امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۷:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93349
تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، در دل رشته کوه‌های زاگرس در غرب ایران چشمه‌ای زیبا از دل کوه می‌جوشد که پیدایش آن به ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، در دل رشته کوه‌های زاگرس در غرب ایران چشمه‌ای زیبا از دل کوه می‌جوشد که پیدایش آن به 60 میلیون سال قبل می‌رسد.

چشمه که در محل و زبان کردی به نام کانی بل می‌گویند این چشمه زیبا و دیدنی نام خود را از خدای آب بابلیان باستان که بل نام داشته گرفته است.

آبدهی این چشمه 3 هزار لیتر در ثانیه و بعد از طی کردن 15 متر به رودخانه سیروان می‌ریزد. در حال حاضر به عنوان کوتاه‌ترین رودخانه جهان به ثبت رسیده است، آب این چشمه از لحاظ کیفی در زمره بهترین آبهای معدنی دنیا است و یکی از پرآب‌ترین چشمه‌های غرب ایران است.

در اطراف این چشمه سه واحد تولید آب معدنی، یک مزرعه پرورش ماهیان سردآبی و یک آسیاب قدیمی قرار دارد که با آب این چشمه تامین می‌شوند.

متاسفانه در چند روز اخیر خبرهای خوبی از چشمه کانی بل به گوش نمی‌رسد و خبر تخریب کانی بل دل مردم طبیعت دوست کردستان را به درد آورده است.

مدیرکل محیط زیست کردستان در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در مورد صدق و یا کذب بودن خبر تخریب این کانی اضافه کرد: متاسفانه گزارشاتی در این راستا از طریق ایمیل و پیام کوتاه به این اداره‌کل اعلام شده که اداره‌کل محیط زیست کرمانشاه به نیابت برای رسیدگی به موضوع انتخاب شده است.

ناصح قادری گفت: متاسفانه با وجود اعزام اکیپی برای بررسی موضوع، به دلیل عدم پوشش شبکه تلفن همراه در آن منطقه، ارتباط تلفنی ما با این اکیپ قطع است که امیدواریم به محض برقراری ارتباط هرچه زودتر بتوانیم اطلاعات لازم را در اختیار رسانه‌ها قرار دهیم.

وی خاطرنشان کرد: در مجموع بر اساس عکس‌ها و پیام‌های دریافت شده از دیروز تعدادی ماشین‌های مکانیکی که عمل تخریب انجام می‌دهند در دهانه این کانی مشغول انجام کارهای تخریبی هستند.

مدیرکل محیط زیست کردستان عنوان کرد: به نظر می‌رسد با توجه به نزدیک شدن به عملیات آبگیری سد دارایان این اقدامات شکل گرفته است.

این مسئول در پایان با بیان اینکه اطلاعات دقیقی از اهداف و دلیل این اقدامات تا کنون در دست نیست، گفت: در صورت مشخص شدن قضیه در کوتاه‌ترین زمان درخواست توقف عملیات را از مراجع قضایی خواهیم گرفت.

این در حالی است که اوایل سال جاری عبدالمحمد زاهدی استاندار کردستان هم در نامه‌ای خطاب به وزیر نیرو آورده است، چشمه بل (کانی بل) در استان کردستان واقع در کاسه سد دارایان کرمانشاه به لحاظ تاریخی، فرهنگی و اجتماعی بسیار با اهمیت بوده و در فهرست آثار ملی کشور قرار دارد، مطابق آزمایشات صورت گرفته توسط آن وزارتخانه کیفیت آب آن که از رشته کوه‌های زاگرس سرچشمه می‌گیرد، در دنیا کم‌نظیر و از جنس آب‌های معدنی است که بدون نیاز به هرگونه فراوری مستقیما قابل شرب بوده و علاوه بر مصرف داخلی و تامین آب شرب دو میلیون نفر در سال، می‌تواند منبع بسیار با ارزشی برای صادرات و همچنین ارزآوری بوده و به لحاظ مهندسی ارزش، می‌تواند با منافع سد دارایان بدون ایجاد عوارضی جانبی برابری کند.

در ادامه این نامه آمده است؛ مطالعات نجات‌بخشی این چشمه از سال 1380 در حال انجام بوده و گزینه‌هایی که تاکنون پیشنهاد شده فاقد توجیه فنی و اقتصادی بوده و اهمیت حیاتی چشمه یادشده موجب شده تا گروه‌های کاری بخش خصوصی محلی متشکل از کارشناسان و اساتید دانشگاه نیز به صورت خودجوش نسبت به مطالعه و یافتن راه نجات و معقول و منطقی اقدام نمایند.

در پایان نامه استاندار کردستان از وزیر نیرو درخواست شده است تا وصول مطالعات به گزینه موجه و دارای توجیهات فنی اقتصادی لازم، آبگیری سد یادشده به تاخیر افتد و نجات چشمه بل به عنوان یک میراث فرهنگی ملی و اقتصادی شرط قطعی بهره‌برداری از سد یادشده تلقی گردد.

انتهای پیام/79002/ن30/ظ1004
برچسب ها:
آخرین اخبار