امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۲۳:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93440
تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۴۹
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرنگار اقتصاد بین الملل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ترکیه در تلاش است تا با استفاده از مناقشات موجود بین روسیه و ...

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین الملل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ترکیه در تلاش است تا با استفاده از مناقشات موجود بین روسیه و اوکراین، شرایط را برای عبور خطوط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا از خاک خود مهیا کند.

هم اکنون ترکیه در حال ترسیم چهره ای صلح جو، امن، و آماده برای همکاری با کشورها در اجرای پروژه های انتقال گاز از خاک خود در منطقه است تا بتواند جذابیت هایی را برای کشورهای دارای منابع گازی برای همکاری با خود ایجاد کند.

این کشور همچنین در تلاش است تا با ورود به بخش انرژی آذربایجان، صادرات گاز این کشور به اروپا را نیز در دست گیرد.

از سوی دیگر ترکیه به تازگی در حال زمینه سازی برای ایجاد ارتباط با قبرس و متقاعد کردن این کشور برای صادرات گاز به اروپا از طریق خاک ترکیه است.

از جمله دیگر اهداف ترکیه از ورود به بحث صادرات انرژی به اروپا می توان به درآمد سرشار تبدیل شدن به مسیر ترانزیت انتقال گاز به اروپا اشاره کرد.

مقامات ترک بخوبی می دانند با تبدیل کردن خاک ترکیه به کریدور صادرات گاز به اروپا می توانند منابع مالی قابل توجهی را عاید این کشور کنند.

این کشور همچنین به ایران نیز بعنوان منبعی با پتانسیل بالا برای تأمین گاز اروپا نگاه می کند که در صورت عملی شدن صادرات گاز ایران به اروپا این کشور میتواند نقشی کلیدی را در این زمینه ایفا کند.

با در نظر گرفتن این موارد ترکیه با تبدیل شدن به مسیر انتقال گاز به اروپا علی رغم منافع مالی قابل توجه، از یک سو می تواند در زمینه تأمین انرژی خود در آینده امنیت خود را تا حد قابل توجهی افزایش داده و از سوی دیگر نقش خود را از حاشیه  بودن به نقشی کلیدی در بازار انرژی آسیای میانه تبدیل کند.

تبدیل شدن به مسیر خط لوله انتقال گاز از کشوری به کشور دیگر مزایای دیگری نیز برای کشور واسط خط لوله به ارمغان خواهد داشت که از جمله آنها می توان به افزایش اهتمام کشورهای طرف قرارداد گازی برای تأمین امنیت کشور واسطه اشاره کرد.

بر همین اساس کشورهای طرف قرارداد گازی نه تنها همکاری های خود را در زمینه های مختلف با کشور میزبان افزایش خواهند داد بلکه این امر باعث کمک این کشورها به میزبان برای تأمین هرچه بیشتر امنیت خود خواهد شد.

در این زمینه می توان به تلاش اتحادیه اروپا برای بازگرداندن آرامش و امنیت به اوکراین به عنوان مسیر گازی این اتحادیه اشاره کرد.

اتحادیه اروپا نه تنها از منظر سیاسی در تلاش است تا به بازگشت ثبات به اوکراین کمک کند بلکه از زمان آغاز بحران سیاسی در اوکراین تا کنون میلیاردها یورو نیز برای کمک به دولت این کشور برای بهبود شرایط اقتصادی اوکراین کمک کرده است.

ترکیه نیز طی سال های گذشته دستخوش ناآرامی های گسترده ای بوده است که بارها دولت این کشور را با چالش های جدی در زمینه ادامه  فعالیت های سیاسی خود مواجه کرده است، در صورت موفقیت دولت ترکیه در تبدیل شدن به کریدور انتقال گاز به اروپا، این کشور نه تنها در برابر ناآرامی های مدنی و همچنین تهدیدات تروریست ها تنها نخواهد ماند بلکه بسیاری از کشورهایی که گاز خود را از طریق ترکیه تأمین می کنند به حمایت از دولت و ثبات در این کشور خواهند پرداخت.

از دیگر اهداف ترکیه در تبدیل شدن به مسیر گاز اتحادیه اروپا، مجاب کردن این اتحادیه به قبول عضویت این کشور در اتحادیه اروپاست. طی سال های گذشته این کشور بارها اقدام به جلب نظر اعضای اتحادیه اروپا برای قبول عضویت ترکیه در این اتحادیه کرده است که این درخواست تا کنون بارها از سوی اعضای این اتحادیه  رد شده است و این انتظار می رود در صورت تبدیل شدن این کشور به مسیر ترانزیت گاز به اروپا، عضویت این کشور در اتحادیه اروپا نه تنها با چالش های کمتری روبرو شود بلکه حمایت ها نیز در این زمینه به نفع این کشور در سطح اروپا افزایش یابد.

این کشور در حال حاضر نه تنها تبدیل به مسیر گازی و بهره گیری از منافع اقتصادی و سیاسی آن می اندیشد بلکه با توجه به تلاش این کشور برای صادرات گاز نفت اقلیم کردستان عراق، علی رغم مخالفت دولت و اقدامات قانونی صورت گرفته علیه ترکیه، می توان نتیجه گرفت که این کشور در تلاش است تا از هر فرصتی برای افزایش نقش خود در بازار انرژی جهانی استفاده کند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها