امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۲۰:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93909
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۴
تعداد بازدید: 30
سیدمحسن موسوی سرپرست واحد فناوری اطلاعات و منابع دیجیتالِ کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی به خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان ...

سیدمحسن موسوی سرپرست واحد فناوری اطلاعات و منابع دیجیتالِ کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی به خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: با تجهیز این بخش به دستگاه‌های پیشرفته اسکنر کتاب، با کمترین آسیب‌رسانی به منابع، از آنها تصاویر مناسب به همراه فایل‌های پشتیبان تهیه می‌شود. طبق برنامه ریزی انجام شده در آینده نه چندان دور شاهد شتابی مطلوب‌تر در تبدیل منابع به فایل‌های دیجیتال خواهیم بود و این امر بر نحوه ارائه خدمات ویژه به متقاضیان، تأثیر بسزایی خواهد داشت. در حال حاضر در انتهای پروژه تبدیل نسخه‌های خطی و نیز پیشرفت هشتاد درصدی نسخه‌های چاپ سنگی سربی کتابخانه مجلس به فرمت دیجیتال هستیم و کلیه فایل‌های مبدل شده بر روی پورتال کتابخانه دیجیتالِ در دسترس عموم قرار می‌گیرد.

موسوی خاطر نشان کرد: فایل های تصویری و pdf قابلیت جستجوی محتوایی را نداشته و در تلاش هستیم تا پس از بررسی‌های فنی در اقدامی اصولی این فایل‌ها را تبدیل به فایل‌های متنی کنیم تا امکان مدیریت فایل‌ها و همچنین جستجو در آنها فراهم شود. البته در حال حاضر امکان بهره برداری از نسخه‌های دیجیتال تولید شده به صورت تصویر و pdf بر روی دستگاه‌هایی چون تبلت‌ و کتاب‌خوان‌ها است ولیکن در صدد آن هستیم که امکان جستجوی کلمه در فایل متنی زبان فارسی فراهم گردد. 

وی افزود: در حال حاضر وب سایت کتابخانه علاوه بر بخش اخبار، گفت‌وگو و معرفی بخش‌های مختلف کتابخانه، دارای بخش‌های متنوع زیر است:

- جستجوی اطلاعات کتابشناختی منابع موجود در کتابخانه‌ مجلس

- جستجوی تصاویر دیجیتالی منابع خطی و چاپ سنگی سربی کتابخانه مجلس

- نمایش و امکان جستجوی مذاکرات 24 دوره‌ مجلس شورای ملی و 8 دوره‌ی مجلس شورای اسلامی با فرمت‌های متنی به همراه فایل JPG آنها (دوره سنا در دست اقدام )

- ارائه نسخه دیجیتال منابع منتشر شده کتابخانه مجلس شامل انتشارات کتابخانه‌ی مجلس، فصل‌نامه‌ پیام بهارستان، نامه بهارستان، اسناد بهارستان، مجله لاتین، کتاب بهارستان و نشریات ادواری قدیمی در قالب PDF و قابل ذخیره

- ارائه پایگاه مشار که یک منبع مهم و با ارزش جهت تحقیق پژوهشگران، امکاناتی است که در سامانه اطلاع‌رسانی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها