امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۶:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94230
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۱۲
تعداد بازدید: 23
بهروز علیشیری معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس با اشاره به عملکرد و آمارهای جذب سرمایه‌گذاری خارجی اظهار داشت: سال ...

بهروز علیشیری معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس با اشاره به عملکرد و آمارهای جذب سرمایه‌گذاری خارجی اظهار داشت: سال 2013 میلادی 3 میلیارد و 50 میلیارد دلار و بر پایه سال شمسی 1392 مبلغ 3 میلیارد و 317 میلیارد دلار جذب سرمایه‌گذاری خارجی به صورت مستقیم وجود داشته است.

وی تاکید کرد: این آمار قطعی نیست برای اینکه در سال 92 حدود 4 میلیارد و 898 میلیون دلار ورودی سرمایه‌گذاری به سازمان اعلام شد که از این میزان یک میلیارد و 800 میلیون دلار آن مربوط به سال‌های قبل بوده که به ما اعلام شده است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه آمارهای جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی به روز نیست، تصریح کرد: آمار واقعی جذب سرمایه‌گذاری خارجی در سال 92، در حقیقت 3 میلیارد و 317 میلیون دلار است که البته آمار یک میلیارد و 800 میلیون جدید بوده و در آمارهای قبلی ذکر شده، اما به تازگی کشف شده است.

رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران با اشاره به سامانه آماری کشور بیان داشت: این موضوع نشان می‌دهد که آمارهای جذب سرمایه‌گذاری دقیق نیست و احتمال تغییر در آن وجود دارد.

به گفته علیشیری مشکل اصلی در کشور برای احصاء آمار سرمایه‌گذاری خارجی نداشتن یک سیستم متمرکز نظام گزارش‌گیری شفاف اطلاعات ورود و خروج سرمایه است که این موضوع نیز وظیفه بانک مرکزی بوده و مسئول نظام ارزی کشور است و سازمان نیز در این باره چندین بار با مسئولان بانک مرکزی در دولت جدید گفت‌وگو کردیم.

وی ادامه داد: دقیقا یک سال پیش مصوبه‌ای از سوی هیأت وزیران تصویب شد که بانک مرکزی مکلف شد، نظام جامع یکپارچه گزارشگری آماری را راه‌اندازی کند و طبق نامه‌ای که از رئیس‌کل دریافت کردیم، این سامانه ایجاد شده است و اکنون به سمتی می‌رویم که به تدریج به تمام شبکه‌های پولی و مالی متصل شود که شامل همه بانک‌ها و صرافی‌ها و دیگر مراکز می‌شود.

علیشیری تاکید کرد: در صورت متصل شدن همه مراکز ورود و خروج و موسسات پولی و مالی می‌توان امیدوار بود، آمار دقیق جذب سرمایه‌گذاری خارجی و ورود و خروج آن را به صورت آنلاین گزارش داد. 

 معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه بسیاری از کشورهای دنیا نظام یکپارچه برای ورود و خروج آمار سرمایه‌گذاری خود دارند، عنوان کرد: در کشور حتی برخی مجراهای ورودی و خروجی سرمایه مشخص نیست و به همین علت نمی‌توان آمار دقیقی از جذب سرمایه‌گذاری ارائه کرد.

وی ابراز امیدواری کرد نظام یکپارچه آمار سرمایه‌گذاری طی دو سال آینده به صورت جامع، چتر شبکه ارتباطی را با مراکز مربوطه ایجاد کند.

انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار