امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۰:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9338
تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۴۵
تعداد بازدید: 186
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل ار پایگاه خبری «التغییر»، ساکنان جنوب یمن در سالگرد جدایی از شمال این کشور، آمادگی خود ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل ار پایگاه خبری «التغییر»، ساکنان جنوب یمن در سالگرد جدایی از شمال این کشور، آمادگی خود را برای برگزاری تظاهرات اعلام کردند.جدایی و استقلال جنوب از شمال در سال 1994 به دنبال جنگ حکومت سابق بر نیروهای کمونیست حاکم بر یمن جنوبی رخ داد.

جنبش اعتراضی جنوب در یازدهمین سالگرد اعلام جدایی جنوب یمن از شمال آن، از ساکنان جنوب یمن خواست تا در این روز تظاهرات ملیونی برگزار کنند.

این جنبش از تمامی سازمان‌های حقوقی، کنسولگری‌ها، سفارتها، سازمان‌های داخلی و خارجی این کشور خواست تا پیام ملت جنوب یمن را به جهان برسانند.

کمیته آماده‌سازی و هماهنگی برای این تظاهرات، از تمامی رسانه‌های محلی، عربی و بین‌ا‌لمللی خواست تا پیام مهمی که به منظور آن قرار است میلیون‌ها نفر از ساکنان جنوبی تظاهرات برپا کنند، پوشش دهند.

«محمد غالب احمد» رئیس کمیته روابط خارجه حزب سوسیالیست نیز تاکید کرد: ملت جنوب یمن بعد از جنگ 1994 تاکنون تعداد زیادی از جوانان قهرمانش را از دست داده است و مردم جنوب یمن حق دارند تا برای رسیدن به حقوق خود تظاهرات مسالمت‌آمیز برگزار کنند.

جنوب یمن تا سال 1990 مستقل بود، تا اینکه همزمان با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، معاهده اتحاد میان جنوب و شمال امضا شد.

آتش جنگ میان شمال و جنوب یمن بعد از یک دوره وحدت بین دو بخش، در تابستان 1994 میلادی و در زمان ریاست جمهوری «علی عبدالله صالح» افروخته شد که با پیروزی نیروهای شمال پایان گرفت. 

صالح در این سال، تلاش جدایی‌طلبان را برای احیای دولت جنوب یمن خنثی کرد. از آن زمان تاکنون اهالی جنوب یمن برای بازپس‌گیری حقوق خود، خواهان جدایی کامل از شمال یمن هستند.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها