امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۶:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93937
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۵۸
تعداد بازدید: 176
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، در حالی روند خشونت و درگیری در منطقه و پاکستان به سرعت رو به افزایش است ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، در حالی روند خشونت و درگیری در منطقه و پاکستان به سرعت رو به افزایش است که ارتش پاکستان نیز از 15 ژوئن سال جاری میلادی عملیاتی موسوم به «ضرب عضب» را در  وزیرستان شمالی آغاز کرده است.

این در حالی است که  چند روز پس از آغاز عملیات ارتش در وزیرستان، طاهر القادری رهبر حزب «تحریک عوامی پاکستان» که از احزاب اپوزیسیون دولت به شمار می‌رود بار دیگر برای به راه انداختن جنجال رسانه‌ای گسترده وارد این کشور شد.

وی پس از ورود به پاکستان، با اعلام اینکه خواهان برکناری دولت فعلی و آغاز یک انقلاب در این کشور است، به شدت از عملیات ارتش در وزیرستان حمایت و آن را مصداق واقعی «جهاد» دانست.

این در حالی است که همزمان با این موضوع، حدود 100 تن از علمای پاکستانی نیز عملیات ارتش در وزیرستان را جهاد خوانده و اعلام کردند هرکس با این عملیات مخالفت کند شورشی و اخلال‌گر است.

«پرویز راشد» وزیر اطلاع‌رسانی دولت فدرال بر این باور است که حرکت ضد دولتی طاهر القادری تلاشی برای منحرف کردن توجه دولت و مردم از عملیات ضرب عضب است،

وی همچنین مدعی شد که قادری به دنبال معرفی نوع جدیدی از تروریسم در پاکستان می‌باشد.

اهداف داخلی و منطقه‌ای ارتش از عملیات ضرب عضب

سوق دادن ناامنی‌ها به سمت افغانستان

با وجود اینکه نظامیان پاکستانی اصرار دارند این عملیات بزرگ موجب ریشه‌کن شدن تروریست در پاکستان و منطقه می‌شود اما موضوعی که در این بین جلب توجه می‌کند، فرار شمار زیادی از شبه‌نظامیان از این منطقه حتی قبل از آغاز عملیات بوده است.

برخی تحلیلگران بر این باورند که تهدیدات  اخیر درباره انجام اقدام نظامی همه جانبه در وزیرستان شمالی، یک استراتژی عمدی از سوی پاکستان است و پاکستانی‌ها برای خلاصی از شر تروریست‌ها عمدا اجازه عبور از مرز را به آنان داده‌اند.

پس از آغاز عملیات ارتش در وزیرستان، گرچه دولت‌های اسلام‌آباد و کابل درباره تأمین امنیت مرزها با یکدیگر به توافق رسیده بودند اما افزایش تنش‌ها در مرز 2 کشور تاحدود زیادی مانع از انجام این کار شد و شمار زیادی از شبه‌نظامیان در این مدت وارد خاک افغانستان شدند.

** فشار به دولت برای همسویی با خواسته‌های ارتش

طی چند سال گذشته، دولت پاکستان سعی کرده نشان دهد تغییراتی در سیاست خارجی خود به وجود آورده است که از جمله آن می‌توان به تلاش‌ها برای نزدیک شدن به هند و نیز اتخاذ سیاست عدم مداخله در امور داخلی افغانستان اشاره کرد.

با این حال، به نظر می‌رسد نظامیان پاکستانی که تلاش کردند در این مدت خود را از تصمیم‌گیری‌های سیاسی این کشور دور نگه دارند، همچنان اختلاف نظرهای جدی با دولت این کشور درباره موضوعات مختلف از جمله تعامل با هند و افغانستان دارند.

دولت «نواز شریف» از زمان پیروزی در انتخابات سال گذشته همواره تعامل با هند را در رأس برنامه‌های خود قرار داده که این موضوع از نظر ارتش قابل قبول نیست.

بدین ترتیب، ارتش هم اکنون بدنبال آن است تا با فشار آوردن به دولت از چندین جبهه، دولتمردان پاکستانی را به همسویی با خواسته‌های خود در حوزه سیاست خارجی وادار کند.

** کنترل شبه‌نظامیان در آستانه خروج نیروهای خارجی از افغانستان

پس از به بن بست رسیدن مذاکرات صلح در پاکستان، ارتش این کشور تصمیم گرفت برای تسلط بر شبه‌نظامیان به‌طور مستقیم وارد عمل شود.

ارتش پس از این عملیات می‌تواند با حذف فرماندهانی که حاضر به تبعیت از این نهاد قدرتمند در پاکستان نیستند کنترل و تسلط بیشتری بر شبه‌نظامیان پیدا کند و درصورت وخیم شدن اوضاع در افغانستان، بار دیگر از آنان به عنوان نیروهای نیابتی خود در افغانستان بهره گیرد.

** گرایش بیشتر به واشنگتن و تضعیف دهلی‌نو

حمله به وزیرستان درخواست چند ساله آمریکا از پاکستان بوده است که انجام آن پس از سال‌ها انتظار می‌تواند به بهبود رابطه واشنگتن- اسلام‌آباد کمک کند.

مقامات اسلام‌آباد می‌دانند که خروج آمریکا از افغانستان، واشنگتن را بیش از پیش به پاکستان وابسته خواهد کرد. همچنین نگرانی آمریکا از خلا قدرت احتمالی در افغانستان ممکن است واشنگتن را بر آن دارد تا بیش از پیش به پاکستان به عنوان یک شریک منطقه‌ای نزدیک‌ شده و فاصله بیشتری با دهلی‌نو پیدا کند.

بنابراین همراهی با خواسته‌های آمریکا در شرایط کنونی، می‌تواند تاحد زیادی پاکستان را از انزوای فعلی نجات دهد.

انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها