امروز : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۲:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93933
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۵۴
تعداد بازدید: 26
علی ماهفروزی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ساری اظهار داشت: صنایع ‌دستی در طول تاریخ جنبه کاربردی ...

علی ماهفروزی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ساری اظهار داشت: صنایع ‌دستی در طول تاریخ جنبه کاربردی داشته در حالی که امروزه از جنبه هنر و تزیینات مطرح هستند.

وی بیان داشت: حصیر، گلیم، جاجیم، منبت و معرق از مهم‌ترین صنایع‌ دستی مازندران به‌شمار می‌روند.

سرپرست معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با بیان اینکه در حال حاضر 69 رشته صنایع‌دستی و هنرهای سنتی در مازندران آموزش داده می‌شود، افزود: از این تعداد 26 رشته جزء رشته‌های بومی مازندران محسوب می‌شوند.

ماهفروزی یادآور شد: در حال حاضر 12 رشته صنایع‌ دستی دارای مهر اصالت یونسکو و 20 رشته صنایع‌ دستی مازندران دارای مهر اصالت ملی است.

وی خاطرنشان کرد: صنایع ‌دستی و هنرهای سنتی مازندران جزء ظرفیت‌های هنری جامعه محسوب می‌شوند که باید در مبلمان منزل و جامعه مورد توجه قرار‌ گیرند.

سرپرست معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با اشاره به اینکه برخی از صنایع‌دستی در حال منسوخ شدن و برخی نیز منسوخ شدند، خاطرنشان کرد: باید صنایع‌دستی منسوخ شده استان احیا شوند.

ماهفروزی درباره مهم‌ترین مشکل صنعت‌کاران صنایع‌دستی، گفت: مهم‌ترین مشکل به خود آنان بر می‌گردد، چراکه هنوز ظرفیت‌های بازار هدف را به خوبی شناسایی نکرده‌اند و باید به خوبی این ظرفیت‌ها را شناسایی کنند تا صنایع ‌دستی استان علاوه بر مصارف تولیدی جایگاه صادرات داشته‌ باشد.

وی با اعلام اینکه بعد از ماه مبارک رمضان نمایشگاه‌های صنایع‌ دستی متعددی در استان برپا می‌شود، گفت: همزمان با اجلاس گردشگری سلامت عضو اکو در رامسر نمایشگاه صنایع ‌دستی نیز برپا می‌شود.

سرپرست معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران ادامه داد: در نیمسال دوم امسال در حاشیه برگزاری همایش میراث مشترک کشورهای حاشیه دریای خزر نیز نمایشگاه صنایع ‌دستی برپا می‌شود.

ماهفروزی افزود: همچنین در نقاط ساحلی شهرهای تنکابن و بابلسر نیز نمایشگاه صنایع ‌دستی در حال دایر شدن‌ است.

وی تصریح کرد: با توجه به نامگذاری امسال با عنوان سال فرهنگ مقرر شد یک خیابان در شهرهای مازندران به عنوان خیابان فرهنگ نامگذاری شود و در این خیابان نمایشگاه صنایع ‌دستی برپا شود.
انتهای‌ پیام/86003/غ30
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها