امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۲۲:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93408
تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
«قادر ملک‌اف» رئیس مرکز تحلیلی «دین، حقوق و سیاست» در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک با اشاره به پیامدهای ...

«قادر ملک‌اف» رئیس مرکز تحلیلی «دین، حقوق و سیاست» در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک با اشاره به پیامدهای سیاست برخی کشورهای منطقه علیه همسایگان و استفاده از ابزارهای فشار از جمله قطع عرضه انرژی به ساکنان مناطق مرزی همجوار، این روند را بسیار خطرناک دانست زیرا می‌تواند به تدریج موجب سردی مناسبات 2 یا 3 کشور همسایه شود.

وی انجام اقدامات تقابلی با اینگونه‌ رفتارهای غیرمسؤلانه برخی کشورها از سوی مقامات بیشکک را موجب سوق یافتن به سمت نزاع و کشمکش برشمرد که در این میان بازیگران ژئوپلیتیکی در راستای منافع خود برای تقویت حضور نظامی و امنیتی در منطقه بهره خواهند برد. 

عواقب خطرناک همراهی با بازیگران ژئوپلیتیکی خارج از منطقه

وی ادامه داد: متأسفانه در آسیای مرکزی بین رهبران کشورها همیشه درک و حمایت متقابل وجود نداشته به عبارتی در پشت برخی کشورهای خاص بازیگران ژئوپلیتیکی بزرگ قرار دارند بنابراین این موضوع باعث ایجاد تنش بین کشورهای همسایه می‌شود زیرا هنگامی که کشورها با یکدیگر با زبان تهدید صحبت می‌کنند، روند بسیار خطرناکی ترسیم خواهد شد.

این در حالی است که قرقیزستان و تاجیکستان منابع آبی بسیار بزرگی دارند و اگر مدیریت قرقیزستان در مقابل قطع گاز از سوی ازبکستان بر روی اهالی جنوب اقدام به مسدود کردن آب بر روی این کشور کند، این مسئله 2 کشور را به سمت نزاع سوق خواهد داد.

کارشناس قرقیز اظهار داشت: البته باید درک کرد که ازبکستان آمریکا را برای تحکیم موقعیت ژئوپلیتیکی خود برگزیده است ضمن آنکه این امر با مسئله افغانستان نیز مرتبط است بدین جهت که ازبکستان در حال حاضر می‌تواند عملکرد ایجاد بی‌ثباتی در فرآیند همگرایی اتحادیه گمرکی و اتحادیه اوراسیا و بی‌ثباتی امنیت منطقه را انجام دهد.

احتمال ایجاد درگیری‌های نظامی ساختگی در دره فرغانه

به اعتقاد این تحلیلگر، با ادامه این روند در آینده خطرات و چالش‌های بسیار بزرگی در این رابطه متصور است که شامل تهدید ایجاد درگیری نظامی ساختگی میان قرقیزستان و تاجیکستان، بین ازبکستان و تاجیکستان و میان قرقیزستان و ازبکستان می‌شود ضمن اینکه در حال حاضر مثلث دره فرغانه در شرایط بسیار خطرنکی قرار دارد بدین جهت که بازیگران بزرگ از این منطقه در راستای اهداف خود استفاده می‌کنند.

رئیس مرکز تحلیلی «دین، حقوق و سیاست» در مورد فرصت‌ها و مشکلات پیش‌روی قرقیزستان در روند ورود به اتحادیه گمرکی نیز اظهار داشت که در ابتدای پیوستن به اتحادیه گمرکی در میان‌مدت برخی مشکلات و تهدیدات همچون افزایش ‌قیمت‌ها و نارضایتی‌های اجتماعی به وجود خواهد آمد که ممکن است توسط برخی نیروهای در داخل کشور و همچنین برخی مخالفین خارجی اتحادیه گمرکی مورد استفاده قرار گیرد.

امکان انحلال زودهنگام پارلمان جهت ممانعت از ورود قرقیزستان به اتحادیه گمرکی

کارشناس قرقیز افزود: به نظر می‌رسد بزودی برای جلوگیری از الحاق قرقیزستان به اتحادیه گمرکی برخی چالش‌ها به وجود آید و ممکن است انحلال زودهنگام مجلس رقم بخورد تا قرارداد پیوستن قرقیزستان به این اتحادیه نتواند در پارلمان تصویب شود.

به نظر ملک‌اف، در پیوستن قرقیزستان به اتحادیه گمرکی هم مزایا و هم معایبی وجود خواهد داشت که هیچ کس در مورد آن بحثی ندارد اما از نگاه این کارشناس، به هرحال قرقیزستان باید در این زمینه انتخاب کند زیرا در حال حاضر هر کدام از بازیگران ژئوپلیتیکی بزرگ در آسیای مرکزی منافعی دارند.

وی ادامه داد: هم‌اکنون آمریکا و کشورهای ناتو، روسیه و چین به دنبال منافع خود در آسیای مرکزی هستند بنابراین قرقیزستان باید سعی کند تا در این میان تعادل برقرار کند که البته حفظ بالانس میان قدرت‌ها در طولانی‌مدت دشوار است و بیشکک ناگزیر به انتخاب است.

به باور رئیس مرکز تحلیلی «دین، حقوق و سیاست»، نباید از ورود قرقیزستان به اتحادیه گمرکی و اتحادیه اوراسیا هراس داشت زیرا این یک اتحادیه اقتصادی است هرچند که ماهیت آن دلالت بر یک سازمان ژئوپلیتیک نیز دارد.

این بدان معناست که قرقیزستان همچنان می‌تواند سیاست چندوجهی خود را ادامه دهد اما از لحاظ اقتصادی این کشور باید با اتحادیه مذکور باشد چراکه به هر حال روند همگرایی به شکل طبیعی در جریان است.

فرآیند همگرایی و ضرورت مسؤلیت‌پذیری مسکو

کارشناس قرقیز تصریح کرد: چالش‌های بسیاری در مقابل قرقیزستان و آسیای مرکزی قرار دارد که مسئله افغانستان و فعالیت‌های تروریستی در منطقه از جمله آنها می‌باشد بنابراین قرقیزستان باید به تدریج در این مسیر گام بردارد اگرچه نمی‌توان ورود به اتحادیه گمرکی را خالی از مشکلات دانست اما من از این ایده حمایت می‌کنم با این شرط که روسیه برخی از مسؤلیت‌ها را بر دوش گیرد.

قادر ملک‌اف در مورد ایجاد اتحادیه کشورهای ترک‌زبان و چشم‌انداز حضور و اقدامات آن در آسیای مرکزی عنوان کرد که صحبت درباره توانایی این اتحادیه در ایجاد توازن اقتصادی با اتحادیه اوراسیا در این منطقه بسیار دشوار است با توجه به این واقعیت که اکثر اعضای اتحادیه ترک‌زبان یعنی آذربایجان، قزاقستان و قرقیزستان جمهوری‌های سابق اتحاد جماهیر شوروی هستند.

اتحادیه ترک‌زبانان؛ بستر تعادل با روسیه برای قزاقستان و قرقیزستان

این در حالی است که به هر صورت آنها بیشتر با اتحادیه گمرکی و اتحادیه اوراسیا پیوند دارند ضمن آنکه آنها با سازمان پیمان امنیت جمعی و سازمان همکاری‌های شانگهای نیز گره خورده‌اند بنابراین کشورهایی مانند قزاقستان و قرقیزستان در عین حال که جزء کشورهای ترک‌زبان هستند از این بستر برای برقراری تعادل با روسیه استفاده می‌کنند و نه بیشتر.

تحلیلگر قرقیز افزود: در چارچوب اتحادیه ترک‌زبان‌ها کشورهایی با وابستگی‌های گوناگون و وزن اقتصادی و سیاسی مختلف وجود دارند به عبارتی ترکیه عضو ناتو است و قرقیزستان و قزاقستان عضو سازمان پیمان امنیت جمعی و آذربایجان نیز که سیاست‌های خاص خود را دارد.

به نظر رئیس مرکز تحلیلی «دین، حقوق و سیاست»، البته این مسئله تا حدودی دوپهلو است و حضور قرقیزستان و قزاقستان در اجلاس سران کشورهای ترک‌زبان در ترکیه به نوعی تأکید در برابر اتحادیه گمرکی و اتحادیه اوراسیا است در مورد اینکه کشور ما هنوز هم استقلال سیاسی خود را حفظ خواهد کرد و سیاست چندوجهی را اجرا می‌کند که به نوعی یک ژست سیاسی است.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها