امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۴:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9356
تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۴۵
تعداد بازدید: 217
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «امامعلی رحمان» امروز سه‌شنبه (31 اردیبهشت) در مراسم افتتاحیه اجلاس اصلی ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «امامعلی رحمان» امروز سه‌شنبه (31 اردیبهشت) در مراسم افتتاحیه اجلاس اصلی شورای مدیران بانک توسعه اسلامی در کاخ «سامان» دولت تاجیکستان نشست چهار روزه شورای مدیران این بانک را برای توسعه روابط چندجانبه و تقویت همکاری‌های مشترک مهم خواند.

به گفته وی، کشورهای اسلامی در طول تاریخ نقش مهمی در تأمین روابط بین منطقه‌ای در زمینه اقتصاد، تجارت، سیاست و فرهنگ داشته و همچنین در شکل‌گیری تاریخ جهان و نظام معاصر روابط بین‌المللی نقش چشمگیری داشته‌اند.

وی اتحاد، همبستگی، همکاری و رویکرد سازنده را از ارزش‌های عالی اسلامی دانست که در حفظ اصالت و پیوندهای تاریخی و فرهنگی چه در گذشته و چه امروز نقش مهمی ایفا می‌کنند.

رئیس جمهور تاجیکستان تصریح کرد: با وجود آنکه که کشورهای مسلمان برای رسیدن به این هدف مشکلاتی پیش‌رو دارند اما با توجه بر ضرورت‌های موجود، ما مسلمانان باید به یکدیگر در اجرای طرح‌های خود یاری کنیم.

به گفته وی، کشورهای مسلمان علاوه بر ثروت‌های عظیم مالی، همچنین دارای ذخایر بزرگ طبیعی از جمله: آب، زمین کشاورزی، مواد سوختی، معادن، نیروهای عقلانی و کاری، ارزش‌های قوی سنتی و فرهنگی و تجربه خوب همکاری هستند.

رحمان توسعه جهان اسلام بخصوص رشد اقتصادی، فنی و علمی آن را به سیاست دولت‌ها در هر یک از کشورها اسلامی وابسته دانست و تأکید کرد: کشورهای ثروتمند باید با توجه به شرایط و تحولات سیاسی و اقتصادی جهان، به از بین بردن نیاز مالی کشورهای فقیر کمک کنند.

وی در این رابطه بر نقش مهم بانک توسعه اسلامی در جهت ایجاد هماهنگی و اعتماد در زمینه اجرای طرح‌های مشترک تأکید کرد.

رئیس جمهور تاجیکستان همچنین با اشاره به نقش برجسته اسلام به عنوان فاکتوری مهم در روابط سیاسی، علمی، فرهنگی، اقتصادی و تجاری کشورهای عضو این نهاد مالی، بر لزوم تقویت روابط میان این کشورها تأکید کرد.

رحمان در بخش دیگر سخنرانی خود در این اجلاس از بانک توسعه اسلامی خواست که برای اجرای طرح‌هایی که دارای اهمیت منطقه‌ای هستند، به تاجیکستان کمک کند.

وی اجرای طرح ساخت خطوط فشار قوی‌ انتقال برق میان قرقیزستان-تاجیکستان-افغانستان–پاکستان، ساخت جاده «کلمه- قراقرم» و راه‌آهن ترکمنستان–افغانستان–تاجیکستان را از جمله طرح‌های مهم برای منطقه برشمرد و ابراز امیدواری کرد که بانک توسعه اسلامی در تحقق این طرح‌ها مساعدت کند.

«احمد محمد علی» رئیس بانک توسعه اسلامی نیز در این نشست با اشاره به اهداف این نهاد مالی که مساعدت در ایجاد زمینه رشد مطلوب اقتصادی کشورهای مسلمان است، انصاف، وجدان و شناخت حق یکدیگر را از ارکان مهم برای تشکیل و گسترش همکاری میان کشورهای مسلمان دانست.

وی با اشاره به سطح نابرابر و متفاوت توسعه در کشورهای مختلف اسلامی، پشتیبانی و کمک کشورهای پیشرفته به دولت و مردم کشورهای نیازمند را مهم و اقدامی لازم عنوان کرد.

این مقام بانک توسعه اسلامی با اشاره به همکاری این نهاد با تاجیکستان، تأکید کرد: این سازمان مالی هم‌اکنون طرح‌هایی را در جهت تقویت زیربنای اجتماعی و اقتصادی این کشور با هزینه 320 میلیون دلار تدوین کرده و بخشی از آنها را به مورد اجرا گذاشته‌ است.

وی نشست «دوشنبه» را امکان خوبی برای پیداکردن راه‌حل و ابزار جدید بویژه در زمینه جلب بیشتر سرمایه از کشورهای مسلمان برای اقتصاد تاجیکستان دانست.

به گفته این مقام بانک توسعه اسلامی، ساخت جاد‌ه‌های ترانزیتی، راه‌آهن، نیروگاه‌های تولید برق، خطوط انتقال برق، ایجاد زیرساخت‌ها برای توسعه بخش کشاورزی و تبدیل فراورده‌های آن‌، از موضوعات مهم در بررسی و مذاکرات این همایش چندروزه بوده است.

سی‌وهشتمین اجلاس سالانه شورای مدیران بانک توسعه اسلامی که با شرکت هیئت‌های رسمی از 53 کشور جهان و سازمان‌های بزرگ بین‌المللی و منطقه‌ای در پایتخت تاجیکستان برگزار شد، فردا چهارشنبه (اول خرداد) نیز ادامه خواهد داشت.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها