امروز : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 25
۰۶:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93537
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 33
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از میناب، حادثه از دیرباز در کمین انسان بوده و با پیشرفت تکنولوژی و زندگی ماشینی به مراتب از ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از میناب، حادثه از دیرباز در کمین انسان بوده و با پیشرفت تکنولوژی و زندگی ماشینی به مراتب از تعدد و تنوع بیشتری برخوردار شده تا جایی که پای رهایی از حوادث و امداد و نجات به این مقوله باز شده و در سیاست‌های نظام‌های مختلف و جوامع بشری موضوع امداد و نجات از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و مدت زمان و چگونگی پاسخگویی (واکنش) به حوادث مختلف و عملکرد موفق، یک شاخص دارای اهمیت و قابل پیگیری است.

بسیاری معتقدند که امداد و نجات یکی از چالش‌برانگیزترین مباحث در حوزه مدیریت بحران است؛ به گونه‌ای که اگر مراحل مدیریت بحران را به سه بخش پیش بینی و پیشگیری، آمادگی و مقابله و بازتوانی تقسیم کنیم خواهیم دید که امداد و نجات در همه این مراحل نقش برجسته، اساسی و کلیدی دارد که اگر صرف نظر از بلایای بزرگ، به سوانح و حوادث مختلف و گوناگونی که به طور روزمره در اطراف ما رخ می‌دهد دقت کنیم به اهمیت امداد و نجات بیشتر پی می‌بریم.

پر واضح است که با این توضیح اگر در وقایعی نظیر سوانح رانندگی، ترافیک و حمل و نقل، تصادفات جاده‌ای و ... موضوع امداد و نجات برجسته و جدی نباشد به یقین می‌توان گفت که مدیریت صحنه دچار اختلال خواهد شد.

چندی پیش کودک پنج ساله‌ای در بخش بمانی شهرستان سیریک در چاه سقوط کرد و علی‌رغم تلاش‌های گسترده برای نجات وی، تلاش‌ها کار ساز نشد و این کودک جان خود را از دست داد.

در حادثه‌ای دیگر واژگونی تانکر حمل سوخت در جاده میناب به سمت سندرک که در اواخر سال 92 اتفاق افتاد، گرچه خسارتی در بر نداشت اما تا وقوع یک فاجعه مهیب فاصله چندانی هم نداشت.

همچنین واژگونی وانت نیسان حامل اتباع بیگانه (افاغنه) در ماه‌های پایانی سال گذشته که به صورت غیرمجاز به کشور وارد شده بودند در منطقه در پهن میناب که حتی منجر به مرگ تعدادی از آنها شد و حوادث این چنینی و با ابعاد متفاوت در نقاط مختلف دنیا، کشور و منطقه شرق هرمزگان غیر قابل اجتناب است ولی آنچه که اهمیت دارد این است که با توجه به جمعیت این منطقه، امداد و نجات در شرق هرمزگان از چنین وضعیتی برخوردار است.

وظیفه ارائه خدمات در حوادث مختلف با توجه به ماهیت آن حادثه، به عهده مراکز فوریت‌های پزشکی اورژانس 115، آتش نشانی، هلال احمر و با همکاری نیروی انتظامی تعریف شده است.

در برخورد با حوادث، سازمان‌های امدادی بر اساس پروتکل‌ها و امکانات موجود خود به حادثه واکنش نشان می‌دهند.

برای مثال در حادثه سقوط کودک پنج ساله آن گونه که در برخی رسانه‌ها مطرح شد، نیروهای اورژانس 115 هرچند که در اسرع وقت در محل حادثه حضور پیدا کردند ولی نه از آموزش کافی و لازم برای ورود به چاه برخوردار بودند و امکانات و تجهیزات لازم در این زمینه را داشته‌اند، زیرا وظیفه آنها انجام اقدامات درمانی مورد نیاز پس از خروج مصدوم از چاه است و سپس انتقال آن به بیمارستان و این در حالی است که در چنین مواردی آتش نشانی با بهره‌گیری از پرسنل مجرب و آموزش دیده و با استفاده از تجهیزات نجات وارد عمل می‌شود.

حال سئوال اینجاست که اگر آتش نشانی سیریک و یا کوهستک از چنین ظرفیتی برخوردار است چرا این واقعه تلخ و دردناک که همان تلف شدن جان یک انسان است رخ داد.

طبق بررسی‌های صورت گرفته باید گفت جای تاسف است که نه تنها آتش نشانی سیریک از چنین ظرفیتی برخوردار نیست بلکه شاید به جرات می‌توان گفت که تجهیزات کافی و نیروی آموزش دیده خبره برای ورود به حوادث خاص و امداد و نجات، حتی در منطقه شرق هرمزگان نیز وجود ندارد.

این در حالی است که گاهی در حوادثی نظیر تصادفات شهری و جاده‌ای هم مصدوم درون خودرو گیر می‌کند و اورژانس 115 برای نجات جان فرد حادثه دیده از تجهیزات امداد و نجات برخوردار نیست و باید عملیات رهاسازی در سطح شهر توسط گروه‌های آتش نشانی و در جاده‌ها هم امدادگران هلال احمر صورت گیرد.

علاوه بر این که تا چه حد است امداد و نجات آتش‌نشانی و هلال احمر و نیروهای آموزش دیده کامل است، موضوع حضور به موقع تمام گروه‌های امدادی در صحنه حادثه نیز جای بحث فراوان و مفصل دارد که مجال آن در این نوشتار نیست.

پس نتیجه می‌گیریم که با توجه به وسعت و گستردگی منطقه و جمعیت تحت پوشش آن و نیز حوادثی که تاکنون رخ داده، نیاز سنجی از تجهیزات امداد و نجات ارگان‌های ارائه دهنده این خدمات و رفع مشکلات و تأمین امکانات مورد نیاز آنان امری ضروری و لازم است که بیش از پیش باید به آن توجه شود.

همه به این مسئله واقف هستند که امروز موضوع و بحث مدیریت بحران در سطح خرد و کلان، نقل هر محفلی است و در برنامه‌ریزی‌ها به عنوان یک استراتژی مهم به آن پرداخته می‌شود، پس وقت آن رسیده که دانش و امکانات این عرصه نیز دائم بروزرسانی شود.

و نکته مهم دیگر این که اگر به زمان طلایی امداد و نجات مصدومان ذره‌ای آشنایی داشته باشیم، در می‌یابیم که زمان یکپارچه سازی ارتباطات و هماهنگی بیش از پیش ارگان‌های امدادی (اورژانس، هلال احمر، نیروی انتظامی، آتش نشانی و مدیریت بحران فرمانداری‌ها) فرا رسیده است.

=============

یادداشت از الناز کریمی

=============

انتهای پیام/88004/ذ40/ظ1004
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها