امروز : دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 25
۱۶:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9413
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۸
تعداد بازدید: 81
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، ترکیب باد، رطوبت و بارندگی منجر به ایجاد ابر تندباد کشنده روز دوشنبه در ایالت «اوکلاهما» ...

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، ترکیب باد، رطوبت و بارندگی منجر به ایجاد ابر تندباد کشنده روز دوشنبه در ایالت «اوکلاهما» آمریکا شد و این در حالیست که سازمان هواشناسی آمریکا بعد از ظهر روز گذشته (سه شنبه) اعلام کرد تند باد اخیر در این کشور بیشترین میزان سرعت و بیشترین مقیاس خرابی و شدت را به همراه داشته است به طوریکه میزان متوسط انرژی آزاد شده در این تندباد، انرژی آزاد شده توسط بمب اتمی را که هیروشیما را با خاک یکسان کرد، تحت الشعاع قرار داد.

برآوردهای انجام شده نشان می دهند که سرعت وزش بادها در قالب این تندباد بین 320 تا 337 کیلومتر در ساعت بوده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس با چندین کارشناس هواشناسی تماس داشته است که آنها از مقیاس های اندازه گیری واقعی برای برآورد انرژی آزاد شده در طول تقریبا یک ساعت وقوع تند باد اخیر در آمریکا استفاده کردند. برآورد این کارشناسان نشان می دهد که میزان انرژی آزاد شده در ابر تند باد آمریکا 8 تا 600 برابر بیشتر از قدرت یک بمب اتمی در انفجار هیروشیما بوده است که کارشناسان این میزان را بیشترین مقیاس گزارش کرده اند.
بر اساس این خبر، وقوع تند باد در برخی از مناطق آمریکا حدود 2 کیلومتر پهنا داشته است و مسیر وقوع این تند باد نیز 27 کیلومتر و طول مدت وقوع آن 40 دقیقه گزارش شده است.

«هارولد بروکس» کارشناس هواشناسی و محقق آزمایشگاه ملی طوفان های شدید آمریکا در این باره گفته است که کمتر از یک درصد تمام تند بادهایی که در آمریکا رخ داده اند، تا این اندازه سهمگین بوده است.

روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در پوشش خبری با محور تلفات تند باد اخیر در این کشور نوشت که اگرچه تلفات اولیه ناشی از وقوع این ابر تند باد گسترده گزارش شد اما مقامات مربوطه روز سه شنبه اعلام کردند که حداقل 24 نفر در جریان این تند باد کشته شده اند که این میزان تلفات انسانی شامل 9 کودک می شود.

مقامات مربوطه با اشاره به اینکه هنوز برای اعلام آمار دقیق تلفات این تند باد زود است، تاکید کرده اند که این آمار به طور قابل توجهی کمتر از آماری است که پیشتر گزارش شده است.

این در حالیست که روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» در ابتدا آمار تلفات را 51 نفر از جمله 20 کودک و در گزارشی تکمیلی این آمار را برابر با 91 نفر گزارش کرد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها