امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۰۰:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94130
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 87
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره، «مصر می‌سوزد» شاید مناسب‌ترین توصیفی باشد که این روزها بتوان آن را درباره ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره، «مصر می‌سوزد» شاید مناسب‌ترین توصیفی باشد که این روزها بتوان آن را درباره کشور مصر به کار برد.

تصویب قیمت‌های جدید سوخت و برق در مصر که جمعه شب گذشته توسط دولت این کشور صورت گرفت، خبری عادی و معمول برای مردم مصر نبود، چراکه ممکن است، این قانون که با اعتراض‌های مردمی نیز همراه بوده، این کشور را به سمت بحرانی بزرگ و جنجالی سوق دهد.

کمبود بودجه و ناتوانی در باز پرداخت بدهی‌‌های دولت، موجب شد تا عبد الفتاح السیسی، رئیس جمهوری این کشور بندهای بودجه جدید را لغو کند و این موضوع «ابراهیم محلب»، نخست وزیر مصر را واداشت تا اقدامات حمایتی وضع شده برای حفظ قیمت بنزین و گازوئیل و همچنین برق را برای مقابله با این ناتوانی حذف کند.

اما این تصمیم به طور رسمی می‌تواند، آتش خشم مردم مصر که هم اکنون 60 درصد آنها در فقر به سر می‌برند، را برافروزد و رئیس جمهوری جدید و دولتش را در برابر بحران جدی قرار دهد که مصر سال 1977 شاهد آن بود، زمانی «انور سادات» رئیس جمهوری وقت مصر قیمت برخی از کالاها و محصولات را افزایش دهد، اما خشم و غضب مردمی وی را به عقب نشینی از تصمیمش واداشت.

از زمان اعلام افزایش قیمت‌های سوخت در مصر پمپ‌های بنزینی که هنوز این سوخت را به بهای سابق می‌فروختند، شاهد صف‌های طولانی خودروهایی بودند که رانندگان آنها تلاش داشتند، تا جای ممکن باک‌های خود را پر از بنزین کنند. اما این پایان کار نبود، چراکه با افزایش قیمت سوخت بهای حمل و نقل عمومی نیز افزایش یافت، به گونه‌ای که براساس گزارش‌های منتشره بهای حمل و نقل عمومی افزایشی بین 50 تا 100 درصد را به ثبت رساند تا به تبع آن بر خشم و غضب مردم بیش از پیش افزوده شود.

صبح روز گذشته خیابان‌های شهرهای مختلف مصر شاهد افزایش اعتراض‌های مردمی بود، رانندگان در اعتراض به افزایش قیمت بنزین تعدادی از بزرگراه‌ها را بسته و از دولت خواستار فراهم کردن سوختی با قیمت سابق بودند و به جای اینکه ناتوانی در بودجه را با افزایش فشار بر مردم جبران کنند، مالیات بر اقشار مرفه و پر درآمد را افزایش دهند.

این اعتراض‌ها در پی خود درگیری‌هایی را میان شهروندان و رانندگان در برخی از استان‌های مصر و اعتصاب کارگران برخی کارخانه‌ها را در پی داشت که خواهان افزایش حقوق خود بودند، موضوعی که نیروی پلیس را به دخالت برای پایان دادن به این اعتراض‌ها وادار کرد که در موارد بی‌شماری با شکست و ناکامی همراه بود.

در این بهبوهه نیروهای انقلابی و جوانان و شهروندان مصر به ویژه قشر رانندگان مصری که بیشترین آسیب را از تصویب این قانون متحمل شده‌اند، خود را آماده می‌کنند تا به مقابله با تصمیمات رئیس جمهوری جدید بروند و بخش قابل توجهی از این معترضین، همان کسانی هستند که به السیسی در انتخابات اخیر رای داده‌اند.

این درحالی است که السیسی پیشتر وعده داده بود، با حل بحران اقتصادی سراسری و فراگیر به حمایت از قشر آسیب‌پذیر جامعه بپردازد، اما بحران سوخت بدون تردید رئیس جمهوری مصر را که تنها یک ماه است، بر مسند ریاست جمهوری تکیه با بحران جدی مواجه خواهد کرد که در صورت عدم عدم کنترل، نتایج فاجعه باری می‌تواند برای وی درپی داشته باشد.

«احمد بهاء الدین شعبان»، هماهنگ کننده جمعیت ملی برای تغییر و یکی از رهبران حزب سوسیالیست مصر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ضمن اعلام مخالفت خود با افزایش قیمت سوخت در این کشور تصریح کرد که این تصمیم آسیب بزرگی به اقشار کم درآمد و نیازمند وارد خواهد کرد، چون به تبع افزایش قیمت سوخت باید شاهد افزایش قیمت حمل و نقل و خورد و خوراک نیز باشیم.

بهاء الدین افزود: به نظر می‌رسد، دولت در این اقدام باید بیش از آنکه بار خود را بر دوش مردم و به خصوص اقشار آسیب پذیر بیاندازد، مالیات خود را بر شرکت‌های خصوصی افزایش دهد که بزرگ‌ترین بهره برنده از سوخت و استفاده کننده آن در کارخانه‌های خویش است.

وی خاطر نشان کرد که زمان اتخاذ این تصمیم از سوی دولت نیز زمان بسیار نامناسبی به نظر می‌رسد، چراکه مردم در آستانه ماه مبارک رمضان قرار دارند و نیازهایشان در این ماه افزایش می‌یابد و این تصمیم دولت در واقع به نوعی مایوس کردن مردم از وعده‌هایی بود که رئیس جمهوری و دولت جدید درباره بهبود اوضاع معیشتی به مردم داده بودند.

از سوی دیگر «مجدی البدوی»، کارشناس امور اقتصادی مصر نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره گفت: تصویب قیمت‌های جدید از سوی دولت نتایج و پیامدهای زیانبار و فاجعه‌آمیزی برای دولت به همراه دارد، چون موجب افزایش بی‌سابقه قیمت‌های دیگر محصولات و کالاها خواهد شد و این خشم و غضب بیش از پیش مردمی را به دنبال دارد.

وی با انتقاد از این تصمیم دولت مصر تاکید کرد: همانگونه که افزایش قیمت‌ها به نظر می‌رسید که اقدامی حساب نشده و از پیش مورد بررسی قرار نگرفته باشد، وعده دولت در کنترل قیمت‌ها نیز وعده‌ای غیر عملی و غیر حساب شده است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها