امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۱۰:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9429
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۴۰
تعداد بازدید: 55
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات برنامه و بودجه این مرکز ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات برنامه و بودجه این مرکز اعلام کرد: به موجب ماده (1) قانون محاسبات عمومی کشور «بودجه کل کشور برنامه مالی دولت است که برای یک سال مالی تهیه می‌شود» بر اساس بودجه کشور اصولا سندی است که در چارچوب قوانین و مقررات موجود تهیه می‌شود و حاوی اعداد و ارقام منابع و مصارف دولت برای یک سال مالی است.

در بررسی احکام ماده واحده لایحه بودجه کل کشور، با توجه به تعریف قانونی ذکر شده از بودجه، باید به این مطلب توجه داشت که لایحه بودجه، لایحه‌ای همانند سایر لوایح و جهت قانون‌گذاری جدید یا اصلاح قوانین موجود نیست.

چه اینکه این امر اصولا با فلسفه بودجه (که پیش‌بینی منابع و برآورد مصارف دولت بر مبنای قوانین جاری کشور و اولویت‌بندی آنهاست) مغایرت دارد.

در این گزارش، انطباق مفاد احکام ماده واحده با قوانین و مقررات با این رویکرد که آیا احکام این لایحه با ماهیت سند بودجه مطابقت دارند یا خیر، بررسی شده است. البته لازم به توضیح است با وجود اینکه اصل، در بررسی لایحه بوده حذف احکام غیربودجه‌ای است، در سال‌های گذشته دولت در تهیه لایحه و مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان در بررسی لایحه توجه لازم را به این امر مبذول نداشته‌اند.

با پیش‌بینی این روند در بررسی لایحه بودجه سال 1392، علاوه بر پیشنهاد حذب بندهای غیربودجه‌ای، پیشنهادهای اصلاحی نیز ارائه شده‌اند تا حتی‌الامکان از تصویب بودجه‌ای که مغایر با قوانین و مقررات باشد، جلوگیری شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار