امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۸:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94223
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۲۶
تعداد بازدید: 362
با وجود اینکه داعش در ظاهر اعلام کرده که به دنبال از بین بردن حکومت خاندان سعودی است اما بحران عراق و تحریم‌های نفتی علیه ایران، موقعیت عربستان ...

با وجود اینکه داعش در ظاهر اعلام کرده که به دنبال از بین بردن حکومت خاندان سعودی است اما بحران عراق و تحریم‌های نفتی علیه ایران، موقعیت عربستان به عنوان حاکم بلامنازع نفت در دنیا را تقویت کرده است.

در حالیکه تمام دنیا در ترس از گسترش و نفوذ داعش به کشورهای منطقه است ، عربستان سعودی دلیل خوبی برای ابراز تشکر خود از این گروه تروریستی دارد . با وجود اینکه داعش در ظاهر اعلام کرده که به دنبال از بین بردن حکومت خاندان سعودی در عربستان نیز هست و بغداد را به سمت اتحاد با ایران پیش برده ، بحران عراق موقعیت عربستان به عنوان حاکم بلامنازع نفت در دنیا را تقویت کرده است و با این شرایط ، اوضاع برای آمریکا به شدت با تبعات منفی همراه خواهد بود.

به گزارش پیروان موعود نشریه فورس نوشت: از سال 2012 عراق به دومین کشور بزرگ صادر کننده نفت اوپک تبدیل شده است . با این حال در مدت کوتاهی حملات داعش به این کشور باعث کاهش شدید تولید نفت عراق و رساندن میزان تولیدات آن به پایین ترین سطح موجود در طول تاریخ شده است . اوباما اخیرا در گفت و گویی مطرح کرده است که مهمترین هدف آمریکا در منطقه باید اطمینان حاصل کردن از این مسئله باشد که عراق می تواند به تولید نفت خود ادامه دهد و در عین حال آمریکا باید بتواند تعادل را به بازار نفت بازگرداند. به همین دلیل باید توجه بیشتری به تعدادی از تولید کنندگان نفت در منطقه خاورمیانه شود تا آنها بتوانند میزان تولیدات خود را برای ایجاد ثبات در بازار افزایش دهند.

با این حال نشریه کریستین ساینس مانیتور در مقاله ای آماری به این مسئله پرداخت که این حرف اوباما نشان می دهد که دیگر تولید کننده ای واقعی در منطقه خاورمیانه غیر از عربستان وجود ندارد که بتواند تعادل را به بازار بازگرداند.

نگاه تمام جهان هم اینک به عربستان سعودی است . تا پیش از این ایران به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان نفت می توانست مورد توجه قرار گیرد اما تحریم های اتحادیه اروپایی و آمریکا علیه فروش نفت ایران باعث شده که امریکا نتواند حسابی بر روی تولیدات آن داشته باشد و این مسئله مشکلات نفتی جهان را چند برابر می سازد. حتی اگر گروه داعش بتواند تمامی مرزهای عربستان و همسایگان آن را با بحران مواجه کند ، باز هم عربستان امید اول آمریکا در منطقه است . در عراق ، داعش نشان داده که سعی دارد به منابع نفتی و سایتهای تولید نفت دسترسی پیدا کند به همین دلیل هم در اولین اقدام خود بعد از تصرف موصل به سمت پالایشگاهها و میادین نفتی کرکوک حمله برد و تعدادی از تاسیسات انرژی در شمال این کشور را تحت تصرف خود گرفت . این مسئله شامل بزرگترین خط لوله انتقال انرژی و نفت به ترکیه نیز می شود .

گرچه این اخبار ، اخبار خوشایندی برای نفوذ و قدرت عربستان در منطقه است ، می تواند اخبار بدی برای چگونگی رابطه عربستان و ایالات متحده باشد . از یک سو عربستان آمریکا را به شدت تحت فشار گذاشته تا مواضع سخت تری در قبال سوریه و دولت نوری المالکی اتخاذ کند و به هیچ چیز جز از بین رفتن دولت های شیعه در این دو کشور نمی اندیشد و از دیگر سو حضور و نفوذ ایران در عراق روز به روز بیشتر شده و انتشار اخبار مبنی بر همکاری مشترک آمریکا و ایران برای از بین بردن داعش خاندان سعودی را با این ترس رو به رو ساخته که آمریکا به یکباره تمام اتحادش با این کشور را از بین برده و به فکر متحدان جدیدی در منطقه باشد؛ آنهم ایران قدرتمند و بزرگ .

با این حال شرایط جدید شاید بتواند روابط عربستان و امریکا را تا حدودی بر سر مسئله نفت ترمیم سازد . آمریکا برای امنیت جهانی هم که شده به افزایش تولیدات نفت عربستان نیاز دارد و خاندان سعودی برای این کار شرایط خاصی را در نظر گرفته اند . عربستان بیشتر به این مسئله می اندیشد که از بالا رفتن قیمت نفت استفاده برده و میزان تولیدات خود را افزایش ندهد ؛ این اقدام باعث می شود عربستان و امریکا یا وارد جنگ نفتی سرد با عربستان ( مانند سال 1973) شود و یا اینکه رییس جمهور آمریکا مودبانه و خاضعانه سفر دیگری به عربستان داشته و با روی خوش و زبان نرم به استقبال از شرایط جدید عربستان برای فروش نفت برود .

آمریکا البته برای این مشکل راههای دیگری را نیز در پیش رو دارد اگر توافق هسته ای با ایران شکل گرفته و برخی از تحرم ها از این کشور برداشته شود ، ایران نفوذ و قدرت بیشتری در مطنقه پیدا کرده و با رساندن میزان تولیدات نفتی خود به میزان قبلی می تواند بسیاری از کمبود ها در این زمینه را جبران کند . تنها به این وسیله است که اوباما می تواند خطر صدور تروریسم به سایر نقاط دنیا را نیز متوقف سازد اما همه چیز بستگی مستقیم به میزان خواست دو طرف برای رسیدن به توافق در این زمینه دارد .

برچسب ها:
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۶
4
2
داعش جواب خون این شهدا و خانواده هاشونو خواهی داد شاید دیر اما میدی ! لعنت لعنت لعنت یا حسین . . .
آخرین اخبار