امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۲۰:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93849
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۴
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «انطوان الحایک» نویسنده و تحلیلگر لبنانی در مقاله‌ای که در پایگاه خبری «النشره» منتشر شد،‌ با ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «انطوان الحایک» نویسنده و تحلیلگر لبنانی در مقاله‌ای که در پایگاه خبری «النشره» منتشر شد،‌ با بیان اینکه بیش از یک مسئول ایرانی و غربی مذاکرات هسته‌ای بین جمهوری اسلامی ایران و گروه 5+1 را به رغم مشکلات موجود، «موفقیت آمیز» ‌خواندند، مدعی شد که موفقیت و یا ناکامی در حل و فصل پرونده‌های منطقه‌ای به موفقیت و یا شکست مذاکرات هسته‌‌ای جاری در ارتباط است.

وی به نقل از یک دیپلمات سازمان ملل که پرونده هسته‌ای ایران را دنبال می‌کند، ‌اعلام کرد که روند آخرین دور مذاکرات هسته‌ای در وین به سمت موفقیت به پیش می‌رود. تنها علت استراتژیک آن، این است که دو طرف از پیامدهای ناکامی در آن هراس دارند و در نتیجه این مذاکرات محکوم به موفقیت است حتی اگر دو طرف امتیازات متقابلی تقدیم کنند.

این نویسنده لبنانی در بخش دیگری از مقاله خود نوشت: به نظر می‌رسد که تهران به خوبی نگرانی‌های غرب را درک کرده و سعی می‌کند از همه ظرفیت‌های این موضوع استفاده کند. ایران پیش از این با تمدید قرارداد هسته‌ای نیروگاه بوشهر با روسیه، راه بر شش قدرت بزرگ بسته است. این امر باعث می‌شود که مسکو روند دفاع از مواضع ایران را ادامه دهد.

بر اساس این گزارش،‌ این دیپلمات سازمان ملل معتقد است که تحولات محور منطقه‌ای ترکیه، سوریه، لبنان و عراق تا یمن و مناطق مرزی عربستان سعودی ارتباط تنگاتنگی با مذاکرات ایران و واشنگتن دارد. واشنگتن با برگ «داعش»‌ بازی می‌کند. این در حالی است که آمریکا یقین دارد داعش یک برگ کوتاه مدت است و تاریخ مصرف آن رو به اتمام است. علت آن این است که موافقت با هرج و مرج تکفیری‌ها، چیزی جز تضعیف آنها را در پی نخواهد داشت. در نتیجه هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا سرانجام با قدرت و بدون دخالت عامل بشری دخالت کرده و از ارتش عراق حمایت و پشتیبانی خواهند کرد و به منظور کم رنگ کردن نقش ترکیه و تضعیف نقش آنکارا در راستای منافع محور آمریکا، بغداد به آشتی با منطقه کردستان سوق داده می‌شود. این امر به موازات فشار بر عربستان سعودی به منظور عقب نشینی به سود تهران صورت خواهد گرفت. بویژه اینکه معمولا واشنگتن سود را برای خود نگه می‌دارد و زیان‌ها را در دامن متحدانش می‌اندازد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها