امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۹:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93535
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 30
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از شهرکرد، مواد مخدر نامی عمومی برای انواع مختلفی از داروها و ترکیبات طبیعی، شیمیایی است که ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از شهرکرد، مواد مخدر نامی عمومی برای انواع مختلفی از داروها و ترکیبات طبیعی، شیمیایی است که اغلب به دلیل احتمال ایجاد وابستگی به مصرف جزء مواد اعتیادآور طبقه‌بندی شده و معمولاً خرید و فروش آن‌ها ممنوع است.

مواد مخدر که اکثر کارشناسان و خانواده‌ها آن را بلای خانمان‌سوز می‌دانند انواع مختلفی دارد که افراد معتاد هر کدام نیازشان را با یک نوع از این مواد مخدر برطرف می‌کنند.

تریاک شاید قدیمی‌ترین و رایج‌ترین انواع مواد مخدر است که در طول سال‌های گذشته همواره به صورت قاچاق از کشورهای هند، پاکستان و افغانستان وارد کشور ایران می‌شد و در این میان دست در دست واسطه‌ها می‌چرخد و زمینه معتاد کردن جوانان این مرز و بوم را فراهم می‌کند.

شیشه، هروئین، کراک، شیره، سورفین و حشیش از انواع دیگر مواد مخدر است که خرید و فروش آن‌ها ممنوع بوده و با قاچاقچیان این نوع از مواد مخدر به شدت برخورد می‌شود.

در ایران همه استان‌های کشور کم و بیش با این معضل روبه‌رو هستند که در این میان استان چهارمحال و بختیاری نیز از این قائده مستثنی نبوده و با مشکلات زیادی در این زمینه مواجه است.

در این راستا در استان چهارمحال و بختیاری طبیعی است که هر شب در اخبار این استان شنیده شود که در جاده بروجن لردگان خوزستان تعدادی قاچاقچیان مواد مخدر دستگیر شده‌اند.

در این راستا برای پیگیری این موضوع با معاون سیاسی امنیتی استاندار چهارمحال و بختیاری، دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر این استان و یک نفر از بهبودیافتگان از دام مواد مخدر گفت‌وگو می‌کنیم که به شرح ذیل است.

98 درصد از معتادان چهارمحال و بختیاری مرد هستند

خدابخش مرادی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این زمینه گفت: بیشتر معتادان چهارمحال و بختیاری جوانان در سنین 25 تا 29 سال هستند که این یک زنگ خطر جدی محسوب می‌شود.

معاون سیاسی امنیتی استاندار چهارمحال و بختیاری افزود: 98 درصد از معتادان شناسایی شده در استان چهارمحال و بختیاری مرد هستند و دو درصد آن‌ها را خانم‌ها تشکیل می‌دهند.

مرادی بیان داشت: مواد مخدر از سوی برخی از اندیشمندان بلای قرن نامگذاری شده است و لازم است برنامه‌ریزی مناسب برای مبارزه با این بلای خانمان‌سوز اجتماعی صورت گیرد.

آگاه‌سازی خانواده‌ها نقش موثری در کاهش آسیب‌های اجتماعی دارد

داریوش ضیایی دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر چهارمحال و بختیاری در این‌باره ‌گفت: بسیاری از مشکلاتی که در عرصه مبارزه با مواد مخدر ایجاد شده ناشی از عدم آگاهی خانواده‌ها و جوانان از عواقب سوء مصرف این بلای اجتماعی است.

وی افزود: در راستای فرهنگ‌سازی مناسب در این زمینه‌ رسانه‌ها نقش موثری می‌توانند اجرا کنند چرا که مخاطبان خاص خود را دارند.

ضیایی بیان داشت: باید برای معتادان برگشته به کانون خانواده تسهیلات مشخص شود و جامعه آن‌ها را با دید معتاد نگاه نکند که این امر نیاز به فرهنگ‌سازی و اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی دارد.

جامعه معتادان بهبودیافته را نمی‌پذیرد

علیرضا امام‌بخشی در این باره ‌گفت: بنده بعد از 11 سال مصرف مواد مخدر در روز چهارم تیرماه سال 90 مصرف مواد مخدر را کنار گذاشته‌ام.

وی افزود: متاسفانه جامعه هنوز من را نپذیرفته است و با یک دید دیگری به من نگاه می‌کند که این امر واقعا من را اذیت می‌کند.

امام‌بخشی بیان داشت: متاسفانه تسهیلات خاصی برای معتادان ترک کرده پیش‌بینی نشده و شرایط کاری برای ما بسیار سخت شده است و هرجا که برای کار مراجعه می‌کنیم جواب رد می‌شنویم.

حالا باید دید راهکارهای دولت تدبیر و امید برای این موضوع در مرحله اول برای جلوگیری از ورود مواد مخدر به کشور و در مرحله دوم برای برگرداندن معتادان به کانون خانواده و جامعه چگونه است و چه تسهیلات و شرایطی را برای معتادان ترک کرده در نظر می‌گیرد.

به امید آنکه روزی بیاید که جامعه ایران اسلامی از هرگونه مواد مخدر پاکسازی شود.
------------------------------------

گزارش از: حسن یزدان‌مهر
------------------------------------
انتهای پیام/68001/الف40
برچسب ها:
آخرین اخبار