امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۲:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93441
تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۴۹
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در حالی که کشاورزی کشور بیشتر خرد است و کشاورزان برای تأمین نقدینگی مورد ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در حالی که کشاورزی کشور بیشتر خرد است و کشاورزان برای تأمین نقدینگی مورد نیاز چاره‌ای جز مطالبه از بانک‌ها ندارند، شورای پول و اعتبار هفته گذشته نرخ سود تسهیلات بخش کشاورزی را از 13 به 22 درصد افزایش داده است.

در همین رابطه نظر بهاء‌الدین نجفی دکترای رشته اقتصاد کشاورزی از انگلستان را جویا شدیم.

وی عضو هیئت علمی بخش اقتصاد کشاورزی دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز  با درجه استادی است.

نجفی 4 تألیف به زبان فارسی و بیش از 25 مقاله در زمینه اقتصاد کشاورزی، سیاست و توسعه کشاورزی دارد.

بهاء‌الدین نجفی استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه شیراز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس،‌در مورد تأثیر تصمیم شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش نرخ سود تسهیلات بانکی به  22 درصد در بخش کشاورزی گفت: در هر اقتصادی وقتی نرخ تورم بالاست نرخ سود تسهیلات بانکی هم متناسب با آن باید افزایش پیدا کند.

وی افزود: در صورتیکه نرخ سود تسهیلات بانکی متناسب با نرخ تورم افزایش نیابد انگیزه مردم برای پس‌انداز در سیستم بانکی کاهش می‌یابد که به این اتفاق در اصطلاح اقتصادی سرکوب مالی می‌گویند. 

استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه شیراز با بیان اینکه اگر عرضه وام کاهش یابد سرمایه‌گذاری هم کم می‌شود، تصریح کرد:  عرضه وام به تمایل مردم به پس‌انداز در سیستم بانکی بستگی دارد و وقتی نرخ بهره‌ در سیستم بانکی کم می‌شود انگیزه پس‌انداز هم پایین می‌آید.

* نرخ سود بانکی و تورم باید متناسب باشد

نجفی بیان داشت: یک اصل اساسی اقتصاد بر این مبناست که هر چه پس‌انداز بیشتر باشد سرمایه‌گذاری هم بیشتر می‌شود بنابراین در شرایطی که تورم بالاست نمی‌توان سود بانکی را پایین نگه داشت.

وی با بیان اینکه در تعیین نرخ سود بانکی تفاوتی بین بخش کشاورزی و سایر بخش‌های اقتصاد نیست، اظهار داشت: تجربه و مطالعات نشان داده است که اگر سود بانکی را با هدف کمک به کشاورزان پایین آورده شود، کشاورزان بزرگتر از این وام‌ها استفاده می‌کنند و کشاورزان خرد یا کوچکتر اغلب از دایره دریافت این وام‌ها حذف می‌شوند.

استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه شیراز بیان داشت: برای پایین نگه داشتن نرخ سود تسهیلات بانکی به لحاظ اقتصادی و تجربیات علمی توجیهی وجود ندارد و برای تقویت کشاورزی باید قیمت‌‌ها را در این بخش اصلاح کرد.

* قیمت محصولات کشاورزی آزاد شود

نجفی تصریح کرد: سرکوب قیمت محصولات کشاورزی و پایین نگه داشتن قیمت‌ها در این بخش به هر دلیلی انگیزه سرمایه‌گذاری در این بخش را از بین می‌برد.

وی با بیان اینکه نرخ بهره بانکی جزء کوچکی از هزینه تولیدات کشاورزی را تشکیل می‌دهد، گفت: سیاست قیمت‌گذاری منفی در جهت پایین نگه داشتن قیمت‌ها به طور مصنوعی لطمه به سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی می‌زند و نه افزایش نرخ بهره بانکی.

استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه شیراز در پاسخ به این سؤال که با چه انگیزه‌ای کشورهای توسعه یافته با تسهیلات بلاعوض، یارانه و تسهیلات ارزان قیمت به بخش کشاورزی می‌دهند، اظهار داشت: در کشورهای توسعه یافته من با این موضوع برخورد نکرده‌ام ولی در این کشورها یارانه مستقیم به کشاورزان می‌دهند و یا سیستم حمایت از قیمت به صورت پرداخت‌های جبرانی دارند که این موارد بر اساس اصول اقتصادی و در جهت کمک به کشاورزی است.

نجفی تصریح کرد: در کشور برای کمک به کشاورزی ما فقط به پایین نگه داشتن سود تسهیلات کشاورزی فکر می‌کنیم در حالیکه حتی از بخش کشاورزی هم می‌توان مالیات گرفت.

وی افزود: برای کمک به بخش کشاورزی باید قیمت‌ محصولات کشاورزی و صادرات آن را آزاد کرد و سیستم قیمت‌گذاری و سیاست‌های تعرفه‌ای را اصلاح کرد.

استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه شیراز بیان داشت: افزایش نرخ سود تسهیلات بانکی هزینه کوچکی از  تولید بخش کشاورزی را به خود اختصاص می‌دهد و سیاست قیمت‌گذاری پایین باعث تضعیف بخش کشاورزی می‌شود.

وی گفت: با آزاد گذاشتن قیمت‌ها در محصولات کشاورزی مصرف‌کننده در بلند مدت سود می‌برد زیرا انگیزه سرمایه گذاری افزایش می‌یابد، تولید بیشتر می‌شود و در نتیجه باز هم قیمت‌ها با افزایش تولید به نفع مصرف‌کننده بر اثر فراوانی تولید کاهش می‌یابد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها