امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۴:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93336
تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 139
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، مسئول گنجینه تمبر، اسکناس و سکّه سازمان یادشده گفت: این مجموعه غنی شامل سکه‌های خسرو اول ساسانی ضرب بیشاپور، سکه نقره هرمزد چهارم ساسانی ضرب شهرهای ری، اردشیرخوره، بیشاپور، ویسپ شادخسرو، اهواز، می (میشان در غرب کشور)، جی (اصفهان) و نرمانشیر ضرب بین سال‌های سوم و دوازدهم حکومت وی)، سکه نقره خسرو دوم ساسانی ضرب نرمانشیر (کرمان)، سکه نقره بهرام ششم ساسانی (مشهور به بهرام چوبین) ضرب ویسپ شاد خسرو در سال اول حکومتش را شامل می‌شود.

 محمدحسین یزدی‌نژاد خاطرنشان کرد: در این مجموعه نیز سکه‌های شیخ اویس بن حسن (757 تا 776 قمری) از حکام جلایر و سکه‌های جلال‌الدین ابوالفوارس شاه شجاع (765 تا 786 قمری) از حاکمان آل مظفر نیز موجود می‌باشد.

 یزدی‌نژاد با بیان اینکه این سکه‌ها در شهرهای شیراز، ابرقو، یزد، لار، شبانکاره، کازرون، ایذج، دزفول و کرمان در بین سال‌های 761 تا 768 ه.ق. ضرب شده‌اند، موجود می‌باشد اظهار داشت: سکه های نقره علی موید نجم‌الدین (766 تا 778 ه.ق) از حاکمان سربداران ضرب شهر‌های دامغان، سمنان، استرآباد و ری نیز دوستداران تاریخ خراسان را به خود جلب می نمایند.

 وی این مجموعه اهدایی ارزشمند را شامل سکه‌های شاه جهان (1037 تا 1068 ه.ق) سازنده بنای مشهور تاج محل در شهر آگرا هند، محی‌الدین اورنگ زیب عالمگیر (1068 تا 1118 ه.ق) و محمد ناصرالدین روشن اختر مشهور به محمد شاه (1131 تا 1161 ه.ق) از امپراطوران سلسله گورکانیان هند نام برد و اظهار داشت: این سکه ها در شهرهای اجمیر، سلیم آباد، دارالخلافه شاه جهان آباد (شهر دهلی)، اکبر آباد (شهر آگرا فعلی)، دارالسرور (شهر برهانپور فعلی) در هندوستان ضرب گردیده و از نکات برجسته آن می‌توان به کتیبه‌های زیبای نقش برجسته روی این سکه‌ها که اوج گسترش زبان فارسی را در سرزمین هند به نمایش می‌گذارد و هر بیننده را جذب می نماید اشاره کرد و تصریح کرد:« این مجموعه غنی و ارزشمند پس از مستند سازی جهت تحقیق و پژوهش و مطالعه در اختیار پژوهشگران و محققان تاریخ گذاشته خواهد شد».

گفتنی است، گنجینه سکه موزة آستان قدس رضوی، با در اختیار داشتنِ مجموعه‌ای قابل توجه از سکه‌های تاریخی ایران و سایر کشورهای جهان، سالانه پذیرای صدها هزار نفر از زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی، گردشگران داخلی و خارجی، مجموعه‌داران سکه از سراسر ایران و سایر کشورهای جهان، دانشجویان و پژوهشگران است.
انتهای پیام/70020/صا/ژ1001
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها