امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۲:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94332
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 29
جواد محمدی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در رابطه با بحران کنونی عراق ...

جواد محمدی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در رابطه با بحران کنونی عراق و سوریه گفت: این بحران نقشه سیاسی منطقه و سرزمین اسلام را هدف گرفته و به دنبال تضعیف عراق و سوریه و به دنبال آن تجزیه سرزمین اسلامی است.

وی افزود: این مسئله جزئی از طرح بزرگ آمریکا برای منطقه است که در گزارش شورای اطلاعات ملی ایالات متحده تحت عنوان روندهای جهانی 2030 نیز به آن اشاره شده که در آن قوت گرفتن گروه‌های مخالف و تضعیف دولت‌های مرکزی پیش بینی شده است.

محمدی با اشاره به چگونگی شکل‌گیری داعش گفت: پس از حمله امریکا به عراق در سال 2003، یک سال بعد در 2004 گروه تروریستی التوحید و الجهاد به رهبری زرقاوی نفر سوم القاعده و از یاران نزدیک بندر بن سلطان رئیس سرویس امنیتی عربستان ایجاد شد و در سال 2006 با کشته شدن زرقاوی رهبر این گروه، ابوحمزه المهاجر بر سر کار آمد و پس از کشته شدن وی نیز این حرکت به دست عمر البغدادی افتاد که عنوان دولت اسلامی عراق را گرفت، ‌پس از آن این جریان دولت اسلامی عراق و شام، داعش، نام گرفت که رهبری آن بعهده ابوبکر البغدادی افتاد.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران گفت: ابوبکر البغدادی از سال 2009 تا 2010 در فلسطین اشغالی دوره‌های ترور و جنگ را زیر نظر افسران موساد و سیا گذرانده است.

وی افزود: هم اکنون 11 گروه تروریست از جمله بعثی‌ها (نقشبندیه و حزب العوده)، داعش، القاعده، شورای نظامی انقلابیون عشایر، شورای بیداری، انصار سنه، جیش المجاهدین و دیگر تروریست‌ها در عراق وجود دارد که گروه داعش نیز نوک پیکان این گروه‌های تروریستی در عراق است. 

محمدی عنوان کرد: داعش در سوریه با ترور و کشتن مردم سوریه و نا امن کردن این کشور تلاش کرد تا دولت مرکزی را تضعیف کند و به مقاومت اسلامی لبنان نیز ضربه بزند. در همین حال آمریکا که ادعای حقوق بشر دارد نه تنها داعش را با آن همه جنایت در لیست تروریستی خود قرار نداد بلکه آمریکا و غرب از این افراد حمایت نیز کردند.

وی افزود: رسانه‌های مجازی و غول‌های رسانه‌ای دنیا کشتار مردم سوریه و هتک حرمت اماکن مقدس را به بدترین شکل ممکن منعکس می‌کنند، داعش را چهره‌ای ضد انسانی نشان می‌دهند تا اعلام کنند چهره واقعی اسلام این گونه است و از این مسئله به نفع خودشان و بخصوص اسرائیل بهره ببرند.

یکی از اهداف این حرکت بی آبرو کردن سیستم‌های امنیتی و نظامی کشورهای منطقه در چشم ملت‌های خود است تا در برابر اسرائیل کشوری با قدرت و اقتدار نظامی و امنیتی بالا وجود نداشته باشند. در همین راستا در سوریه و عراق شاهد لطمه به نیروهای نظامی و امنیتی در افکار عمومی این کشورها هستیم.

وی با بیان اینکه آمریکا و اسرائیل از اختلاف شیعه و سنی برای رسیدن به اهداف‌شان و ایجاد حاشیه امن برای اسرائیل بهره‌گیری می‌کنند، گفت: آنها چهره کاملا وحشی و ضدانسانی از مسلمانان به دنیا عرضه می‌کنند.

محمدی گفت: در انتخابات سوریه متاسفانه در کشور ما رسانه‌ها آنگونه که باید پیروزی دولت سوریه را که کشور ما از آن حمایت کرد، برجسته نکردند در حالی که این پیروزی برخلاف خواسته غرب و آمریکا بود.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران عنوان کرد: آمریکا در حال حاضر با روند کنونی دموکراسی در سوریه و عراق موافق نیست زیرا مردم همراه دولت هستند و نظام اسلامی را بنا نهادند و این مسئله نماد نظام سازی اسلامی بوده که از الگوی جمهوری اسلامی ایران نشات می گیرد.

وی با بیان پیروزی‌های ایران در تحولات اخیر منطقه افزود: انتخابات در سوریه، عراق و افغانستان با وجود تلاش و هزینه‌های سنگین آمریکا با پیروزی مردم این کشورها و ایران و برقراری مردم سالاری و نیز شکست امریکا همراه بود و لذا ایالات متحده که مخالف روند انتخابات و نتیجه آن در عراق است بازی جدید داعش در عراق را به شکل کنونی راه انداخت.

محمدی افزود: داعش به عنوان ابزاری برای تحقق راهبرد جدید منطقه‌ای آمریکا بدنبال تجزیه و تضعیف عراق و سرزمین اسلامی و اختلاف شیعه و سنی است. از دیگر اهداف حضور داعش در عراق و منطقه ایجاد واگرائی در میان مسلمانان، حفظ بهانه مبارزه با تروریسم توسط آمریکا، فشار به دولت عراق برای هماهنگی بیشتر با آمریکا است.

وی گفت: آمریکا به دنبال بازگشت به صحنه عراق و تقویت حضور نظامی خودش در خلیج فارس، راه‌ انداختن جنگ‌های نیابتی در منطقه و تشدید فضای جنگ مذهبی و فرقه‌ای و مدیریت روابط درون منطقه است و داعش نیز حاشیه امن برای اسرائیل ایجاد کرده است.

محمدی با بیان اینکه داعش می‌تواند برای آمریکا تهدید باشد، گفت: داعش برای بشریت تهدید به شمار می‌رود و شکل‌گیری داعش در عراق نتیجه سیاست‌های اشتباه آمریکا در منطقه بوده که دامن آمریکا را نیز می‌گیرد، تاکید کرد ما باید نشان دهیم این گروه برای انسانیت ارزشی قائل نیست و نباید اجازه دهیم تا آنها با تفکرات تروریستی جوانان دنیای اسلام را اغفال کند و به بهانه آزادی مسلمانان، آنان را در کشور‌های منطقه وارد کرده و به نام اسلام دست به جنایات متعدد بزنند.

این کارشناس بین‌الملل گفت: داعش باید در فهرست گروه‌های تروریستی قرار گیرد و ما نیز باید در فضای مجازی چهره ضدانسانی داعش را به دنیا نشان دهیم و برای افکار عمومی دنیا نشان دهیم که مسلمانان از داعش بیزار هستند و این گروه تروریست با حمایت آمریکا، غرب و کشورهای عربی از جمله عربستان و قطر شکل گرفت.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها