امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۸:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94292
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۱:۰۱
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، قادر طهماسبی (فرید) شاعر پیشکسوت و آیینی کشورمان با بیان این که از قدیم بحث بر روی اهمیت فرم ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، قادر طهماسبی (فرید) شاعر پیشکسوت و آیینی کشورمان با بیان این که از قدیم بحث بر روی اهمیت فرم و محتوا وجود داشته است، اظهار کرد: در طول این سال ها گاهی فرم قالب بود و گاهی محتوا. در حال حاضر می بینیم از لحاظ فرم، کیفیت آثار بالاتر رفته است و از نظر محتوا هم می بینیم که پیام های جدید و حرف هایی که قدیم نگفته بودند، شاعران امروز می‌گویند.

وی خاطرنشان کرد: چیزی در شعر امروز کم است، هم محتوا و هم فرم در شعر امروز درست است و پیام شعر بسیاری از آثار جوانان را کامل تر از شعر خودم می بینم. اما اشعار آن روح و حس لازم که یک انسان را تکان بدهد، ندارند.

فرید با تاکید بر این که رسالت شعر این است که انسان را متحول کند، عنوان کرد: آثار حافظ انسان را در خود فرو می برد و گریه آدم را می گیرد و آثار صائب جلوه های هنری انسان را بیرون می آورد و به تحسین وا می دارد. در حال حاضر می بینم که شعرها از نظر قوت با شعرهای سبک هندی برابری می کند، اما روح لازم را دارا نیست و نمی دانم چرا به دلم نمی‌نشیند.

این شاعر با بیان این که شاعران جوان مطالعاتشان بالاتر رفته است، گفت: زمانی که در دوران جنگ تحمیلی شعر می گفتیم این گونه به محتوا نگاه نمی کردیم، بلکه محتوا را لمس می کردیم. در آن زمان در مصاحبه ای گفتم که شعر گریه شاعر است، گریه‌ای که نمی‌تواند نکند، نه این که می‌تواند بکند.

وی افزود: در شهرهای مختلف کشور حضور پیدا کرده‌ام و به شعرهای جوانان گوش کرده‌ام. اما آن اتفاق لازم نمی‌افتد و همه در حد کبریت زدن و جرقه است. گاهی شاعران به هم که می‌رسند می گویند شعر تازه ساخته‌ای؟ و همین مسئله ساختن کار دست آدم می‌دهد. شاید من در 10 روز بتوانم دفتری از شعر بگویم اما به دلم نمی‌نشیند. باید در حال پرواز باشم. باید نفهمم که دارم چه کار می‌کنم. باید به آن درجه از مستی برسم که خودم را نفهمم و هر دو جهان را فراموش کنم. آثارم در چنین چارچوبی اتفاق افتاده است. 10 روز در حالتی از پرواز بوده‌ام و یکی از مجموعه‌هایم را سروده‌ام و شاید تا یک سال آن حالت رخ نداده است.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار