امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۱۹:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9344
تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۴۵
تعداد بازدید: 182
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، با سخنرانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان، میزگرد بررسی سیاست خارجی مستقل ایران در دانشگاه ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، با سخنرانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان، میزگرد بررسی سیاست خارجی مستقل ایران در دانشگاه اسلوویانی این کشور برگزار شد.

روز گذشته با حضور سفیر کشورمان در «بیشکک» و مسؤلین، اساتید و دانشجویان دانشگاه اسلوویانی و دیگر دانشگاه‌های قرقیزستان، میزگردی با عنوان «بررسی سیاست خارجی مستقل جمهوری اسلامی ایران» برگزار شد.

در این میزگرد «علی نجفی» سفیر کشورمان با اشاره به دلایل و زمینه‌های اتخاذ راهبرد مستقلانه ایران در سیاست خارجی، به تشریح مبانی و ویژگی‌های این سیاست در چارچوب اسناد ملی و همچنین سیاست‌های کلی نظام پرداخت.

وی حق‌گرائی، دفاع از مظلومین، الهام‌بخش بودن در جهان اسلام، نفی سلطه‌گری و سلطه‌پذیری، استقلال سیاسی و اقتصادی، عدم دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر، تقویت بنیه دفاع ملی، عدم تعهد در برابر قدرت‌ها، روابط صلح‌آمیز با کشورهای غیرمتخاصم و تعامل سازنده و مؤثر با جهان بر اساس اصول عزت، حکمت و مصلحت را از ویژگی‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برشمرد.

نجفی با تبیین نمادهای سیاست خارجی مستقل ایران از زمان پیروزی انقلاب اسلامی، دستاوردهای کشورمان در پرتو سیاست مذکور را برشمرد و در این راستا با ارائه آمار و مستنداتی، خودکفائی و پیشرفت‌های ایران در عرصه‌های مختلف را تشریح کرد.

«زین‌الدین کورمانوف» رئیس کرسی روابط بین‌الملل دانشگاه اسلوویانی و رئیس اسبق پارلمان قرقیزستان نیز در سخنرانی خود با موضوع «روابط ایران و قرقیزستان در شرائط کنونی»، به زمینه‌ها و اشتراکات تاریخی 2 ملت اشاره و ارزش‌های فرهنگی 2 کشور را مبنای توسعه روابط ایران و قرقیزستان خواند.

وی همچنین به ارزیابی وضعیت کنونی مناسبات 2 کشور پرداخت و راهکارهایی در این خصوص ارائه کرد.

«ایگور خالانسکی» رئیس کرسی سیاست‌شناسی دانشگاه اسلوویانی نیز در سخنان خود، الگوی دموکراسی دینی در ایران را در سطح منطقه نمونه خواند.

وی با اشاره به ثبات و استمرار در سیاست خارجی ایران، این ویژگی را موجب افزایش اعتبار و جایگاه ایران در منطقه برشمرد.

نامبرده با اشاره به پیشرفت‌های ایران در عرصه‌های مختلف، کشورمان را یکی از مهم‌ترین بازیگران در منطقه دانست.

«صمد بکی‌بایف» نامزد علوم تاریخ دانشگاه ملی قرقیزستان نیز در سخنرانی خود به تشریح وضعیت روابط ایران با کشورهای آسیای مرکزی پرداخت و بر اهمیت و ضرورت توسعه مناسبات ایران و قرقیزستان تأکید کرد.

در ادامه این میزگرد، دانشجویان سؤالاتی را در خصوص سیاست خارجی ایران و روابط ایران با کشورهای منطقه از جمله قرقیزستان مطرح کردند که پاسخ‌های مقتضی از سوی سفیر کشورمان ارائه شد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها