امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۲۲:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93899
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۴
تعداد بازدید: 23
به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، «دینگو مارو»، زاری است که دریانوردان جنوب را مبتلا می‌کند. «زار»، نوعی بیماری روانی است که جاشوان و افراد تنگدست به آن ...

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، «دینگو مارو»، زاری است که دریانوردان جنوب را مبتلا می‌کند. «زار»، نوعی بیماری روانی است که جاشوان و افراد تنگدست به آن مبتلا می‌شوند و راه درمان آن مجلس قربانی و ساز و آواز و اورادخوانی است. اورادی که هیچ معنا و مفهوم خاصی ندارند و تحت تاثیر فرهنگ آفریقایی هستند. گرچه امروز ردپای چندانی از این مراسم آیینی در جنوب ایران و در جزیره خارک هم باقی نمانده ولی محسن شریفیان کوشیده تا در این آلبوم و به خصوص قطعه «دینگو مارو» به زنده کردن موسیقی زار و به روزکردن آن بپردازد. در این قعطه آواز «آفرو تبار زا» ر با ساز «نی انبان» به همراهی «کونگا» با موسیقی الکترونیک ترکیب شده است.

محسن شریفیان در این آلبوم که در ژانر فیوژن و تلفیقی ضبط شده، با همایون نصیریان و بابک شهرکی همکاری کرده است.شریفیان در این آلبوم با بهره‌گیری از موسیقی فیوژن، موسیقی بوشهری را در کنار موسیقی‌های کشورهایی چون استرالیا، آفریقا، هند و جاماییکا قرار داده است. این آلبوم شامل 9 قطعه با نام‌های «دینگومارو»، «گفت و جو»،‌ »لیان فلامنکو»، « ناگهان»، «خلخال»، «خیزاب»، «حصار»، «حیران» و «رها» می‌شود.

این آلبوم در استدیو پارت توسط بهنام شهرکی ضبط و مسترینگ شده است و در این کار شاهد همکاری چهره‌های چون محسن شریفیان ( نوازنده نی انبان، نی جفتی، فلوت و خواننده)، همایون نصیری  (کونگا، درشن آنن، طبلا و آواز هندی)، بابک شهرکی  (کمانچه)، مجید ناظم پور (عود)، دارا دارایی  (گیتار بیس)، پیام رونق  (دیجی ریدو)، مسعود همایونی (گیتار الکترونیک)، احسان فرامرزی پور  (گیتار فلامنکو)، سارا نادری ( رباب و دو تار)، اعضای گروه موسیقی لیان:، حمید اکبری ( دمام، تمپو و کاخن)، حسین سنگسر( دایره و دم دم)، محمود بردک نیا ( دمام و شیکر)، مرتضی پالیزدان ( ضرب و دایره)، بهنام شهرکی (درامز پرگرامینگ و کیبرد)، محمد کبیری (همخوان)، آساره آستارکی و احمد قاید در همخوانی و آواز «لیان فلامنکو» در این آلبوم همکاری‌هایی را داشته‌اند.
 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها