امروز : جمعه ۶ اسفند ۱۳۹۵ - 2017 February 23
۰۳:۲۶
نمایشگاه رسانه دیجیتال
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93579
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 9
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ شبکه تلویزیونی الاتجاه عراق با اعلام این خبر به نقل از فاضل الغراوی از اعضای کمیساریای عالی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ شبکه تلویزیونی الاتجاه عراق با اعلام این خبر به نقل از فاضل الغراوی از اعضای کمیساریای عالی حقوق بشر عراق گزارش داد: بیش از 5000 شهروند استان نینوی که اخیرا تحت اشغال گروه تکفیری داعش و همکارانش در امده است با فرار از این استان خود را به شهر نجف رساندند.

این گزارش می افزاید: از مجموع این پنج هزار نفر 450 نفر را کودکان تشکیل می دهند.

الغراوی با انتقاد از وضعیت نابسامان این افراد از دولت عراق و سازمان ملل خواست تا کمک های انساندوستانه خود را برای نجات جان این افراد هرچه سریعتر به نجف گسیل دارند. به گفته وی این پناهندگان هم اینک در حسینیه ها و سایر مراکز دینی نگهداری می شوند و کمک های انها بیشتر از طریق دفاتر مراجع عظام تامین می شود.

وی گفت عمده این پناهندگان از قوم شبک و برخی دیگر نیز شیعه هستند. «شبک»‌ها یکی از اقوام اصیل کرد هستند که از صدها سال پیش تاکنون در شرق و شمال استان موصل در 405 کیلومتری عراق زندگی می کنند و از نظر مذهبی به سنی و شیعی و از نظر قومی به شبکی و کُرد تقسم می شوند. براساس آمار اعلام شده از سوی سازمان ملل متحد جمعیت شبک ها بالغ بر350 هزارنفر است که در بیش از72 روستا در شهرستانهای الحمدانیه، عشیقه و رطله و در صحرای نینوا در عراق زندگی می کنند.

 از زمان اشغال شهرهای استان نینوا از جمله شهر موصل  توسط گروهک تکفیری داعش بیش از 800 هزار نفر از این شهر فرار و به سایر نقاط عراق پناهنده شده اند.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار