امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۱۵:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93704
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۳۵
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رضا شیوا عصر امروز در یک نشست خبری در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در مورد ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رضا شیوا عصر امروز در یک نشست خبری در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در مورد چگونگی محاسبه قیمت جدید خودروها و نحوه ارزیابی عملکرد خودروسازان در مورد 5 شرط تعیین شده از سوی شورای رقابت اظهار داشت: افزایش تیراژ تولید خودروسازان یکی از الزامات مدنظر شورای رقابت است که بر این اساس قرار شده طی سال جاری تولید ایران خودرو نسبت به سال 92 حداقل 45 درصد افزایش یابد همچنین تولید سایپا 40 درصد، تولید مدیران خودرو 83 درصد، تولید کرمان موتور 255 درصد و تولید خودروسازان راین 4 هزار و 141 درصد افزایش یابد.

وی با بیان اینکه تولید ماهانه شرکت‌های خودروساز توسط شورای رقابت کنترل خواهد شد، افزود: در مورد قرادادها نیز باید طوری عمل شود که حقوق مصرف‌کننده رعایت شود و قراردادها یکطرفه نباشند.

شیوا توضیح داد: در این مورد قراردادها باید حالت رقابتی داشته باشند و قرار شد 20 درصد تولیدات شرکت‌های خودروساز به صورت نقدی عرضه شود و عرضه خودرو از طریق نمایندگی‌ها به حداقل برسد و همچنین کد ملی هر فرد در خرید خودرو مدنظر قرار گیرد تا در 6 ماه بیشتر از یک خرید نقدی توسط هر فرد انجام نشود.

وی با بیان اینکه خودروسازان اواخر هفته گذشته شروط شورای رقابتی را برای افزایش قیمت پذیرفتند، افزود: در صورتی که شرایط تعیین شده از سوی خودروسازان رعایت نشود مشمول جریمه خواهند شد.

وی با بیان اینکه قیمت‌های تعیین شده تا یک سال ثابت خواهد بود، تصریح کرد: اگر ببینیم شرایط بهتری برای فروش وجود داشته باشد، در قیمت‌ها تجدید نظر خواهیم کرد وگرنه تغییری در این مورد اتفاق نمی‌آفتد و فقط اگر مشکل آنی پیش آید مجبور به تجدید نظر خواهیم بود.

شیوا از خریداران خواست تا برای خرید خودرو عجله ندارند فعلا دست نگه دارند زیرا ممکن است قیمت‌ها طی چند روز آینده در بازار با التهاب همراه باشد ولی در آینده نه چندان دور با افزایش تولید خودروسازان، بازار آرام خواهد شد.

وی با بیان اینکه طی دو تا سه ماه آینده بازار خودرو به تعادل می‌رسد، گفت: شورای رقابت دارای تشکیلات اقتصادی و قضایی است و اگر خودروسازان به مصوبات این شورا عمل نکنند جرایم مختلف برای آنها اعمال خواهد شد.

وی ادامه داد:‌مرکز ملی رقابت پیش‌بینی بکارگیری بازرسانی را برای کنترل عملکرد خودروسازان و بازار خودرو داشته و از نظر مسائل قضایی مشکلی نخواهیم داشت.

وی در پاسخ به این سؤال که وزیر صنعت قبلا اعلام کرده بود استاندارد یورو 4 و کیسه هوا جزو آبشن محسوب نمی‌شوند و نباید قیمت جداگانه‌ای برای آنها دیده شود، گفت: فرمول قیمت‌گذاری خودرو بر اساس یک قیمت پایه تعیین شده و قیمت ایربگ و استاندارد یورو 4 در قیمت پایه لحاظ نشده بود.

وی با بیان اینکه خودروسازان از فردا می‌توانند قیمت تولیدات خود را به روزرسانی کنند، گفت: خودروسازان قول دادند تا حاشیه بازار جمع شود و بر این اساس قیمت‌ها در بازار کنترل شود که در غیر این صورت موضوع را در شورای ملی رقابت مطرح و در مورد آن تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

رئیس شورای رقابت در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر عدم اعلام قیمت تندر 90 در لیست قیمت جدید خودروها که امروز توسط شورای رقابت اعلام شد، نیز گفت: تندر 90 به صورت سی کی دی توسط شرکت رنوپارس و در ایران خودرو و پارس‌خودرو تولید می‌شود.

وی ادامه داد: متاسفانه اطلاعات مربوط به تولید این خودرو از سوی رنو پارس به شورای رقابت ارائه نشده و ما مجبوریم این مسئله را به شورا گزارش دهیم تا شورا در مورد آن تصمیم‌گیری کند. 

وی تاکید کرد:‌ تا زمانی که تصمیم جدی در مورد قیمت تندر 90 گرفته نشده، این خودرو باید به قیمت خرداد 92 فروخته شود.

وی در پاسخ به سؤال دیگر فارس مبنی بر اینکه آیا قیمت‌های جدید در مورد قراردادهای قبلی نیز اعمال خواهد شد، گفت: اگر در قرارداد عنوان شده باشد که خودرو به قیمت روز تحویل داده می‌شود این اتفاق خواهد افتاد.

وی در مورد قیمت‌گذاری خودروهای خارجی گفت: در این مورد در حال مطالعه هستیم تا در صورت لزوم قیمت‌گذاری خودروهای خارجی نیز انجام شود.

به گفته شیوا قیمت مصرف‌کننده در قیمت‌گذاری جدید خودروها با در نظر گرفتن قیمت کارخانه، مالیات بر ارزش افزوده، عوارض شماره‌گذاری، بیمه شخص ثالث و مقادیر ثابت فاکتور تعیین می‌شود.

در این نشست شیوا در پاسخ به ابهام خبرنگار فارس و برخی خبرنگاران دیگر در مورد دلیل اختلاف بین هزینه نصب کیسه هوا بر روی خودروها و همچنین دلیل بالا بودن قیت کیسه هوا برای برخی خودروها نسبت به خودروهای دیگر با وجود اینکه تغییر زیادی در داشبورد خودرو نباید اتفاق بیفتد نیز توضیحاتی را ارائه کرد که خبرنگاران چندان قانع نشدند. 

وی توضیح داد: طبق اعلام خودروسازان هزینه نصب ایربگ بر روی خودروها به این صورت محاسبه شده است.

وی همچنین در واکنش به این موضوع که خودروسازان اعلام می‌کنند برای شماره‌گذاری هزینه‌ای را پرداخت نمی‌کنیم، گفت: در هزینه‌های اعلام شده از سوی خودروسازان عنوان شده که بابت شماره‌گذاری خودرو مبلغی را پرداخت می‌کنند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها