امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۲۳:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94162
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 50
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از وبگاه دوستداران حاج‌منصور ارضی، همزمان با فرارسیدن شب هفتم ماه مبارک رمضان، منصور ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از وبگاه دوستداران حاج‌منصور ارضی، همزمان با فرارسیدن شب هفتم ماه مبارک رمضان، منصور ارضی از مداحان پیشکسوت اهل‌بیت علیهم‌السلام در مسجد ارک به بیان مضامینی از  دعای چهل و چهارم صحیفه سجادیه پرداخته است که متن آن به شرح ذیل است

بعد از خدا بزرگترین حق را والدین بر گردن آدمی دارند

عرض شد اگر کسی در این ماه نمی‌تواند روزه بگیرد باید طبق دستورات فقهی از معاصی دوری کند در بقیه دعای 44 صحیفه سجادیه امام سجاد(ع) می‌فرمایند: «أَعِنّا عَلَى صِیَامِهِ بِکَفّ الْجَوَارِحِ عَنْ مَعَاصِیکَ وَ اسْتِعْمالِها فیهِ بِما یُرْضیکَ» خدایا کاری کن من این اعضاء و جوارحم را در این ماه به آنچه تو رضایی مورد استفاده قرار دهم. اگر «کفّ جوارح» داشته باشم می‌توانم رضای تو را به دست آورم. یعنی گیاه را باید دور از آفات نگهداری نمود تا شکوفایی داشته باشد، استعمال یعنی وجودم را در راه رضایت تو خرج کنم. کسی که ادب بندگی دارد می‌بیند بعد از خدا بزرگترین حق را والدین بر گردن آدمی دارند. عرض کردیم شهر صیام یک معنی ماه رمضان است و یکی هم شهر تمحیص (ماه آزمودن) است. آزمایش بندگی، یک وقت پدر و مادر می‌گویند نمی‌خواهد بروی مسجد، باید بگویی چشم!

مرحوم چمنی یک حرفی برای ماه رمضان داشت می‌گفت وقتی تو از صبح، گوش به حرف والدین باشی شب خودشان می‌گویند برو مسجد، امروز خیلی حرفمان را گوش دادی خدا به همراهت، یعنی وقتی حق والدینت را به جا نمی‌آوری با مسجد آمدنت هم مخالفت می‌کنند، مجبوری یا بی‌اجازه بیایی مسجد یا همینطوری بگویی ما رفتیم! آن اجازه و آن دعای خیر برای فرزند گوش به فرمان است! فرقش هم در آن العفو گفتن و سوز مناجات است.

یادم هست یک سال درباره احترام به پدر و مادر گفتم، بنده خدایی نوشته بود حاج آقا من امروز عصبانی شدم مادرم را زدم، حالا چه کنم؟ من هم گفتم نمی‌دانم برو از یک عالم بپرس، من با خودم فکر می‌کنم آدم چطور می‌تواند شیطانی بماند؟ عده‌ای قبل از ماه رمضان آنقدر بار شیطان را کشیده‌اند که ماه رمضان هم هنوز تکان نخوردند.

دوری از شنیدن لغو و دیدن لهو برای رضای خدا

«بِمَا یُرْضِیکَ حَتَّى لَا نُصْغِیَ بِأَسْمَاعِنَا إِلَى لَغْوٍ» اینجا است که رضایت معنی پیدا می‌کند خیلی مهم است اولین جایی که برای استفاده اعضاء در راه رضای پروردگار در خواست می‌شود "گوش" است. می‌فرماید کاری کن گوش‌هایم در راه رضای تو سخن بیهوده نشنوند. حالا ممکن است با این کار، عده‌ای مسخره ات کنندنبایددرگیر بشوی باید برای رضای خدا تحمل کنی.

«وَ لا نُسْرِعَ بِاَبْصارِنا اِلى‏ لَهْوٍ» بعد از آن می‌فرماید چشمانم به لهو نرسند، نمی‌فرماید چشمم را به گناه نرسان می‌گوید به «لهو» هم نرسان با چشمانم به سوی بازی‌های دنیا نشتابم  «وَیْلٌ لِّکُلِّ هُمَزَةٍ لُّمَزَةٍ» همه همین را می‌گویند. برای چشم و گوش یک حاجت داریم معلوم می‌شود این دو خیلی به هم ربط دارند و مهم هستند.درقرآن کریم می‌خوانیم: «إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ کُلُّ أُولـئِکَ کَانَ عَنْهُ مَسْؤُولاً» (الاسراء آیه 36) همانا گوش و چشم ودل همه در باره آن مورد بازخواست واقع می‌شوند.

وقتی قدم صدق برنداریم لاجرم قدم مان کذب و غیر صدق می‌شود

«حَتّى‏ لانَبْسُطَ اَیْدِیَنا اِلى‏ مَحْظُورٍ» اینجا حضرت می‌فرماید از این دور بودن لهو از چشم و گوش است که دست به سوی حرام دراز نمی‌شود خدایاکاری کن دست ما از حرام عبور نکند و چهارمین قدم «لانَخْطُوَ بِاَقْدامِنا اِلى‏ مَحْجُورٍ» خدایا کاری کن پاهای ما به سوی آنچه که منع نمودی نرود. چون یک وقتی نمی‌خواهی به حرام بیافتی پایت کشیده می‌شود.وقتی قدم صدق برنداریم لاجرم غیر صدق یاقدم کذب می‌شود «ثَبِّتْ لى قَدَمَ صِدْقٍ عِنْدَکَ مَعَ الْحُسَیْنِ» همراه ابی عبدالله(ع) نیامد گفت یک اسب و یک شمشیر اعلی دارم! حضرت لشکر مسلح فرشتگان را نشانش داد فرمود ما می‌خواهیم تو را دستگیری کنیم. الان هم دنبال ما آمدند اگر بفهمیم! همین حضورت در این مجالس کمک است.

علت خشک بودن بعضی چشم‌ها

امیرالمؤمنین فلسفه خشک بودن بعضی چشم‌ها را اینطور بیان می‌کنند: «مَا جَفَّتِ الدُّمُوعُ إلاَّ لِقَسْوَةِ القُلُوبِ، ومَا قَسَتِ القُلُوبُ إلاَّ لِکَثْرَةِ الذُّنوبِ» یعنی: چشم‌هاخشک نمی‌شود مگر برای قساوت قلب و سخت نمی‌شود دلها مگر برای زیادی گناهان." خدا بیامرزد مرحوم کافی را زمان طاغوت تعریف می‌کرد: شخصی نشسته بود سرکوچه‌ای، طرف که رد می‌شد اگر زشت بود می‌گفت «لا اله الا الله» اگر صاحب جمالی رد می‌شد می‌گفت «استغفرالله » سرش پایین بود نمی‌دید یکی را جا انداخت بغل دستی‌اش به طعنه گفت یک «استغفرالله» دارد رد می‌شود!

روایتی درکتاب «عدة الداعی» نقل شده: به حضرت داود علیه السلام خطاب می‌رسد؛ ای داود چه بسا بنده ای نماز بگزارد ولی من عبادت او را بر چهره‌اش بکوبم و صدایش را نشنوم. ای داوود می‌دانی او چه شخصی است؟ او فردی است که به حرم مؤمنین با نگاه شهوت‌آمیز و حرام زیاد می‌نگرد و کسی است که بر مردم اگر حاکم شود ظلم کند، ای داود برای گناهانت گریه و زاری کن آنچنان که مادر فرزند مرده برای پسرش گریه‌زاری می‌کند.

نتیجه می‌گیریم همان طور که برای زنان حجاب لازم است برای مردان هم پوشیدن چشم‌ها لازم است، بعضی افراد می‌خواهند همه چیز را ببینند آن وقت بیایند در هیئت از فیض مناجات هم بهره‌مند بشوند، این امکان‌پذیر نیست.

غفلت از شب‌های با فضیلت ماه رمضان

ما درد خود را بهتر از بقیه می‌شناسیم. بعضی خوب درد خود را شناختند پس سعی‌شان بر این بوده هر شبی از ماه رمضان، یک درد را مداوا کنند و به یک درد برسند. ولی عده‌ای این شب‌ها با چیزهای دیگری سرگرم بودند می‌بینی کاملا از وضعیت فوتبال و...با خبر است ولی نمی‌داند هر شب این ماه شریف یک نماز دو رکعتی دارد. صد بار سوره دخان و هزار سوره قدر دارد حالا هزار تا نمی‌شود بخوانی یکبار که می‌شود! بعضی فرمودند روز ششم ماه رمضان روز بیعت باامام رضا(ع) و روز وفات ابوطالب(ع) پدر امیرالمؤمنین علی علیه السلام است آیا امروز به حضرت تسلیت گفتی؟

انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها