امروز : پنجشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 August 24
۱۰:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94291
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۱:۰۱
تعداد بازدید: 15
«حسین اخوان‌اقدم» استاد پیشکسوت هنر تلاوت قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به ...

«حسین اخوان‌اقدم» استاد پیشکسوت هنر تلاوت قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به آیه 105 سوره مبارکه «مائده» اظهار داشت: خداوند در قرآن فرمودند: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ عَلَیْکُمْ أَنفُسَکُمْ لاَ یَضُرُّکُم مَّن ضَلَّ إِذَا اهْتَدَیْتُمْ إِلَى اللّهِ مَرْجِعُکُمْ جَمِیعًا فَیُنَبِّئُکُم بِمَا کُنتُمْ تَعْمَلُونَ؛ اى کسانى که ایمان آورده‏‌اید به خودتان بپردازید هرگاه شما هدایت‏ یافتید آن کس که گمراه شده است به شما زیانى نمی‌رساند بازگشت همه شما به سوى خداست پس شما را از آنچه انجام می‌دادید آگاه خواهد کرد» بنابراین باید برای اصلاح جامعه از خود شروع کنیم.

برای گسترش فرهنگ قرآنی از خود شروع کنیم

وی ادامه داد: اگر کسی در هر زمینه‌ای از خداوند تبعیت کند و در امور خود به رضای الهی توجه داشته باشد کسی نمی‌تواند او را گمراه کند بنابراین برای گسترش فرهنگ قرآنی باید مفاهیم قرآن را ابتدا در زندگی خود جاری سازیم.

اخوان‌اقدم با بیان اینکه مطالبات رهبری از مردم به ویژه جامعه قرآنی در راستای گسترش فرهنگ قرآنی است، تصریح کرد: اهالی قرآن به ویژه اساتید و فرهیختگان باید خود را آراسته به فرهنگ متعالی قرآن کنند و رفتاری مطابق با مضامین الهی داشته باشند تا بتوانند افراد را با عملکرد خود جذب حرکت در عرصه‌های قرآنی کنند.

این استاد قرآن با اشاره به حدیثی از امام صادق(ع) افزود: امام صادق(ع) فرمودند: «کُونُوا دُعاةَ النَّاسِ بِأَعْمالِکُمْ وَ لا تَکُونُوا دُعاةً بِأَلْسِنَتِکُمْ؛ به وسیله کردار شایسته و اعمال نیک خود راهنما و راهبر مردم به سوى فضیلت‌ها شوید و تنها دعوت‏گر زبانى نباشید» بنابراین شایسته است تمامی مردم به ویژه اهالی قرآن از این حدیث پند گیرند.

جلسات سنتی قرآن را احیا کنیم

وی توجه به آموزش قرآن را یکی دیگر از راه‌کارهای گسترش فرهنگ قرآنی عنوان کرد و گفت: اهالی قرآن باید نسبت به آموزش‌های قرآنی حساسیت ویژه‌ای داشته باشند که در این راستا توجه به تلاوت آیات الهی و همچنین برگزاری جلسات سنتی قرآن از اهمیت بسیاری برخوردار است.

اخوان‌اقدم با بیان اینکه برخی اهالی قرآن از برگزاری محافل انس با قرآن سنتی فاصله گرفته‌اند، ادامه داد: جلسات قرآنی، نقش مهمی در علاقه‌مندی افراد به انس با قرآن دارند به طوری که رشد جوامع دینی در چنین جلساتی شکل می‌گیرد بنابراین باید نسبت به برگزاری منظم این محافل قرآنی اهتمام ورزید.

لزوم حمایت اهالی قرآن از نهادهای متولی فعالیت‌های فرهنگی

وی به اساتید قرآنی توصیه کرد که از تشکیل جلسات سنتی قرآن خسته نشوند و گفت: توقع مقام معظم رهبری و آیات الهی از اهالی قرآن در بحث آموزش به معنای آموزش عام نیست بلکه باید به آموزش خاص که شامل خانواده و نزدیکان می‌شود نیز توجه داشت.

این استاد قرآن با اشاره به لزوم کمک به سازمان‌های متولی فعالیت‌های قرآنی، تصریح کرد: هم‌اکنون نهادها و سازمان‌های فرهنگی بسیاری در عرصه‌های قرآنی فعالیت می‌کنند که برای ارتقای فعالیت آنها باید اهالی قرآن به سوی حمایت و کمک به آنها بشتابند چرا که پیوند فعالان قرآنی و نهادهای فرهنگی می‌تواند نقش مؤثری در توسعه فرهنگ قرآنی داشته باشد.

انتهای پیام/م.خ
برچسب ها:
آخرین اخبار