امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۵:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93460
تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۰۲
تعداد بازدید: 231
رفتارشناسی آمریکایی ها در تحولات عراق نشان می دهد که آنها این هدفگذاری کلی را دنبال می کنند که ترکیب دولت جدید عراق، با کمرنگ شدن جریان نزدیک به...

رفتارشناسی آمریکایی ها در تحولات عراق نشان می دهد که آنها این هدفگذاری کلی را دنبال می کنند که ترکیب دولت جدید عراق، با کمرنگ شدن جریان نزدیک به...

به گزاش پیروان موعود؛رفتارشناسی آمریکایی ها در تحولات عراق نشان می دهد که آنها این هدفگذاری کلی را دنبال می کنند که ترکیب دولت جدید عراق، با کمرنگ شدن جریان نزدیک به ایران و پررنگ شدن نقش نزدیکان آمریکا و متحدان منطقه‌ای‌اش مانند عربستان و ترکیه شکل بگیرد. از این باب آمریکایی ها تاکتیک تاخیر در کمک به دولت عراق برای مقابله با داعش را به منظور فشار برای گرفتن امتیاز ائتلاف های پیروز در انتخابات پارلمانی عراق انجام دادند.

شواهد متعددی از جمله موضعگیری روز پنجشنبه سخنگوی کاخ سفید در مخالفت با همه پرسی در اقلیم کردستان نشان می دهد که تجزیه عراق نهایتا در شرایط فعلی خلاف منافع آمریکا است. آمریکایی ها نیز این موضوع را فهمیده اند و در عین اینکه هر نوع ابزار فشاری را تاکنون بکار گرفتند این اصل را در نظر داشته اند که منجر به تجزیه عراق در شرایط فعلی نشود.

در اینکه تجزیه عراق چرا در حال حاضر نمی تواند جزء برنامه های آمریکا باشد این استدلال هاقابل تأمل هستند:

الف: قدرت گرفتن داعش به عنوان یک گروه تندرو و افراطی در بخش های وسیعی از سرزمین عراق در دراز مدت خلاف منافع ملی آمریکا محسوب می شود. آمریکا به دنبال قدرت گرفتن نیروهای سیاسی همسو با خود است و اگر قرار باشد کشور مستقل سنی نشینی در عراق شکل بگیرد در حال حاضر این کشور در اختیار نیروهای داعش خواهد بود نه تماما در اختیار نیروهای سنی متمایل به آمریکا.

ب: آمریکایی ها تجربه سوریه را به خوبی لمس کرده اند. آنها این موضوع را دریافته اند که ایران در سوریه هنگامی که متوجه شد نظام بشار اسد به سمت سقوط و تجزیه می رود، اقداماتی را انجام داد که معادلات در این کشور معکوس شد. این ترس در آمریکایی ها وجود دارد که اگر تحرکی همانند تجزیه در عراق را کلید بزنند پاسخ ایران ممکن است به مراتب شدیدتر از سوریه باشد. ضمن آنکه ایران در عراق ظرفیت های دارد که در پاره ای از موارد از سوریه نیز بیشتر است و آمریکا نمی خواهد خود را در مقابل آن به صورت مستقیم قرار دهد.

ج: قاطعیت دولت مالکی در مواجهه با دولت آمریکا و نزدیک شدن وی به سوریه با خریداری تجهیزات نظامی از این کشور این محاسبه را به طرف آمریکایی فهماند که دولت عراق برای یارگیری بین المللی در شرایط فعلی، با گزینه های کمی روبه رو نیست.

د: آمریکایی ها در عراق سرمایه گذاری های کلانی کرده اند که در شرایط ناامنی این سرمایه گذاری ها دچار مشکل می شود، به خصوص که بخش مهمی از این سرمایه گذاری ها در حوزه نفتی عراق و بر پایه بازار مصرف در این کشور استوار است. بنابراین ناامنی و بی ثباتی در این کشور، آمریکا را نیز دچار ضررهای اقتصادی خواهد کرد. ضمن آنکه در صورت تجزیه عراق نحوه حفظ این سرمایه گذاری ها با چالش و در پاره ای از موارد با ابهام روبه رو خواهد شد. به تعبیر ساده‌تر نتایج تجزیه عراق چندان برای طرف آمریکای مشخص نیست.

جهان

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها