امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۲۳:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93552
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 44
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «مغم‌رود» یا «مغ‌رود» در شرق تاجیکستان واقع شده که از جمله مکان‌های دیدنی ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «مغم‌رود» یا «مغ‌رود» در شرق تاجیکستان واقع شده که از جمله مکان‌های دیدنی برای گردشگران محسوب می‌شود.

در این منطقه آبشار آب سردی وجود دارد که از دل کوه به پایین جاری شده و به خصوص در روزهای گرم تابستان به کسانی که از این محل بازدید می‌کنند شور و طراوت خاصی می‌بخشد.

آب این رود در مدت چندین قرن از کوه جاری بوده و کالبد سنگ‌‌ها را به صورتی که گویا حفاری کرده باشند، شکافته‌ است.
 «بخت‌‌الله علی‌اف» یک محقق محلی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: واژه «مغ» در فرهنگ‌های قدیمی به معنای رودخانه است و به احتمال قوی «مغم‌رود» نیز برآمده از همین اصطلاح بوده که ساکنان قدیمی این منطقه برای این محل جغرافیایی به کار گرفته‌اند.

وی افزود: این واژه در فرهنگ زبان تاجیک به معنای «ژرف»، «پایین» نیز آمده که به درستی بیانگر معنای واقعی این مکان است.

به گفته وی، ساکنان این منطقه با بیان واژه «مغم‌رود» آبشاری‌ را پیش نظر می‌آورند که هزاران سال آب آن جاری بوده و نیاز روستاها را برآورده می‌سازد.
 وی در ادامه تصریح کرد: متأسفانه در چند سال اخیر ساکنان روستای نزدیک به این محل خودسرانه لوله‌هایی برای انتقال آب از ابتدای این آبشار به منازل خود کشیده و محیط طبیعی این رودخانه‌ را ویران کرده‌اند.

رودخانه «مغم‌رود» از ارتفاع حدود 30 متری به پایین جاری بوده و آب ساکنان چندین روستای واقع در دامنه کوه‌ را تأمین می‌کند.

وجود گل و گیاهان سبز، زمین‌های کاشت زراعت کشاورزی، درختان بزرگ و قدیمی سرسبز در پایان‌ آب از برکات این رودخانه‌ است.
 چنین به نظر می‌رسد که آب این رودخانه از برف، باران و تگرگ زمستان و بهار بوده که کوهستان را در خود فرو برده و تمام تابستان و پاییز از قلب خود به پایین رها می‌کند.

آنچه در پی می‌بینید تصاویری از این منطقه زیبا است.


انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها