امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۵:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94093
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، یک منبع امنیتی عراقی تاکید کرد که سه نشانه وجود دارد که تاکید می‌کند، بحران ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، یک منبع امنیتی عراقی تاکید کرد که سه نشانه وجود دارد که تاکید می‌کند، بحران امنیتی در عراق به پایان خود نزدیک می‌شود.

این منبع امنیتی عراقی که با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد گفت‌وگو می‌کرد، در این خصوص توضیح داد: این سه نشانه را می‌توان در باز پس گیری شهر تکریت، مرکز استان صلاح الدین از سوی ارتش عراق از گروه‌های تروریستی و همچنین ادامه خشونت‌های گروه‌های مسلح تروریستی و به خصوص داعش در تعامل با اهالی مناطقی که بر آنها تسلط پیدا کردند و موضع جانبدارانه دولت سوریه از دولت عراق و افزایش و تشدید حضور نظامی خود در مرزهایش با عراق ملاحظه کرد.

این منبع که به دلایل امنیتی خواستار عدم افشای هویت خود شد، افزود: تسلط نیروهای ارتش عراق بر شهر تکریت که نقطه تحول در مبارزه با داعش به شمار می‌آمد، با توجه به موقعیت استراتژیک این شهر که داعشی‌ها می‌خواستند از آن به عنوان نقطه شروع حمله خود به بغداد استفاده کنند، موجب شد، تا داعش مهمترین پایگاه خود را در عراق از دست بدهد.

وی ادامه داد: فرار داعش از تکریت موجب فروپاشی روحی ومعنوی گروه‌های تروریستی و توانایی مبارزه و جنگیدن آنها و شکست طرح‌هایشان در حمله به بغداد و یا حتی حفظ تسلط‌شان بر شهر تکریت شد و رقم زدن سرنوشت تکریت می‌تواند، موجب تعیین سرنوشت نبرد موصل و دیگر مناطق تحت تصرف داعش در عراق شود.

اما در خصوص دوم داده این منبع خاطر نشان کرد که بسیاری از اهالی شهر موصل و دیگر مناطقی که داعش به آن پای گذاشته بود، از عدم ارائه خدمات و وضع اسفبار خدماتی در این مناطق شکایت دارند، افزون بر اینکه گروه تروریستی داعش نتوانست آنگونه که باید اهالی این مناطق را راضی نگهدارد که مهمترین آن عدم آشنایی با راه اندازی شبکه‌های آبرسانی و برق رسانی و فاضلاب است و این جدای از رفتار ناشایست و تعامل خشونت آمیزی است که عناصر داعش در این مناطق با اهالی داشتند. به گونه‌ای که ساکنان بسیاری از این مناطق از بیم داعش خانه و کاشانه خود را رها کرده و آواره مناطق دیگر شدند.

اما در خصوص نشانه سوم نیز این منبع امنیتی عراقی گفت: اما دلیل سومی که موجب می‌شود، بیش از پیش تاکید کنیم که بحران عراق به پایان راه خود نزدیک می‌شود، موضع دولت سوریه در قبال بحران امنیتی عراق است که با دولت عراق در این خصوص همراهی نشان داده و بسیاری از راه‌های ارتباطی و امداد رسانی این گروه‌ها از عراق را مسدود کرده و خسارات سنگینی را به آنها در مناطق مرزی وارد کردند.

این منبع توضیح داد: به این ترتیب می‌توان گفت که نیروهای ارتش عراق موفق شدند، بحران سختی که در ابتدا با آن مواجه شده بودند، را دفع کنند از تاثیرات میدانی آن درحالی بکاهند که بسیاری از محافل بین المللی و آمریکایی بر شکست نیروهای عراقی در این بحران شرط بندی کرده بودند.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها