امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۲۰:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93416
تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 136
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سیمای قرآن، «احمد لیایی»، مدیر گروه تلاوت شبکه قرآن و معارف سیما با ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سیمای قرآن، «احمد لیایی»، مدیر گروه تلاوت شبکه قرآن و معارف سیما با اشاره به طرح قرآنی 1448 گفت: این طرح در ادامه طرح‌های پیشین و در راستای وظایف شبکه قرآن و معارف سیما که آموزش قرآن و عمومی کردن آن برای مردم است اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه تربیت حافظان قرآن از دیگر اهداف طرح قرآنی 1448 است، عنوان کرد: ویژگی طرح قرآنی 1448 که این طرح را در مقایسه با دوره‌های گذشته آن متفاوت کرده حفظ موضوعی آیات قرآن است. طی سال‌های گذشته طرح 1448 به حفظ یک جزء از قرآن می‌پرداخت اما طبق نظرسنجی‌هایی که از جمعی از اساتید قرآنی داشتیم بر حفظ موضوعی آیات تأکید شده بود.

لیایی ادامه داد: در سال‌های گذشته که این طرح به حفظ اجزاء قرآن می‌پرداخت اشکالاتی بر آن وارد می‌شد زیرا افراد پس از حفظ یک جزء از قرآن برای یک سال رها می‌شدند و تمامی محفوظات خود را فراموش می‌کردند و به همین دلیل نیز تصمیم گرفتیم که حفظ موضوعی را برای طرح 1448 انتخاب کنیم زیرا به هر حال آیات موضوعی نسبت به یک جزء از قرآن بیشتر در ذهن افراد می‌ماند.

وی در ادامه عنوان کرد: پس از اینکه حفظ موضوعی آیات مرتبط با سبک زندگی قرآنی و اسلامی را برای طرح قرآنی 1448 انتخاب کردیم از کمک مؤسسه نورالثقلین قم و حجت‌الاسلام حاج‌ابوالقاسم برای تألیف و چاپ کتاب آیات موضوعی بهره گرفتیم و کتابی به همین منظور تألیف و به چاپ رسید. از دیگر ویژگی‌های طرح قرآنی 1448 این است که امسال برای نخستین بار کتابی نیز برای این طرح به چاپ رسیده است.

حفظ 76 موضوع قرآنی در طرح

مدیر گروه تلاوت شبکه قرآن سیما افزود: براساس کتاب تألیف شده برای طرح قرآنی 1448، 76 موضوع قرآنی را در 88 روز اجرای طرح دنبال می‌کنیم که روزهای شنبه تا پنجشنبه هر هفته این 76 موضوع مطرح و روزهای جمعه نیز به مرور موضوعات هفته اختصاص دارد؛ برای چند روز پایانی طرح نیز موضوعات خاصی پیش‌بینی نشده است تا به دوره محفوظات بپردازیم.

لیایی با بیان اینکه همزمان با اجرای طرح قرآنی 1448 برنامه زنده تلویزیونی هر روز از شبکه قرآن و معارف سیما پخش می‌شود، اضافه کرد: علاوه بر برنامه اصلی طرح قرآنی 1448، یک برنامه تولیدی ویژه کودک و نوجوان با عنوان «آمین» پیش‌بینی شده که این برنامه نیز در 88 روز اجرای طرح هر روز از ساعت 16 به مدت 30 دقیقه به صورت تولیدی از شبکه قرآن سیما پخش می‌شود.

وی ادامه داد: مستند «مثبت بی‌نهایت» نیز از جمله برنامه‌های مکمل طرح قرآنی 1448 است که این مستند‌های تلویزیونی همزمان با اجرای طرح، در قالب 36 برنامه و هر برنامه به مدت شش دقیقه از شبکه قرآن سیما پخش می‌شود؛ هر هفته دو یا سه برنامه از مستند «مثبت بی‌نهایت» به روی آنتن شبکه قرآن سیما می‌رود.

پخش فیلم کوتاه با موضوعات طرح

لیایی افزود: از دیگر برنامه‌های مکملی که در کنار طرح قرآنی 1448 دنبال می‌شود، پخش فیلم کوتاه با عنوان «یادمان باشد» است؛ برای تولید فیلم‌های کوتاه طرح قرآنی 1448، 30 موضوع از موضوعات طرح 1448 که قابلیت تصویر شدن دارند انتخاب و تبدیل به فیلم شده‌اند.

وی ادامه داد: مسابقه «نشانی» نیز از دیگر برنامه‌های مکمل طرح قرآنی 1448 است که این مسابقه تلویزیونی همزمان با ماه مبارک رمضان هر شب به مدت 60 دقیقه به صورت زنده از شبکه قرآن سیما پخش می‌شود.

مدیر گروه تلاوت شبکه قرآن و معارف سیما افزود: برنامه تفسیری «حیات مصفی» از دیگر برنامه‌های مکمل طرح قرآنی 1448 است که در قالب 20 برنامه و هر برنامه به مدت هفت دقیقه پخش می‌شود.

تولید دو مستند از اجرای طرح 1448

لیایی در ادامه عنوان کرد: همچنین دو مستند 30 دقیقه‌ای نیز برای طرح قرآنی 1448 در حال تولید است که تولید این مستندها پیش از آغاز طرح و از جلسات سیاست‌گذاری، کنفرانس خبری، جلسات مشترک سازمان‌ها، استودیو برنامه‌های تلویزیونی و... شروع شده و تا پایان طرح نیز ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: علاوه بر برنامه‌هایی که در شبکه قرآن و معارف سیما در راستای اجرای طرح قرآنی 1448 تولید و پخش می‌شود سایر شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی از جمله؛ شبکه یک، دو، سه، چهار، تهران، آموزش، جام‌جم و شبکه رادیویی قرآن نیز در راستای دروس و مباحث طرح قرآنی 1448، به تولید و پخش برنامه می‌پردازند.

حضور کودکان و نوجوانان در برنامه تلویزیونی

لیایی با بیان اینکه امسال به مخاطبان کودک و نوجوان توجه ویژه داشته‌ایم، افزود: میهمانانی که در برنامه‌های تلویزیونی طرح قرآنی 1448 حضور پیدا می‌کنند از کودکان و نوجوانان هستند زیرا حضور کودکان و نوجوانان در برنامه علاوه بر اینکه در آنها ایجاد انگیزه بیشتری برای انس با قرآن می‌کند بزرگ‌ترها را نیز به انس بیشتر با قرآن تشویق می‌کند.

وی تسهیل راه‌های ارتباط با مخاطبان را از دیگر ویژگی‌های طرح قرآنی 1448 دانست و گفت: با تسهیل کردن راه‌های ارتباط مخاطبان با طرح تلاش داشته‌ایم تا مخاطبان به راحتی و از راه‌های مختلف در این طرح مشارکت داشته باشند.

مشارکت نهاد‌های مختلف در اجرای بهتر طرح

مدیر گروه تلاوت شبکه قرآن سیما ادامه داد: حضور در کلاس‌های آموزشی طرح قرآنی 1448 که توسط سازمان‌های مختلف برگزار می‌شود از جمله راه‌های ارتباطی مخاطبان با این طرح است که براین اساس، سازمان دارالقرآن‌الکریم، سازمان اوقاف و امور خیریه، مؤسسات قرآنی، کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، بسیج تهران و سایر سازمان‌ها در این طرح به برگزاری کلاس‌های قرآن می‌پردازند.

وی افزود: در طرح قرآنی 1448 یک مسابقه پیامکی نیز پیش‌بینی شده که این مسابقه به صورت روزانه برگزار می‌شود در این طرح پنج هزار کمک هزینه زیارت اماکن مقدسه پیش‌بینی شده است که به برگزیدگان اهدا خواهد شد.

وی افزود: همچنین مخاطبان طرح قرآنی 1448 ازطریق پیامک، تلفن، حضور در برنامه و... می‌توانند با این طرح ارتباط داشته باشند.

لیایی ادامه داد: معرفی یکی از چهره‌های قرآنی کودک و نوجوان در هر قسمت از برنامه قرآنی 1448، تشکیل بانک اطلاعاتی از همه مخاطبان طرح و بهره‌گیری از ظرفیت تمامی دستگاه‌ها از دیگر امکانات طرح قرآنی 1448 است.

برگزاری آزمون در پایان طرح

وی در ادامه عنوان کرد: نکته دیگر که از ویژگی‌های طرح قرآنی 1448 است، برگزاری آزمون کشوری برای نخستین بار است که این آزمون دو روز قبل از پایان طرح قرآنی 1448 به صورت سراسری و همزمان در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

مدیر گروه تلاوت شبکه قرآن و معارف سیما در بخش پایانی سخنان خود اظهار کرد: مقایسه‌ای که از زمان اجرای طرح قرآنی 1448 تاکنون داشته‌ایم نسبت به سال گذشته رشد حداکثری استقبال مخاطبان را نشان می‌دهد و در همین مدت زمان کمی که از آغاز طرح 1448 گذشته، مردم مشارکت خوبی در این طرح داشته‌اند.

انتهای پیام/ م.ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها