امروز : دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 23
۱۷:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93383
تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 38
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، در این رابطه «مامین» رئیس راه‌آهن قزاقستان و همتای چینی وی با ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، در این رابطه «مامین» رئیس راه‌آهن قزاقستان و همتای چینی وی با توجه به انجام اصلاحات ساختاری در راه‌آهن چین، برای امضای موافقت‌نامه همکاری در زمینه حمل‌ونقل ریلی بین 2 کشور در آینده نزدیک به توافق رسیدند.

در این سند سمت‌وسوی اصلی همکاری دوجانبه در یک دوره میان‌مدت ذکر شده است.

در ملاقات این 2 مقام مذکور که بتازگی در کشور چین صورت گرفته، همکاری در زمینه حمل‌ونقل در سال 2013 که 19،5 میلیون تن یا به عبارتی 17 درصد بیشتر از حجم سال گذشته بوده است، نیز بررسی شد.

طرفین با توجه به رشد 17 درصدی میزان حمل‌ونقل کانتینری از چین به قزاقستان (بیش از 215 هزار کانتینر در سال گذشته)، این روند را در حال افزایش ارزیابی کرده که موجب شده صادرات کانتینری از چین به اروپا نیز 84 درصد افزایش یابد.

در این دیدار طرف قزاق از آغاز بهره‌وری ترمینال «قزاقی-چینی» در بندر «لیانیونگانگ» چین و افتتاح یک دفتر تجاری مربوط به حمل‌ونقل در «هنگ کنگ» خبر داد.

طرفین همچنین در مورد تلاش برای ارتقاء توان رقابتی مسیرهای حمل‌ونقل ریلی در اوراسیا، جذب ترانزیت کالای بیشتر، تقویت اقدامات در مورد تعیین شرایط رقابتی تعرفه‌ای، افزایش سرعت تحویل بار در قلمرو 2 کشور و سازماندهی قطارهای کانتینری خبر دادند.

در ضمن، 2 طرف درباره تشکیل کارگروه مشترکی متشکل از کارشناسان در سطح معاونین رؤسای راه‌آهن‌ 2 کشور به منظور اجرای اهداف تعیین شده و توسعه ظرفیت حمل‌ونقلی، ارتقاء کارایی پست‌های گمرکی «دوستیک-آلاشانکائو» و «آلتین کل- خورگوس»، بکارگیری فناوری‌های نوین برای بهینه‌سازی و توسعه حمل‌ونقل و سرعت بخشیدن به تبادل الکترونیکی اطلاعات در مورد حرکت قطارها بین قزاقستان و چین تبادل‌نظر کردند.

رؤسای راه‌آهن 2 کشور براساس نتایج این دیدار پروتکلی را نیز امضا کردند.

همکاری ریلی آستانه- پکن در حالی است که شرکت‌های چینی در اجرای پروژه‌های مهم اقتصادی در قزاقستان بویژه در استان «ژامبیل» در جنوب این کشور نیز فعال می‌باشند.

در این رابطه استاندار استان مذکور در ملاقات با استاندار استان «شان‌شی» چین که در چارچوب هیجدهمین نمایشگاه بین‌المللی تجاری- سرمایه‌گذاری در شهر «سیان» برگزار شد، توافقنامه همکاری در زمینه‌ صنعت، کشاورزی، بهداشت، گردشگری و برخی موارد دیگر امضا کرده و در مورد تقویت فعالیت شرکت‌های چینی در پروژه‌های در حال اجرا در استان ژامبیل به توافق رسید.

در ضمن سرمایه‌گذاران چینی برای شرکت در بازسازی نیروگاه «برق حرارتی-4» قزاقستان، افزایش ظرفیت نیروگاه برق خورشیدی این کشور از 1،5 به هفت مگاوات و افزایش تولید نیروگاه بادی از 1،5 به 21 مگاوات و تجهیز کارخانه فرآوری گاز با پیشرفته‌ترین وسایل و فناوری‌ها، اعلام آمادگی کردند.

تقویت مناسبات اقتصادی آستانه- پکن در حالی است که در سفر سال گذشته رئیس‌جمهور چین به قزاقستان بر تحکیم روابط دوجانبه تأکید شده بود.

وی در دیدار با «نورسلطان نظربایف» رئیس‌جمهور قزاقستان درباره مسائل مختلفی از جمله توسعه روابط دوجانبه، برنامه‌ریزی برای همکاری‌های آینده و تحکیم همکاری‌‌های راهبردی همه‌جانبه میان 2 کشور به بحث و گفت‌وگو پرداخت.

رئیس جمهور چین با اشاره به اینکه روابط کشورش با قزاقستان نمونه‌ای از همکاری سودمند و مشترک میان 2 کشور است، تصریح کرد که پکن از تحقق ثبات و توسعه اقتصادی در قزاقستان خرسند است.

وی عنوان کرد که چین از توسعه قزاقستان، تقویت تمامیت ارضی و پیشرفت‌های اجتماعی و اقتصادی این کشور حمایت می‌کند.

رئیس جمهور چین همچنین تصریح کرد که پکن خواستار ایفای نقشی کلیدی از سوی قزاقستان در منطقه و جامعه بین‌المللی است.

نظربایف نیز در این دیدار از تمایل آستانه برای تقویت همکاری‌ها با پکن خبر داد.

در این نشست رهبران 2 کشور توافق کردند که در مسائل دوجانبه از یکدیگر حمایت کنند.

آنان همچنین تصریح کردند که همکاری در زمینه انرژی میان 2 کشور از ضرورت بالایی برخوردار است.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها