امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۱۲:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94127
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 39
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، آیا «زهران علوش» مرده یا تنها زخمی شده است؟ این سوالی است که رسانه‌های ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، آیا «زهران علوش» مرده یا تنها زخمی شده است؟ این سوالی است که رسانه‌های منطقه‌ای و بین المللی را به خود مشغول کرده تا به تبع آن احتمال آغاز دومینوی سرنگونی و سقوط سرکردگان گروه‌های مسلح در سوریه نیز مطرح شود.

«زهران علوش» که فرماندهی شورای نظامی گروه‌های مسلح وابسته به «جبهه اسلامی» را برعهده داشت و پیشتر سرکرده گروه تروریستی «گردان الاسلام» به شمار می‌آمد، از بعد معنوی و روانی یکی از مهمترین ستون‌های بقا و ادامه فعالیت گروه‌های مسلح در ریف دمشق، نزدیک‌ترین نقطه به پایتخت سوریه، پیش از بر زمین گذاشتن سلاح و سوق یافتن به سمت گفت‌وگو و مذاکره با نظام جهت دستیابی به آشتی ملی و مصالحه را تشکیل می‌داد.

نگاهی به فعالیت‌های علوش به ویژه در عرصه مبارزاتی گروه‌های مسلح و در چارچوب اندیشه و افکار جهادی تکفیری در منطقه خاورمیانه نشان می‌دهد که وی یکی از مهمترین شخصیت‌های این گروه‌ها بوده و تمرکز و توجه بر وی می‌تواند، بسیاری از حقایق موجود در عرصه میدانی را آشکار سازد.

اما نمی‌توان زندگینامه و فعالیت‌های زهران علوش را به دور از حوادث جاری در میدان ملاحظه کرد. حضور و فعالیت گروه‌ تروریستی داعش در عرصه سوریه و آرامش اوضاع در عرصه میدانی جبهه غوطه شرقی دمشق به طور مشخص همه به این نکته اشاره می‌کند که توانمندی و قدرت گروه‌های مسلح در این مناطق رو به افول گذاشته و حتی در حال فروپاشی است.

به محض اعلام خبر کشته شدن زهران علوش، گروه‌های مسلح این خبر را تکذیب کردند، تا به این ترتیب از تاثیر منفی آن بر روحیه و معنویات گروه‌های مسلح بکاهند، به ویژه گروه‌هایی که هم اکنون نبردی سخت را در ریف دمشق و به طور مشخص در جوبر و شهرک ملیحه با ارتش سوریه انجم می‌دهند و انتشار این خبر نه تنها روحیه این گروه‌ها را تضعیف می‌کند، بلکه عملیات ارتش سوریه در این مناطق را تشدید می‌کند.

از سوی دیگر، انتشار خبر مرگ یا زخمی شدن علوش آن هم در شرایطی که نیروهای ارتش سوریه عملیات‌های گسترده‌ای را در مناطق مختلف سوریه از جمله حلب به اجرا می‌گذارند، بر اوضاع عمومی کشور تاثیر بسیاری می‌گذارد و موجب می‌شود تا سوریه در عمل وارد آخرین مرحله از بحران خویش شود که این وضعیت بدون تردید تاثیری مستقیم بر وضعیت گروه‌های مسلح فعال در عراق از جمله داعش می‌گذارد.

تاثیر این اوضاع در عراق از این جهت اهمیت دارد که این کشور پل ارتباطی بین ایران و سوریه و همچنین حلقه ارتباطی محور مقاومت شمرده می‌شود، با توجه به این امر که این کشور تاکنون نشان داده، سرزمین حاصلخیزی برای ظهور و فعالیت گروه‌های تروریستی تندرو و افراط گرا شمرده می‌شود و در صورت گسترش فعالیت این گروه‌ها در عراق و تهدید منافع غرب ممکن است، نه تنها عراق که سراسر منطقه را درگیر جنگی گسترده کند.

اما نسیم پیشروی‌ها و پیروزی‌های نظامی ارتش سوریه در ریف دمشق وحلب و ارتش عراق در شمال این کشور برخلاف میل و خواست گروه‌های مسلح تکفیری است که درصدد تغییر نقشه منطقه بر اساس معیارها و مقیاس‌های داعش است.

در این بین تمرکز بر سرکردگان گروه‌های مسلح به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته و این به معنای تغییر ملاحظات و گزینه‌های روی میز از سوی طرف‌های غربی است که اداره کننده اصلی میدان‌های نبرد هستند.

این امر بدون تردید به سود ارتش سوریه است که اوضاع گروه‌های مسلح را به دقت زیر نظر دارد و به خوبی می‌داند که با پیشروی‌ها و موفقیت‌هایی که احراز کرده، گروه‌های مسلح را در تنگنا و فشاری قرار داده و این جدای از منازعات و درگیری‌های مسلحانه‌ای است که چون آفت از درون به جان آنها افتاده و آنها را بیش از پیش تضعیف کرده و مهمترین طرف در آن گروه تروریستی داعش است.

در این بین از پیش رو برداشتن این گروه در مناطق مختلف سوریه به معنای پایان بازی و کیش و مات شدن گروه‌های مسلح و حامیان آنها در سوریه است، اما در عین حال ممکن است، غرب به این گزینه نیز روی بیاورد که اقدام به تربیت و آموزش نسل جدیدی از افراط گرایان برای آغاز بازی جدید در منطقه است و این هوشیاری و بیداری ملل منطقه و از جمله سوریه را در قبال ترفندها و توطئه‌های جدید طلب می‌کند.

با این حال به جرات می‌توان گفت که افق‌های روشنی پیش روی سوریه قرار دارد و مرحله سخت بحران این کشور هر روز بیش از گذشته به پایان خود نزدیک می‌شود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها