امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۱۲:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93496
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه «لس‌آنجلس تایمز» روز جمعه در گزارشی با موضوع دوره تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه «لس‌آنجلس تایمز» روز جمعه در گزارشی با موضوع دوره تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 که هفته گذشته در شهر وین آغاز شد، نوشته است که بحث طول دوره اجرایی توافق جامع هسته‌ای از جمله اصلی‌ترین موارد اختلافی میان طرفین است.

این گزارش با اشاره به اظهارنظرهای روزهای اخیر مقامات ایرانی، روس و آمریکایی در مورد موقت بودن محدودیت‌هایی که در توافق جامع برای برنامه هسته‌ای ایران در نظر گرفته می‌شود، نوشته است که به گفته این مقامات، پس از پایان این دوره ایران در پیگیری برنامه هسته‌ای خود مانند هر «امضاکننده دیگر پیمان منع گسترش در پیگیری فعالیت‌های استاندارد هسته‌ای» آزاد خواهد بود.

لس آنجلس‌تایمز می‌افزاید: «ری تکیه» تحلیلگر مسائل ایران شورای روابط خارجی آمریکا می‌گوید این تأکید تازه تیم ایرانی بر موقت بودن محدودیت‌ها، بازتاب‌دهنده این تصمیم ایران است که آن‌ها می‌توانند در مورد مسائل کلیدی امتیاز دهند، مشروط بر اینکه بتوانند توافقی کنند که دوره آن بسیار کوتاه باشد.

به نوشته این روزنامه، تیم ایرانی با دستیابی به این توافق می‌تواند به افکار عمومی خود اعلام کند که در عین حال که محدودیت‌ها بر پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران را برداشته، تحریم‌های بین‌المللی علیه اقتصاد این کشور را حذف کرده است.

با این حال، با توجه به فشارهای متحدان اصلی آمریکا در منطقه یعنی اسرائیل و عربستان، همچنان توافق بر سر زمان اجرای راهکار جامع، دشوار به نظر می‌رسد. بنا بر این گزارش، تیم ایرانی می‌گویند توافق جامع باید نهایتا تا 5 سال طول بکشد و در مقابل طرف غربی دوره‌ای دو دهه‌ای را مد نظر دارد.

دور تازه مذاکرات هسته‌ای در حالی آغاز شده که طرفین بر اساس توافق موقت ژنو، تنها تا پایان تیر ماه برای دستیابی به راهکار جامع، فرصت دارند. هرچند که این مهلت برای 6 ماه قابل تمدید است، اما طرفین اعلام کرده‌اند که تلاش می‌کنند در مهلت کنونی به توافق برسند.

انتهای پیام/ق
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها