امروز : دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - 2017 May 1
۰۷:۱۹
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93713
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۳۵
تعداد بازدید: 31
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در پی حمله روز جمعه به یک گشت نیروهای امنیتی عربستانی در مرز مشترک با یمن و حادثه انفجاری ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در پی حمله روز جمعه به یک گشت نیروهای امنیتی عربستانی در مرز مشترک با یمن و حادثه انفجاری انتحاری که امروز شنبه و در پی آن در منطقه «شروره» روی داد، واکنش‌های متعددی درباره دلیل وقوع این حادثه ایجاد شده است.

در حالی که بسیاری از کارشناسان نظامی و ناظران سیاسی در منطقه بخصوص تحلیلگران عراقی و سوری، عربستان را از حامیان و صادرکنندگان اصلی تروریسم القاعده‌ای و تکفیری در جهان می‌دانند، برخی پایگاه‌های عربستانی با تیتر « تروریسم به عربستان هم رسید» این خبر را پوشش دادند.

«ابتسام العالی» (Ibtisam AlAali) یک کاربر عربستانی در صفحه توییتر خود نوشت که این حادثه ثمره دانه‌ای است که 20 سال پیش کاشته شده است، زمانی که خود را از دنیا دور نگه داشتیم و برای بریده شدن سرها در روسیه و دیگر کشورها کف زدیم.

کاربر دیگری گفته شاید، دلیل این حادثه قیام برخی از عشایر در این منطقه باشد و دیگری ضمن تأکید بر اینکه از «القاعده» حمایت نمی‌کند یادآور شد که این حادثه پیامدهای اقدامات عربستان است و به ریاض توصیه کرده که بهتر است رویکرد خود را تغییر دهد.

کاربر دیگری، عربستان را فتنه‌ساز نامید و گفت این نتیجه آن چیزی است که ریاض همواره حمایت و ترویج می‌کند.

«کوهیبا» (COHIBA) یک کاربر لبنانی در واکنش به این حادثه نوشته: شبکه (عربستانی) العربیه حالا چه می‌خواهد بگوید؟ انقلابی های سنی که یک مرکز وابسته به نیروهای ابو متعب را منفجر کرده‌اند... و یا اینکه این نوع تعابیر تنها برای سوریه و عراق کاربرد دارد.

«عبدالرحمن  الحویمیل» (abdulrahman alhwemil) یک کاربر دیگه نوشت: حادثه شروره باعث شده که بسیاری‌ها (در عربستان) در مواضعشان در قبال اتفاقات جاری در برخی کشورهای عربی (مانند عراق و سوریه) تجدید نظر کنند.. بعد از این حادثه متوجه شدید که نبود امنیت، فاجعه است.

کاربر دیگری با اشاره به روند آزادسازی افرادی که به اتهام‌های تروریستی در زندان بوده‌اند از این اقدام انتقاد کرده و گفته عربستان کشوری است که در آن افرادی با اتهام‌های تروریستی از زندان آزاد می‌شوند، در حالی که برخی افراد تنها به دلیل دیدگاه‌های فکری‌شان در زندان به سر می‌برند.

در همین راستا پایگاه خبری یمنی «الخبر»، این حادثه را با تیتر «عربستان در شمال و جنوب در خطر است» منتشر کرد. این پایگاه خبری ضمن اعتراف به اینکه تعداد زیادی از افرادی که در داعش حضور دارند، تبعه عربستان هستند، نسبت به خطر بازگشت این افراد به کشور هشدار داده است.

این پایگاه به ارتش عربستان توصیه کرده با توجه به اینکه نیمی از مرز مشترک عربستان و عراق را که حدود 900 کیلومتر است، مرز استان الانباراست و امکان تحرک القاعده و تروریسم به سوی عربستان به آسانی فراهم شده است، به این مسئله هوشیار باشد.

در حالی پادشاه عربستان چندی پیش در پیام خود به مناسبت آغاز ماه مبارک رمضان ادعا کرد که در مبارزه با تروریسم از هیچ کوششی دریغ نمی‌کند، دولت عراق دو هفته پیش اعلام کرد که مسئول اصلی حمایت مالی و معنوی گروهک داعش در عراق عربستان سعودی است؛ امری که عربستان آن را رد کرد.

پایگاه خبری «المنار»، نیز اخیرا و در پی حمله تروریست‌های تکفیری به برخی شهرهای عراق گزارش داد که ماجرای حمله به عراق، طرحی سعودی است و عربستان به صورت تسلیحاتی و مالی از داعش حمایت کرده و به دنبال تقسیم کردن عراق به 3 کشور تجزیه شده است.

ریاض و در پی بحران اخیر عراق مدعی شده بود که از بیم تحرک داعش به سوی این کشور در آماده‌باش کامل است و از نیروهای امنیتی خود خواسته بود با قدرت با خطرات احتمالی داعش بر عربستان مقابله کنند.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار