امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۴:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93379
تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، حدود 13 سال از حضور کشورهای غربی به رهبری آمریکا در افغانستان می‎گذرد و مردم ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، حدود 13 سال از حضور کشورهای غربی به رهبری آمریکا در افغانستان می‎گذرد و مردم افغانستان فقر و ناامنی را بیشتر از گذشته لمس می‌کنند.

غربی‌ها در سال 2001 میلادی با نیرنگ و وعده‌های رنگارنگ وارد افغانستان شدند و در افغان‌ها این امید و توفع را بوجود آوردند که از این پس شاهد برقراری امنیت، صلح و پیشرفت بویژه در بخش‌های اقتصادی افغانستان هستند، امیدهایی که با گذشت هر روز رنگ باختند.

با آن که ایجاد امنیت و مبارزه با تروریسم نیاز ضروری افغان‎ها در سال‎های گذشته و حال است، اما این مردم بدون‌شک مشکلات و فقر اقتصادی را بیش از دیگر ملت‎های جهان با گوشت و خون خود حس و تجربه کرده‌اند.

فقر، سبب مهاجرت میلیون‎ها افغان در بیش از 70 کشور جهان شده است و بر اساس گزارش‎ها بیش از 1.5 میلیون نفر در جنگ‎های چهار دهه اخیر این کشور جان‎ خود را از دست داده‌اند.

آمار و ارقام نشان می‎دهد که نیازهای اقتصادی افغان‎ها در کنار تأمین امنیت و مبارزه با تروریسم بسیار حائز اهمیت است.

فقر اقتصادی مشکلات فراوانی را در هر جامعه‎ای بوجود می‌آورد و افغانستان بیش از دیگر کشورهای منطقه آن را تجربه کرده است.

افزایش اعتیاد به مواد مخدر، پیوستن جوانان به صفوف تروریست‌ها، مهاجرت‎های غیرقانونی و خارجی، افزایش فساد اخلاقی و اجتماعی از مهم‎ترین آثار فقر اقتصادی در افغانستان به شمار می‎روند که حضور نظامیان خارجی آن را بیش از پیش تقویت کرده است.

افغان‎ها امیدوار بودند که با حضور کشورهای غربی و آمریکا شاهد بهبود اوضاع اقتصادی باشند، اما این امیدواری با گذشت 13 سال رنگ باخته و فقر و ناهنجاری در این کشرو گسترش یافته است.

یکی از بارزترین نمونه‌ها چندین هزار همکار افغان نیروهای خارجی در این کشور است که در 13 سال گذشته انواع مشکلات امنیتی را تحمل کرد‌ند و اکنون که با خروج کشورهای غربی بر خیل بیکاران افغانستان افزوده می‌شوند.

عدم برنامه‌ریزی و وعده‌های دروغین غربی‌ها بیانگر این است که آن‌ها نه تنها برای ایجاد امنیت، صلح و بهبود روند اقتصادی کاری از پیش نبرده‌اند بلکه برای پیشبرد استراتژی و اهداف منطقه‌ای خود از این کشور و مردمش استفاده ابزاری کرده‌اند.

حال که 13 سال از حضور نظامیان غربی به رهبری آمریکا در افغانستان می‌گذرد؛ مردم این کشور شاهدند که سراب وعده‌های رنگارنگ غربی‌ها مبنی بر پیشرفت و محو تروریسم با گسترش فقر و ناامنی بیش از پیش به اثبات رسیده، رنگ باخته و بر دردهای این ملت افزوده است.
انتهای پیام/ز
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها