امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۷:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94302
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۱:۰۱
تعداد بازدید: 144
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ادبیات مقاومت فلسطین به منزله بخش مهم و جدانشدنی ادبیات معاصر عربی، در کنار ملت شریف و دیگر ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ادبیات مقاومت فلسطین به منزله بخش مهم و جدانشدنی ادبیات معاصر عربی، در کنار ملت شریف و دیگر سازمان‌های مبارز خود، پابه‌پا پیش رفت و کوشید آتش روشن انتفاضه ملی را برافروخته نگه دارد. بی شک یکی از دل مشغولی‌های اساسی ادبیات در سرزمین اشغالی، توجه به جنبه‌های مقاومت آن است. در این زمینه، شعر در مقایسه با نثر دارای اهمیت بیشتری بوده و بسیاری از شاعران عرب و غیر عرب را در کشورهای دیگر به خود جذب کرده است.

شاعران بازی‌گردانان اصلی صحنه شعر و ادب فلسطین هستند و نقش انکارناپذیری در مبارزات مردم خود بر عهده دارند و گاه در جبهه‌های نبرد یا به دست جوخه‌های ترور صهیونیست‌ها، جان خویش را بر سر آرمان‌هایشان از دست می‌دهند.

برخی نیز مانند سمیح القاسم، شاعر بزرگ فلسطین با وجود فشار، زندان و تبعیدهای مکرر حاضر نمی‌شوند از سرزمین خویش خارج شوند. سمیح و هم‌فکرانش معتقدند خاک کشور متعلق به آن‌هاست و باید همان جا هم دفن شوند. تلاش‌ها و آرمان‌های بلند سمیح باعث شده است تا در جایگاه دومین شاعر بزرگ فلسطین، پس از محمود درویش شناخته شود. او بیش از سی دفتر شعر، داستان و نمایشنامه دارد. توانمندی در به کار گرفتن واژگان و معنی پردازی‌ها و تصویرسازی‌های جدید از آن، تنوع اسلوب‌های شعری، اجرای گفت‌وگوی اندیشه‌ها، گستردگی خیال، استفاده از ساختار نمایشی قصاید و سهل و ممتنع بودن عبارات، او را در زمره شاعران دست نیافتنی زمان خویش قرار داده است.

کتاب «سمیح القاسم و شعر معاصر فلسطین» در دو بخش به نگارش درآمده است. بخش اول این اثر نگاهی بر شعر معاصر فلسطین دارد و با تقسیم‌بندی شعر فلسطین به 5 بخش سنت‌گرایی، توافق جریان سنت‌گرایی و رمانتیسم، ظهور مکتب رمانتیسم، زبان شعر و خصایص ملی- مردمی و نهضت شعری جدید، ابعاد مختلف شعر فلسطینی را مورد واکاوی قرار می‌دهد.

بخش دوم کتاب به جریان زندگی سمیح القاسم این شاعر بزرگ و نقش انکارناپذیر وی در آفاق ادبی این کشور می‌پردازد و حرکت مقاومتی وی را در زمینه شعر و ادبیات مورد بررسی قرار می‌دهد. همچنین در این بخش خواننده نمونه‌هایی از اشعار این شاعر بزرگ را می‌خواند تا بیشتر با تفکر و اعتقادات وی آشنا شود.

چاپ نخست کتاب «سمیح القاسم و شعر معاصر فلسطین» در 396 صفحه و با قیمت 18000 تومان از سوی انتشارات سروش وارد بازار نشر شده است.

علاقمندان جهت تهیه کتاب به صورت تک جلدی و کلی به فروشگاه سروش به نشانی خیابان مطهری، نرسیده به خیابان مفتح، جنب ساختمان سروش، تلفن 88310610-021 و یا به فروشگاه مرکزی سروش (ترنجستان سروش) به نشانی خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن 66493620-021 تماس حاصل نمایند.

همچنین مرکز پخش پکتا ( نماینده انحصاری پخش آثار انتشارات سروش) به نشانی: خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، جنب فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن 66973203 (20 خط) آماده عرضه کلی و جزئی این کتاب به علاقمندان است.

فروش اینترنتی کتاب نیز از طریق سایت انتشارات سروش صورت می‌گیرد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها