امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۴:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94134
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سیزدهمین صبح ناشر امروز با حضور سیدحسین عابدینی، مدیر انتشارات سفیر ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سیزدهمین صبح ناشر امروز با حضور سیدحسین عابدینی، مدیر انتشارات سفیر اردهال در مرکز رسانه‌ای شیرازه برگزار شد.

* سال 1385 فعالیت را به صورت رسمی آغاز کردیم

عابدینی با بیان اینکه از نیمه دوم سال 1385 فعالیت مان را به صورت رسمی آغاز کردیم، گفت: البته 3 و 4 سال قبل از دریافت مجوز از وزارت ارشاد نیز با سایر ناشران همکاری داشتیم. در ابتدای آغاز فعالیت مان بیشتر در حوزه کتاب های عمومی کار می کنیم و اکثر کتاب‌های منتشر شده از سوی ما در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی و حتی کودکان بود و باید بگویم که 40 عنوان کتاب در حوزه کودکان در طول این مدت منتشر کرده‌ایم.

وی افزود: چون خودم اهل اردهال هستم و با گیاهان دارویی آشنایی دارم به مرور زمان فعالیت انتشاراتی مان به سمت طب سنتی حرکت کرد؛ البته در اوایل کار اصلا فکر نمی‌کردیم که کتاب‌های طب سنتی مورد استقبال قرار گیرد؛ ولی خوشبختانه 2 کتاب اولی که در این زمینه چاپ کردیم بعد از مدت کوتاهی به چاپ دوم و سوم رسید و الان 4 سال است که به صورت تخصصی ناشر طب سنتی هستیم. 

* به احیای آثار طب سنتی پرداختیم

مدیر انتشارات سفیر اردهال به جایگاه ایران در حوزه طب سنتی اشاره و یاداوری کرد: ایران جایگاه و قدمت بالایی در طب سنتی جهان دارد، اما نام بسیاری از دانشمندان ایرانی در این حوزه را حتی به گوش بسیاری از افراد نیز نخورده است و طبیعتا کتاب‌های آنها مغفول مانده‌اند،  از این رو تصمیم گرفتیم اینگونه منابع طب سنتی را احیا کنیم که در همین راستا مجموعه 40 جلدی دوا و درمان را منتشر کردیم.
 
* آغاز ترجمه مجدد کتاب «قانون»/ از سال 85 حدود 330 عنوان منتشر کرده‌ایم

عابدینی با اشاره به مجموعه 40 جلدی «دوا و درمان» و اینکه تمام نسخ خطی را به زبان امروزی تصحیح کرده‌ایم، بیان کرد: در این مجموعه تمام نسخ خطی طب سنتی یا به زبان امروزی تصحیح کردیم و یا به همان شکل نسخ خطی منتشر کرده ایم؛ در واقع سال گذشته با دکتر یونس باباپور که 60 هزار نسخ خطی در حوزه طب سنتی را در قالب پی دی اف در اختیار دارد، آشنا شدیم و با استفاده از همین نسخ توانستیم کتاب های زیادی را منتشر کنیم. اولین کتاب این مجموعه «رساله ذهبیه» بود که در 12 صفحه و توسط امام رضا(ع) نوشته شده است، همچنین کتاب «علاج فوری» زکریای رازی از دیگر کتاب‌های این مجموعه به شمار می‌رود.

این مدیر انتشارات با اعلام این خبر که ترجمه مجدد کتاب «قانون» را شروع کرده‌ایم؛ تصریح کرد: این کتاب قبلا توسط انتشارات سروش به چاپ رسیده و بارها نیز تجدید چاپ شده است؛ ولی ما احساس کردیم این کتاب نیاز به ترجمه دوباره دارد و احتمال یک سال دیگر کار ترجمه آن تمام می‌شود.

مدیر انتشارات سفیر اردهال با بیان اینکه اکثر کتاب‌هایی که توسط این انتشارات در حوزه طب سنتی منتشر شده‌اند، جزو منابع این حوزه به شمار رفته و برای مخاطبان عام کاربرد چندانی ندارد، تصریح کرد: از سال 1385 تاکنون 330 عنوان کتاب توسط این انتشارات منتشر شده که از این تعداد 50  تا 60 عنوان کتاب در حوزه طب سنتی بوده است. 

* قطع حمایت ارشاد مطلوب است

در ادامه عابدینی درباره مشکلات نشر و کاغذ در کشور تصریح کرد: وزارت ارشاد حمایت و کمک خود از ناشران را قطع کرده که کار بسیار مناسبی است؛ چرا که در گذشته کتاب‌های زیادی در کشورمان چاپ می‌شد که اکثر آنها به خمیر تبدیل می‌شدند، ولی امروزه ناشر تمام وقت خود را معطوف به چاپ کتاب‌هایش می‌کند تا بتواند کتاب مناسبی را در اختیار مخاطبان قرار دهد.

* 70 درصد قیمت هر کتاب معطوف به کاغذ است

مدیر انتشارات سفیر اردهال با بیان اینکه 70 درصد قیمت هر کتابی مربوط به کاغذ آن است، گفت: به دلیل وجود مشکلات کاغذ در کشور ما کتاب هایمان را به صورت دیجیتالی چاپ می‌کنیم تا از این طریق هزینه کمتری را صرف چاپ کتاب‌هایمان کنیم؛ البته قبل از چاپ هر کتابی باید مخاطب شناسی درستی انجام دهیم تا از طریق بتوانیم فروش موفقی در کتاب‌هایمان داشته باشیم؛ همه کتاب‌هایمان را در تیراژ کمتر از 500 نسخه منتشر می‌کنیم؛ البته این مسئله را به مولفان مان نیز گفته‌ایم و حق تالیف را در چاپ‌های دوم، سوم و .... کتاب پرداخت می‌کنیم.

وی با اشاره به مسئله توزیع کتاب ها در کشور ادامه داد: قطعا اگر بحث توزیع در کشور به صورت درست انجام شود، حداکثر کتاب‌های منتشر شده در ایران به فروش می‌رسند؛ چرا که طبیعتا از جمعیت 70 میلیونی کشور 10 میلیون از آنها کتابخوان هستند و باید گفت که اگر در بحث توزیع و تبلیغ موفق عمل کنیم تمام تیراژ هزار تایی یک کتاب فروخته خواهد شد.

* شبکه توزیعی انتشارات سفیر اردهال

مدیر انتشارات سفیر اردهال با بیان اینکه اکثر پخش کنندگان کتاب در کشور همان کتابفروشی‌های خیابان انقلاب هستند، تصریح کرد: بعد از تعامل با پخش کنندگان بزرگ کتاب به این نتیجه رسیدیم که خودمان مجموعه توزیعی را در انتشارات سفیر اردهال راه اندازی کنیم و باید گفت که امروز هر کتابی که در حوزه طب سنتی منتشر می‌کنیم در همان هفته اول 400 نسخه اولیه‌اش به فروش می‌رسد.

* مشکل توزیع و عدم آگاهی مردم از آثار جدید

عابدینی با بیان اینکه قطعا تبلیغات رسانه‌ای کتاب بازتاب گسترده‌ای در کشور خواهد داشت، گفت: به دلیل وجود مشکل در سیستم توزیع کتاب در ایران، بسیاری از مردم از چاپ تعداد زیادی از کتاب‌ها اطلاع ندارند؛ چرا که اگر این آگاهی در میان جامعه وجود داشته باشد، قطعا اکثر کتاب‌ها به فروش می‌رسند. بسیاری از شهرستان‌های کشور در طول سال به کتاب دسترسی ندارند، اگر به جای بسیاری از محصولاتی که در رسانه ملی تبلیغ می‌شود، به تبلیغ کتاب بپردازیم، تاثیرات بسیاری خواهد داشت؛ چرا که در رسانه‌ها کتاب‌ها بیشتر دیده خواهند شد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها