امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۶:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93442
تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۴۹
تعداد بازدید: 31
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، گروه کتاب و ادبیات؛ چندی پیش خبرهایی شنیده می‌شد مبنی بر تعطیلی پروژه «رمان نوجوان امروز» که در سال ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، گروه کتاب و ادبیات؛ چندی پیش خبرهایی شنیده می‌شد مبنی بر تعطیلی پروژه «رمان نوجوان امروز» که در سال 1388 در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان شکل گرفت به گونه‌ای که نه تنها تولید و انتشار رمان نوجوان بلکه تولید کتاب برای سایر گروه‌‌های سنی نیز در انتشارات کانون پرورشی به کُندی پیش می‌رود به همین منظور به سراغ مریم فرخی مدیرکل نظارت بر انتشارات کانون رفته و با وی به گفت‌وگو پرداختیم.

«مریم فرخی» دارای مدرک کارشناسی روانشناسی بالینی و 21  سال سابقه کار در کانون پرورشی در پست‌های مربی، کارشناس، کارشناس مسئول و سرپرست موزه تاریخ کانون و همچنین کارشناس مسئول معاونت تولید بوده است، که اکنون نزدیک به دو سال است که در انتشارات کانون به عنوان مدیرکل نظارت بر انتشارات کانون به انجام فعالیت می‌پردازد که متن ذیل حاصل گفت‌وگو خبرنگار فارس با این مسئول است که از خاطرتان می‌گذرد:

خانم فرخی درباره اولویت انتشارات کانون پرورشی طی سال جاری بگویید؟

انتشارات کانون هر ساله حدود یکصد تا 120 عنوان کتاب چاپ اول را در برنامه همیشگی خود برنامه‌ریزی می‌کند که امیدواریم امسال هم همانند سال‌های گذشته بتوانیم در همه گروه‌های سنی به همین تعداد به انتشار کتاب‌های خوب و ارزشمند بپردازیم.

در این راستا دپارتمان‌ها مختلفی نظیر دپارتمان خردسال، کودک و نوجوان در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برنامه‌ریزی شده است که علی‌رغم آن نیز مسئولیت پروژه «رمان نوجوان امروز» که مسئولیت آن به عهده «حمیدرضا شاه آبادی» بود، به انتشارات انتقال داده شده است.

* برنامه‌ریزی پروژه «رمان نوجوان امروز» زیر نظر انتشارات کانون/انتشار 15 رمان تا پایان سال

پروژه «رمان نوجوان امروز» زیر نظر انتشارات کانون برنامه‌ریزی می‌شود و مسئولیت شورای بررسی آثار بر عهده «معصومه انصاریان» گذاشته شده است و یکی از کارشناسان کانون و 3 نفر از رمان‌نویسان در این شورا عضویت دارند که در حال حاضر 6 عنوان کتاب از این پروژه در مرحله چاپ و ویرایش نهایی قرار دارد.

این انتشارات تا پایان سال جاری چه تعداد کتاب از پروژه «رمان نوجوان امروز» را به چاپ خواهد رساند؟

حدود 10 الی 15 رمان نوجوان تا پایان سال 93 به چاپ خواهیم رساند چراکه این پروژه سال 88 آغاز به کار کرد و تا بهمن و اسفند سال گذشته نیز هدایت پروژه با آقای شاه‌آبادی بود و اکنون نیز حدود یک ماه و نیم است که مسئولیت آن به شورای انتشارات کانون واگذار شده و آثار توسط جمعی از کارشناسان در حال بررسی است.
 


 

* اولویت کانون پرورشی، تولید اثر خوب، بامحتوا و ارزشمند برای مخاطبان کودک است

خانم فرخی برنامه کانون پرورشی برای انتشار رمان کودک چیست؟

در بخش خردسال، کودک و نوجوان‌ شوراهایی در انتشارات کانون پرورشی متمرکز شده است اما طبق لزوم به انتشار کتاب دست خواهیم زد اما ناگفته نماند که اولویت بیشتر ما تولید اثر خوب، بامحتوا و ارزشمند برای مخاطبان کودک است.

اکثر کسانی که عضو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هستند، مخاطبان کودک هستند که متأسفانه آثاری که دارای محتوا برای این گروه سنی باشد، علاوه بر کانون حتی در بازار نیز بسیار اندک است که به همین منظور تلاش بر تولید کتاب برای این گروه سنی داریم.

* انتشار 120 عنوان کتاب چاپ اول توسط کانون پرورشی طی سال جاری

اگر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال جاری حدود 120 عنوان کتاب چاپ اول داشته باشد قطعاً 35 درصد برای گروه سنی خردسال، 35 درصد برای گروه سنی کودک و بقیه نیز در حوزه نوجوان و یا بخش مباحث نظری خواهد بود اما تمرکز بیشتر انتشارات کانون پرورش بر چاپ کتاب برای مخاطبان کودک است.

خانم فرخی آیا کانون پرورش فکری طی سال جاری برنامه‌ رونمایی و یا نقد آثار خواهد داشت؟

این که مراسم رونمایی ویژه‌ای داشته باشیم، این‌گونه نیست اما اگر کار ویژه‌ای منتشر شود، امکان این که مراسم رونمایی برای آن برپا شود، وجود دارد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها