امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۷:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93633
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۴۴
تعداد بازدید: 52
در حالی استیضاح وزیر علوم از چندی پیش در مجلس مطرح شده که طبق گفته سخنگوی این قوه، نمایندگان طی هفته جاری پرونده استیضاح را تعیین تکلیف خواهند ...

در حالی استیضاح وزیر علوم از چندی پیش در مجلس مطرح شده که طبق گفته سخنگوی این قوه، نمایندگان طی هفته جاری پرونده استیضاح را تعیین تکلیف خواهند کرد.

 

درست 11 ماه قبل بود که رئیس کابینه یازدهم پس از تنفیذ حکم ریاست جمهوری خود از سوی رهبر معظم انقلاب
اسلامی، روز 13 مرداد ماه سال 92 کابینه پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد که در این لیستِ غیرقابل پیش بینی اسامی افردای همچون جعفر میلی‌منفرد به عنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، محمدعلی نجفی به عنوان وزیر آموزش و پرورش و مسعود سلطانی‌فر به عنوان وزیر ورزش و جوانان به چشم می‌خورد.

اما این قوه مقننه بود که تصمیم نهایی را در مورد مسافران کابینه تدبیر و امید می‌گرفت چرا که به فرموده بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی "مجلس در راس امور است".

نمایندگان ملت در جلسه 4 روزه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی، نگرانی خود از سرنوشت بعضی وزارتخانه‌ها را در قالب عدم رای اعتماد به وزرای پیشنهادی از جمله وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کردند.

پس از معرفی جعفر توفیقی به عنوان سرپرست این وزارتخانه، حساسیت و احساس مسئولیت وکلای ملت در قبال وزارت علوم به عنوان وزارت زیربنایی آموزش عالی کشور افزایش یافت و به خوبی مراقب بودند تا این وزارتخانه به سرنوشت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دوران اصلاحات دچار نشود.

سرانجام رئیس کابینه یازدهم رضا فرجی‌دانا را به عنوان وزیر پیشنهادی به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد و نهایتا وکلای ملت با 159 رای موافق - که نشانه خوبی برای موافقت نیست- در 5 آبان سال 92 کلید وزرات علوم را به فرجی‌دانا سپردند، کلیدی که نتوانست به خوبی از آن برای باز کردن مشکلات این وزاتخانه عریض و طویل استفاده کند.


پس از آن وزیر جدید علوم در اقدامی شتابزده و غیرقابل پیش‌بینی جعفر توفیقی و جعفر میلی‌منفرد - 2 چهره‌ای که مجلس با وزیر شدن آنها مخالفت کرده بودند- را به عنوان معاون و مشاور خود انتخاب کرد تا از همان ابتدا زمزمه استیضاح خود را در راهروی بهارستان به گوش خبرنگاران پارلمانی برساند.

البته وکلای ملت در اولین گام در 8 دی ماه 92 اولین کارت زرد را به وزیر علوم دادند به طوری که بهارستان‌نشینان با 73 رای موافق، 149 رای مخالف و 10 رای ممتنع از مجموع 240 نماینده حاضر در صحن علنی اعلام کردند که از پاسخ‌های وزیر علوم در مورد سوال مطرح شده قانع نشدند.

اما این پایان ماجرا نبود و نیست چرا که نمایندگان مجلس، طرح استیضاح رضا فرجی‌دانا را با محورهای آشکار و ذکر شده به هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی فرستادند، طرحی که تا کنون توسط هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول نشده اما طبق گفته سخنگوی مجلس،  هیئت رئیسه خانه ملت این هفته در مورد استیضاح وزیر علوم تصمیم خواهد گرفت.

بهروز نعمتی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس در این رابطه به باشگاه خبرنگاران گفت: هیئت رئیسه مجلس تاکنون در این باره تصمیم خاصی نگرفته است.
 
نماینده اسدآباد اظهار داشت: در مورد تحویل طرح استیضاح، 2 قرائت وجود دارد مبنی بر اینکه آیا منظور از رئیس، رئیس جلسه است یا رئیس مجلس.
 
وی خاطر نشان کرد: بعد از تعطیلات مجلس درنشستی در این مورد بحث خواهیم کرد.
 
نعمتی در پایان گفت: در هفته پیش رو در مورد استیضاح وزیر علوم تصمیم‌گیری خواهد شد. 

استیضاح قطعی است+ محور استیضاح

این در حالی است پیشتر زهره طبیب‌زاده نماینده مردم تهران در گفتگو با خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران، ‌به استیضاح وزیر علوم اشاره کرد و گفت: طراحان استیضاح وزیر علوم تا پایان موضوع به صورت قطعی مسئله استیضاح را پیگیری خواهند کرد. 

وی اظهار داشت: هیئت رئیسه مجلس براساس آیین‌نامه داخلی مجلس موظف است موضوع استیضاح را اعلام وصول و مطرح کند. 

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری با اشاره به محورهای استیضاح گفت: از جمله محورهای استیضاحدانشجویان ستاره‌دار است. 

وی افزود: علی‌رغم اینکه در این باره رئیس مجلس هم با وزیر علوم رایزنی کرده ولی ایشان هیچ اقدام اصلاحی انجام نداده است. 


طبیب‌زاده‌ دانشجویان بورسیه را از دیگر موضوعات استیضاح عنوان کرد و گفت: برای 3 هزار دانشجو در دولت قبلی تعهد ایجاد شده بود تا بورسیه شوند و طبیعی است که این بورسیه از طرف دولت‌ها نیست بلکه از طرف نظام است.
 
وی افزود: وزیر معتقد است در این موضوع رانت وجود دارد و ما اعلام کردیم وزیر دلایل رانت را به نمایندگان اعلام کند. 

نماینده تهران ادامه داد: ما همچنین به وزیر گفتیم اگر رانتی در این زمینه وجود داشت برخورد کنید، در غیر این صورت باید تکلیف این اشخاص که به خاطر تعهد مشاغل خود را از دست دادند به کار گرفته شوند. 

وی به کارگیری افراد مسئله‌دار به عنوان معاونت در وزارت علوم را از دیگر محورهای استیضاح دانست و گفت: 5 نفر از معاونین علی‌رغم عدم صدور صلاحیت برای آنها توسط وزارت اطلاعات به کار گرفته شده‌اند که این خلاف است. 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات همچنین نحوه انتخاب رؤسای دانشگاه‌ها را از دیگر محورهای استیضاح دانست و تصریح کرد: انتخاب رؤسای دانشگاه‌ها حق وزیر علوم است اما نحوه انتخاب رؤسای دانشگاه‌ها و انتخاب افرادی که در فتنه‌ حضور داشتند مورد اعتراض است. 

طبیب‌زاده در پایان خاطرنشان کرد: از نظر طراحان استیضاح،‌ استیضاح وزیر علوم قطعی است. 

دلایل استیضاح جدی است

همچنین، محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفتگو با باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: اگر چه بنده جزء امضا کنندگان نامه استیضاح وزیر علوم نبوده‌ام اما دلایل مطرح شده برای استیضاح وزیر علوم به حدی جدی است که نمی‌توان از کنار آن ساده عبور کرد.
وی گفت: مهمترین دلیل استیضاح وزیر علوم از سوی نمایندگان، تحت تاثیر قرار گرفتن جایگاه علمی کشور و از بین رفتن آرامش در دانشگاه‌هاست که موضوعی جدی و پراهمیت محسوب می‌شود.
وی افزود: لذا استیضاح‌کنندگان به دلیل قانع نشدن از توضیحات وزیر علوم و سایر مسئولان این وزارتخانه مصر بر استیضاح هستند و نگرانی از سلامت و امنیت آموزشی کشور را دلیل  شاخص خود برای استیضاح وزیر علوم می‌دانند.

زاهدی ادامه داد: مدت‌هاست که برخی از مشکلات آموزشی موجب نگرانی نمایندگان شده و چون وزارت علوم با جدیت لازم این مسائل را دنبال نکرده است، اکنون وزیر علوم در آستانه استیضاح قرار گرفته است.

وی گفت: همانطور که قبلا اعلام شده است 50 نفر از نمایندگان نامه استیضاح وزیر علوم را تقدیم هیات رئیسه کرده‌اند و مهمترین دلیل آنان عدم توجه وزارت علوم به تذکرات نمایندگان در خصوص دغدغه‌های آموزشی است.
زاهدی تصریح کرد: اگر چه انتخابات حاشیه‌ساز در دانشگاه‌ها از جمله موارد درخواست استیضاح است اما دلایل دیگری نیز همچون پرونده بورسیه دکتری و وضعیت دانشجویان ستاره دار در درخواست استیضاح وزیر علوم بی تاثیر نبوده است.
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یادآور شد: نکته حائز اهمیت این است که استیضاح بدون اعمال سلیقه شخصی و با در نظر گرفتن منافع کلان آموزشی کشور درخواست شده است و هیچ دیدگاه سیاسی پشت آن نیست.

وزیر علوم به تذکر نمایندگان توجه نکرده است

 


اسماعیل کوثری نیز در گفتگو با باشگاه خبرنگاران،  به استیضاح رضا فرجی‌دانا اشاره کرد و گفت: وزیر علوم به تذکرات نمایندگان توجهی نکرده است.
 
وی افزود: حتی وزیر علوم به تذکرات در مورد جابه جایی یا برخی مسائل دیگر در حدی که راضی کننده باشد توجهی نکرده است.

 
عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس خاطرنشان کرد: تا آنجایی‌ که من اطلاع دارم استیضاح کنندگان با وزیر علوم نشست‌هایی داشتند ولی رضایت بخش نبوده است.

بنابراین باید منتظر ماند و دید که آیا وکلای ملت همانگونه که کلید وزارت علوم را به رضا فرجی دادند از وی پس خواهند گرفت یا خیر؟ هرچند شواهد و قرائن نشان می‌دهد نمایندگان در پس گرفتن کلید نسبت به تحویل دادن آن مصر هستند.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها