امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۵:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93867
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۴
تعداد بازدید: 39
به گزارش خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ایجاد شکاف در ساختار تحریم‌های ایران از سوی غرب، موضوعی است که پس از توافق ...

به گزارش خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ایجاد شکاف در ساختار تحریم‌های ایران از سوی غرب، موضوعی است که پس از توافق موقت ژنو از سوی برخی رسانه‌ها و مقامات عنوان شد، از این رو برای بررسی مکانیزم‌ تحریم‌ها و تشدید یا کاهش آن پس از توافق هسته‌ای ژنو این موضوع را با یکی از کارشناسان اقتصاد سیاسی بین‌الملل مطرح کردیم.

«هادی آجیلی» استاد دانشگاه علامه طباطبایی و کارشناس مسائل اقتصاد سیاسی در این خصوص اظهار داشت: درباره ایجاد شکاف در ساختار تحریم‌ها پس از توافق ژنو می‌توان اشاره کرد که دولت آن استفاده‌ای که باید از شکافته شدن تحریم‌ها می‌کرد، نکرده است.

وی تصریح کرد: درست است که دیوار تحریم‌ها ترک برداشته است، اما لازم است تا از این ترک ایجاد شده نهایت استفاده را بکنیم. تحلیل اقتصادی من در این باره این است که چنین استفاده‌ای نشده و این امر نیازمند تمهید و همت است.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی یادآور شد: پس از توافق صورت گرفته میان ایران و غرب تعدادی از تجار اروپایی به ایران سفر کردند اما استفاده لازم صورت نگرفت و قراردادی امضاء نشد.

وی با انتقاد از کم‌کاری بانک مرکزی پس از توافقات صورت گرفته گفت: بانک مرکزی برای انتقال وجه از بانک‌های اروپایی به بانکی که پول را به ما بدهد خوب عمل نکرد و همچنان مشکل ارز را داریم. بانک مرکزی تمهید لازم را  برای استفاده کردن از این فرصت انجام نداده است.

آجیلی، اظهار داشت: دولت پس از توافق ژنو، در بخش نفت منسجم‌تر عمل کرد و توانست میزان صادرات نفت را افزایش دهد و صادرات روزانه نفت را به یک میلیون و 200 هزار بشکه برساند، هر چند دولت در این بخش موفق عمل کرد اما باز می‌بینیم در بخش پتروشیمی خوب عمل نکرد و صادرات پتروشیمی تکان نخورد.

وی با اشاره به اینکه باید از فضای ایجاد شده به صورت مثبت استفاده می‌کردیم، افزود: پس از این توافق، می‌بینیم که تمهیدات لازم صورت نگرفت و استفاده لازم را نکردیم.

این کارشناس مسائل سیاسی و اقتصادی عنوان کرد: ما باید تلاش کنیم تا تحریم‌ها را کم‌اثر کنیم اما دولت تلاش می‌کند تا تحریم‌ها را کلا از میان بردارد. این در صورتی است که اگر دولت ایران به دنبال کم‌اثر کردن تحریم‌ها می‌بود، بیشتر به نتیجه می‌رسید.

این استاد دانشگاه همچنین با تحلیل قوانین بین‌المللی و تاثیر پذیری آن‌ها پس از توافق ژنو، گفت: به لحاظ مصوبه می‌توان گفت برای قوانین بین‌المللی هیچ اتفاقی نیفتاده است. شاید در اجرای تحریم‌ها یک انعطافی به خرج دهند یا موقتا تحریم را معلق کنند اما برای قوانین وضع شده هیچ اتفاقی نیفتاده است، مثلا برای صادرات نفت ایران می‌گویند سقف صادرات نفت ایران بیش از یک میلیون بشکه نخواهد بود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها