امروز : پنجشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 26
۰۲:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94280
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۱:۰۱
تعداد بازدید: 32
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پایگاه پژوهشی تحلیلی راهبردی در ایام مبارک ماه رمضان، بسته پیشنهادی مطالعه در ماه رمضان را ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پایگاه پژوهشی تحلیلی راهبردی در ایام مبارک ماه رمضان، بسته پیشنهادی مطالعه در ماه رمضان را منتشر نموده است. این بسته شامل 10 کتاب از اساتید و علمای برجسته دینی است که در ادامه معرفی شده‌اند.
زیارت از برترین موهبت‌های الهی است که قلوب را جلا می‌دهد و به سوی معبود مصروف می‌دارد. «زیارت جامعه کبیره» یکی از برترین زیارات است، که با فقرات بلندش به اوج وجود ائمه اطهار (ع) و بلندای هستی آنان نظر دارد و زمینه معرفت برتر و عرفان کامل‌تر آن‌ها را فراهم می‌کند.

معارف فراوان، عمیق و گسترده این زیارت به تشریح و تبیین نیاز دارد تا هم مقام حقیقی آن ذوات مقدس مبرهن و هم میزان تأثیر و کارآمدی آنان در همهٴ عوالم وجود و شئون هستی، دانسته شود.

کتاب «ادب فنای مقربان» اثر آیت‌الله‌العظمی جوادی‌آملی، کوششی است تا معارف فراوان، عمیق و گسترده زیارت جامعه کبیره تشریح و تیین شود تا هم مقام حقیقی آن ذوات مقدس مبرهن و روشن گردد و هم میزان تاثیر و کارآمدی آنان در همه عوالم وجود و شئون هستی دانسته شود. این کتاب را انتشارات اسرا منتشر نموده است. 

مجموعه «پندهای سعادت: سلسله مباحث اخلاقی آیت‌الله محمدمهدی شب‌زنده‌دار» سلسله درسهای اخلاق آیت‌الله شب‌زنده‌دار است که در سالهای اخیر بیان شده و به کوشش حجت ‏الاسلام روح ‏الله شیرمهد تدوین گردیده است.

محور سخنرانی‌های ایشان، آیات و روایات اخلاقی و بیان حکایات شنیدنی از سیره علمای بزرگ شیعه است که برای مشتاقان معارف الهی خواندنی خواهد بود. این مجموعه شامل 43 درس است که در چهار فصل موعظه‌های قرآنی، توصیه‌های پیامبر(ص) به امیرالمومنین(ع)، درس آموزی از خاندان عصمت و طهارت(ع) و نعمت‌هایی برای رسیدن به تعالی تنظیم شده و در پایان کتاب مجموعه‌ای از کلمات قصار استاد ـ که از سخنرانی‌های ایشان استخراج شده ـ برای تأکید بیشتر آمده است. دفتر نشر معارف این مجموعه را روانه بازار کتاب نموده است.

کتاب «دعا از منظر حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی» از دیگر کتاب‌هایی است که انتشارات انقلاب اسلامی آن را منتشر کرده که می‌تواند مونس خوبی برای شب‌های رمضان و روزهای روزه‌داری باشد. این کتاب به کوشش علیرضا برازش نوشته و در 5 فصل گردآوری و تنظیم شده است.

کتاب «دعا از منظر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای …» از 5 فصل تشکیل می‌شود؛ «معانی دعا، اجابت و ذکر»، «اهمیت دعا و ذکر»، «شرایط دعا، شروط اجابت»، «فواید و دستاوردهای دعا» و «در دعا از خدا چه بخواهیم؟» فصول کتاب را تشکیل می‌دهند که این فصل‌ها را ارجاعات و نمایه‌ها، همچنین نمونه‌ای از درخواست‌های ذکر شده در ماه مبارک رمضان همراهی می‌کنند.

«رسائل بندگی» مجموعه شش جلدی از مجموعه سخنرانی‌های آیت‌الله مجتبی تهرانی است که تاکنون 2جلد آن با عناوین دفتر دل و حب به دنیا، توسط انتشارات مصابیح‌الهدی به چاپ رسیده است.

جلد اول این مجموعه شامل 29جلسه سخنرانی حضرت استاد در ماه مبارک رمضان سال 1375 هـ ش بوده که بنا به اظهار نظر کارشناسان و محقّقان علوم اسلامی بحثی بسیار جامع و کاربردی است. آنچه بر اهمیت این اثر می افزاید، تأکیدات فراوان حضرت استاد در زمان حیاتشان بر انتشار این اثر بوده است.

جلد دوم این کتاب نیز حاوی 37 جلسه از سخنرانی‌های حضرت استاد در ایّام ماه مبارک رمضان سال1380 است .مهمترین موضوعات مطرح شده در این اثر عبارتند از:

جمع بین دنیا و آخرت، حب به مال و جاه، سحر کردن دنیا، گذشتن از دنیا و ...

بحث «روزه؛ دریچه‌ای به عالَم معنا» سخنرانی استاد طاهرزاده در جمع دانشجویان تربیت معلم است که نشر لب‌المیزان منتشر نموده است. خصوصیت این مباحث در توجه کردن به روزه است در رابطه با نقشی که روزه در ابعاد باطنی و قلبی انسان ایفاء می‌کند.

سخنران سعی دارد دست روزه‌دار را بگیرد و به کمک نیّتِ نابی که در روزه‌داری‌اش اراده می‌کند، او را به لایه‌های باطنیِ روح و روان و قلبش سیر دهد و راه‌های ظریف خودشناسی را که انسانِ روزه‌دار می‌تواند طی کند، مقابل او قرار دهد.

توجه به روایات و سخنان عرفا در مورد روزه موجب تقویت اراده در روزه‌داری می‌گردد، لذا با مطالعة روایات مورد بحث، انسان احساس می‌کند با روزه‌داری خود راه‌های گمشده‌اش را می‌تواند بیابد.

کتاب «سجاده‌های سلوک» حاصل سلسله گفتارها و درس‌های اخلاق حضرت آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی درباره مناجات خمس عشره حضرت امام سجاد علیه‌السلام است که به صورت جداگانه به شرح و بررسی هریک از مناجات‌ها می‌پردازد. این نوشتار که در دو مجلد و 63 گفتار سامان یافته توسط حجت‌الاسلام والمسلمین کریم سبحانی تدوین و نگارش و به همت انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) منتشر شده است.

جلد نخست این کتاب در 36 گفتار به تشریح و بررسی مناجات اول تا هشتم از مناجات خمس عشره می‌پردازد. 2 گفتار نخستین این کتاب توضیح معناشناختی مناجات و جایگاه آن در آموزه‌های دینی، مفهوم مناجات و پاره‌ای از مصادیق آن در قرآن و مناجات خداوند با بندگان خویش است.

سپس، شرح مناجات تائبین به عنوان اولین مناجات از مناجات خمس عشره در 6 گفتار بیان شده است. چرایی اعتراف معصومین علیهم‌السلام به قصور و کوتاهی، مفهوم، مراحل و موانع توبه، آثار زیان‌بار گناه، نقش خوف و رجا در جلب رحمت الاهی و زبان و مراحل استرحام از سرفصل‌هایی است که در شرح این مناجات آمده است.

کتاب «شب قدر» مجموعه سخنرانی‌های شهید دکتر بهشتی است که انتشارات بقعه آن را به چاپ رسانده است.

این کتاب از سه بخش تشکیل شده است که گفتار نخست‌ با عنوان‌ «شب‌ قدر» از مجموعه‌ سخنرانی‌های‌ دکتر بهشتی‌ در مرکز اسلامی‌ هامبورگ‌(آلمان‌) استخراج‌ شده‌ است‌. همان‌ گونه‌ که‌ از شیوه‌ بحث‌ پیداست‌، روی‌ سخن‌ با مخاطبانی‌ است‌ که‌ با معلومات‌ متفاوت‌ کنار یکدیگر قرار گرفته‌، در عین ‌سلیسی‌ و روانی‌، بر استدلال‌ها و شواهد عینی‌ استوار است‌.

گفتار دوم‌ با عنوان‌ «روزهای‌ آخر زندگی‌ حضرت‌علی‌(ع‌)» از مجموعه‌ گفتارهای‌ ایراد شده‌ پس‌ از بازگشت‌ ایشان‌ از آلمان‌ برگزیده‌ شده‌ است‌. نگاه‌ تاریخی‌ به‌ رویدادهای‌ آخرین‌ سالهای‌ زندگانی‌ امام‌ علی‌(ع‌)، استناد به‌ شواهد متقن‌ و تصحیح‌ باورهای‌ غلط رایج‌ در اذهان‌ عامه‌، که‌ شیوه‌ همیشگی ‌ایشان‌ در گفته‌ها و نوشته‌ها بوده‌، اینجا نیز مشهود است‌.

سومین‌ بخش‌ این‌ اثر، متن‌ خطبه‌ متقین‌ از کتاب‌ شریف‌ نهج‌البلاغه‌ است‌ که‌ توسط دکتر بهشتی‌ ترجمه‌ و از میان ‌دست‌ نوشته‌های‌ ایشان‌ انتخاب‌ شده‌ است‌.

در سال 1353 سلسله جلساتی با سخنرانی آیت‌الله خامنه‌ای جهت شناخت نظام‌مند اسلام به صورت یک مکتب برگزار گردید که در هر جلسه ، خلاصه‌ای از مباحث مطرح شده در آن جلسه، در یک برگ کاغذ در میان حاضرین پخش می‌شد که بعدها به دلیل استقبال زیاد مردم، این خلاصه‌ها در قالب این کتاب از سوی انتشارات صهبا به چاپ رسیده است.

کتاب «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن»، اثری منحصر به فرد در ارائه درست و کامل اندیشه اسلامی است. این کتاب با کتاب‌های متعددی که با عنوان اندیشه اسلامی یا اصول عقاید به رشته تحریر درآمده‌اند متفاوت است.

نویسنده معتقد است که در بحثها و گزارشهای فکری اسلامی، سه خصوصیت مهم باید ملاحظه شود: 1- باید از تجرد و ذهنیت خارج شده و جنبه عملی پیدا کند. 2- به صورت پیوسته و نظام مند مورد بررسی قرار گیرد. 3- در استنباط اصول اسلامی باید از منابع اصیل اسلامی استفاده کرد نه از سلایق شخصی.

آنچه در این رساله آمده نموداری است از کوششی برای تامین این منظورها به صورت گزارشی از اسلام. در این سخنرانی‌ها کوشیده شده است که مهمترین پایه‌های فکری اسلام از سازنده ترین و زنده ترین ابعادش در خلال آیات رسا و روشن قرآن جستجو شود.

این کتاب در چهار فصل تدوین شده است که عبارتند از: 1- ایمان 2- توحید 3- نبوت 4- ولایت.
 کتاب «گامی در مسیر: خود سازی و عرفان برای جوانان» اثر جواد محدثی است که توسط بوستان کتاب به چاپ رسیده است. مطالب این کتاب، که موضوع آن خودسازی و عرفان برای جوانان می‏باشد با نثری روان و شیوا، لحنی صمیمی و خودمانی در موضوعات متنوع با جوانان سخن می‏‌گوید و معارف والا و ژرف دینی در زمینه خودسازی، سلوک و عرفان را بیان می‏‌کند.

مخاطب اصلی این کتاب را نوجوانان و جوانان تشکیل می‌دهند که با استفاده از کتاب می‌توانند گامی در مسیر خودسازی بردارند. عناوین آمده در این کتاب شامل هستی در نگاه عارفانه، در قلمرو دل، خودسازی، سلوک اجتماعی و منزل واپسین است.

کتاب «جهاد اکبر یا مبارزه با نفس» اثر گرانقدری از حضرت امام خمینی(ره) است که خود سال‌ها با سیر و سلوک و عبادت و معرفت این مسیر پر مخاطره را پیمود. مطالب این کتاب، تقریر بیانات بنیانگذار جمهوری اسلامی در نجف اشرف است که در آستانه ماه مبارک رمضان و ایام دیگر، خطاب به حوزه‌های علمیه ایراد فرمودند و بارها در داخل و خارج از کشور منتشر شده است. این اثر ماندگار به همراه پانوشته‌های توضیحی و بخش پایانی (باعنوان فرازهای برگزیده) از سوی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) منتشر شده است. عناوین آمده در این کتاب شامل سفارش به حوزه‌های علمیه، سفارش به طلاب، اهمیت تهذیب و تزکیه نفس، هشدار به حوزه ها، عنایات الهی، نکاتی از مناجات شعبانیه، حجاب‌های انسان، علم وایمان، قدم اول در تهذیب و هشدار است، این کتاب گزیده‌ای از کتاب جهاد اکبر امام خمینی است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار