امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۰۱:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94362
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 35
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از ارومیه، صنعت گردشگری یکی از بزرگ‌ترین و سودآورترین صنایع محسوب می‌شود و آذربایجان غربی با ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از ارومیه، صنعت گردشگری یکی از بزرگ‌ترین و سودآورترین صنایع محسوب می‌شود و آذربایجان غربی با دارا بودن جاذبه‌های متنوع تاریخی و طبیعی از مناطق مستعد در حوزه گردشگری است و در این راستا باید با بهره‌گیری درست از این قابلیت‌ها آذربایجان غربی را به شأن و منزلت واقعی خود از لحاظ گردشگری برسانیم.

امروزه توسعه گردشگری و احیای میراث فرهنگی در ایجاد آثار مثبت اقتصادی تاثیر به‌سزایی دارد و این صنعت در تمامی کشورها به عنوان یکی از عوامل اصلی ایجاد اشتغال و درآمد مورد توجه قرار گرفته است.

با توجه به وجود جاذبه‌های گردشگری متعدد در استان جذب سرمایه‌گذار در راستای توسعه اقتصادی و گردشگری از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه با توسعه گردشگری در استان شاهد توسعه اقتصادی و اشتغال‌‌‌زایی در منطقه خواهیم بود.

فقدان یک برنامه جامع، فراهم نبودن موارد زیرساختی، مشکلات تامین منابع مالی، عدم استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، نبود برنامه‌های تبلیغاتی گسترده و فراگیر و... از موانع پیش روی توسعه صنعت گردشگری بوده که با برنامه‌ریزی دقیق و تهیه برنامه جامع، ایجاد امکانات تفریحی و اقامتی استاندارد، بهره‌گیری از ظرفیت صدا و سیما و رسانه‌ها در معرفی جاذبه‌های گردشگری، آداب و رسوم محلی و فرهنگ منطقه و توسعه حمل و نقل و راه‌های ارتباطی جاده‌ای می‌توان شاهد توسعه صنعت گردشگری در استان بود.

در ادامه مشروح گفت‌وگوی ما را با حسین امامی، معاون گردشگری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی می‌خوانید.

اهمیت توسعه صنعت گردشگری در چیست؟

صنعت گردشگری به عنوان منبع اصلی درآمد و اشتغال مطرح است به طوری که 11 درصد اشتغال جهانی را صنعت گردشگری به خود اختصاص داده و نزدیک به 250 میلیون نفر در حوزه گردشگری در دنیا مشغول فعالیت هستند و به ازای هر 11 شغل، یک شغل به حوزه گردشگری اختصاص دارد که حجم زیادی را به خود اختصاص داده است.

توسعه صنعت گردشگری در استان نیازمند همکاری همه‌جانبه ارگان‌های مختلف بوده که در حال حاضر آن چنان که باید و شایسته گسترش و توسعه نیافته و چنانچه صنعت گردشگری توسعه یابد مشکل بیکاری در کشور و آذربایجان غربی به طور کامل حل می‌شود منتهی باید این بخش را فعال، زنده و پرنشاط کنیم.

وضعیت بخش گردشگری آذربایجان غربی چگونه است؟ آیا از قابلیت‌های گردشگری آذربایجان غربی در راستای توسعه صنعت گردشگری به درستی بهره‌گیری شده است؟

آذربایجان غربی از لحاظ جاذبه‌های گردشگری به خصوص در عرصه محیط زیست و عرصه جغرافیایی از استان‌های ممتاز و شاخص در حوزه گردشگری بوده و دارای قابلیت‌های بسیار زیاد است و به راحتی می‌توان از این توانمندی‌ها در راستای توسعه گردشگری طبیعی و اکوتوریسم استفاده شود.
حوزه‌های مختلف در زمینه گردشگری طبیعی وجود دارد به خصوص زمینه گردشگری درمانی و تندرستی آب‌های گرم معدنی مثل آب گرم احمدآباد تکاب، آب گرم هفت‌آباد، آب گرم ایستی‌سو سلماس، آب گرم چالدران و... در ایام تابستان تعداد زیادی از گردشگران را به خود جذب می‌کند و امکانات لجن درمانی، امکانات آفتاب درمانی و وجود سدهای متعدد زمینه گردشگری درمانی در استان شکل می‌دهد و ظرفیت‌های موجود در بحث گردشگری آبی از جمله غارهای آبی مثل غار آبی سهولان مهاباد و دریاچه‌های طبیعی مثل دریاچه مارمیشو و دالامپر می‌تواند آذربایجان غربی را به عنوان استان‌های ممتاز کشوری و حتی جهانی مطرح کند.
در حال حاضر نزدیک به 30 تا 40 درصد از ظرفیت اقامتی هتل‌های آذربایجان غربی به طرفداران گردشگری درمانی و سلامت اختصاص یافته که اکثرا از کشور‌‌های همجوار از جمله شمال عراق، دهوک، اربیل، سلیمانیه، آذربایجان، نخجوان و استان‌های همجوار ترکیه از خدمات درمان و بیمارستان‌ها استفاده می‌کنند که به عنوان زمینه گردشگری درمانی در استان مطرح است.

در بعد گردشگری روستایی در آذربایجان غربی نزدیک به 140 روستا به عنوان روستای هدف گردشگری در سال‌های گذشته مصوب شده که نشانگر شاخصه‌های ممتاز گردشگری در روستاهای آذربایجان غربی است، وجود مزارع و باغات کشاورزی بی‌نظیر، زندگی آیینی، سنتی و فرهنگی مناطق روستایی، آب و هوا و طبیعت زیبا و بکر روستاها، امکانات موجود در روستاها، صنایع دستی، تولیدات دامی و کشاورزی موجب توسعه و گسترش گردشگری روستای در استان می‌شود.

در بحث گردشگری عشایری چند منطقه ویژه عشایری شامل منطقه عشایری دشت بورالان، منطقه عشایری چالدران، منطقه عشایری شاهین‌دژ و منطقه عشایری سیلوانا وجود دارد که بحث زندگی آیینی و سنتی در آن نمایان بوده و استعداد خوبی از لحاظ گردشگری عشایری برخوردار است، برگزاری همایش‌ها، جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها و بازی‌های آیینی و سنتی عشایری در دستور کار بوده که در این زمینه اگر اعتبارات لازم محقق شود نسبت به برگزاری جشنواره عشایری در این مناطق در ایام تابستان اقدام خواهد شد.                         

در ارتباط با سایر شاخص‌های گردشگری استان در بحث گردشگری تاریخی و فرهنگی موقعیت استان ممتاز است به طوری که بیش از یک‌هزار و 480 اثر ثبت شده ملی، دو اثر مهم ثبت شده جهانی شامل قره کلیسا و مجموعه تخت سلیمان، مساجد تاریخی و فرهنگی قدیمی و کلیساهای مختلف، بقاع متبرکه، زیارتگاه‌ها و امامزاده‌های متعدد در استان وجود دارد که زمینه‌های مستعد گردشگری فرهنگی و تاریخی برای استان ایجاد کرده است.آذربایجان غربی سرشار از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بوده ولی آن چنان که باید و شایسته صنعت گردشگری گسترش و توسعه نیافته به طوری که اگر صنعت گردشگری توسعه یابد و اگر از ابعاد مختلف به این موضوع پرداخته شود جای توسعه فراوان وجود دارد و در این راستا باید با بهره‌گیری درست از این قابلیت‌ها آذربایجان غربی را به شأن و منزلت واقعی خود از لحاظ گردشگری برسانیم.

با توجه به موقعیت مرزی استان چه اقداماتی در راستای جذب گردشگران خارجی انجام شده است؟

آذربایجان غربی از موقعیت ممتاز در زمینه جذب گردشگر خارجی برخوردار است به طوری که پایانه‌‌های مرزی و موقعیت استراتژیک مرزی در استان وجود دارد و آذربایجان غربی نزدیک به 950 کیلومتر نقطه مرزی مشترک با کشورهای ترکیه، عراق، آذربایجان و قسمتی از ارمنستان دارد که موجب شکل‌گیری پایانه‌های مهم مرزی در استان شده و روزانه گردشگران زمینی زیادی از پایانه‌‌های مرزی وارد استان و خارج می‌شوند.

موقعیت آذربایجان غربی از لحاظ پایانه‌های مرزی در خصوص گردشگران خارجی در بین استان‌های کشور بعد از استان‌های خراسان رضوی و تهران مقام سوم را به خود اختصاص داده به طوری که در سال 93 حدود 553 هزار نفر گردشگر خارجی به استان وارد شده است و سالانه به طور متوسط نزدیک به 35 هزار نفر از هتل‌ها و واحدهای اقامتی استان استفاده می‌کنند که رقم ناچیزی است که نشان می‌دهد گردشگر وارد استان شده ولی از استان خارج می‌شود و متاسفانه آن‌طوری که باید از این زمینه به درستی استفاده نشده که نیازمند برنامه‌ریزی، ایجاد امکانات مناسب، تبلیغات گسترده و توسعه حمل و نقل و راه‌های ارتباطی جاده‌ای است.

جاذبه‌های گردشگری استان به صورت طولی در استان گسترده شده و موجب افزایش میزان اقامت و ماندگاری گردشگران در استان بوده که باید از این استعداد استفاده شود البته در زمینه جذب گردشگران خارجی و طولانی کردن میزان اقامت گردشگران در استان مشکل وجود دارد که باید موارد زیرساختی در استان مهیا شود که متاسفانه در حال حاضر در این زمینه چالش جدی وجود دارد.

موانع و راهکارهای توسعه گردشگری در استان چیست؟

فقدان یک برنامه جامع، فراهم نبودن موارد زیرساختی، مشکلات تامین منابع مالی، عدم استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، نبود برنامه‌های تبلیغاتی گسترده و فراگیر و... از موانع پیش‌روی توسعه صنعت گردشگری بوده که با برنامه‌ریزی دقیق و تهیه برنامه جامع، ایجاد امکانات تفریحی و اقامتی استاندارد، بهره‌گیری از ظرفیت صدا و سیما و رسانه‌ها در معرفی جاذبه‌های گردشگری، آداب و رسوم محلی و فرهنگ منطقه و توسعه حمل و نقل و راه‌های ارتباطی جاده‌ای می‌توان شاهد توسعه صنعت گردشگری در استان بود.

ستاد اجرایی خدمات سفر استان به صورت دائمی با ریاست استاندار و جانشین ستاد اجرای سفر معاون عمرانی استاندار، دبیری ستاد میراث فرهنگی استان و با عضویت 16 دستگاه در استان شکل گرفته که به صورت منظم جلسات تشکیل و در حد توان و ظرفیت دستگاه‌ها تلاش می‌شود تا در ابعاد مختلف مسائل مربوط به راه‌های ارتباطی و دسترسی، آماده‌سازی بناهای تاریخی و جاذبه‌های طبیعی و مناطق گردشگری استان مورد بررسی قرار گرفته و به بهترین نحو تجهیز و در اختیار مسافران تابستانی قرار گیرد.

چه اقداماتی در راستای جذب سرمایه‌گذار در حوزه گردشگری انجام شده است؟

آذربایجان غربی از لحاظ جاذبه‌های گردشگری جزو استان‌های مطرح بوده و در این راستا حوزه گردشگری آذربایجان غربی از ظرفیت بالایی در زمینه جذب سرمایه‌گذار برخوردار است.

روند ورود مسافر به استان رو به افزایش بوده و این موضوع نقطه قوت و امید برای آذربایجان غربی است که سرمایه‌گذاران به سمت سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری و ایجاد هتل، رستوران، واحدهای اقامتی و مراکز تفریحی سوق یابند.

با ایجاد زیرساخت‌های اولیه سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری از جمله گسترش شبکه‌های برق، آب، گاز، تلفن و راه دسترسی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در ایجاد هتل، مجتمع‌های اقامتی و تفریحی و ... افزایش می‌یابد.

توجیه مالی و اقتصادی از عوامل مهم ترغیب سرمایه‌گذاران به انجام فعالیت‌های گردشگری بوده و زمینه سرمایه‌گذاری لازمه برگشت سرمایه است در صورتی که مراکز تفریحی و اقامتی با ظرفیت کامل کار کنند و سرمایه‌گذاران متوجه سود اقتصادی و برگشت سرمایه در این بخش شوند طبیعتا راغب به سرمایه‌گذاری در این بخش خواهند شد.

صحبت پایانی

آذربایجان غربی سرشار از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بوده ولی آن چنان که باید و شایسته صنعت گردشگری متناسب با قابلیت‌های موجود در استان گسترش و توسعه نیافته و جای توسعه فراوان وجود دارد که باید با بهره‌گیری درست از این قابلیت‌ها و برنامه‌ریزی دقیق آذربایجان غربی را به شأن و منزلت واقعی خود از لحاظ گردشگری برسانیم.

صنعت گردشگری از صنایع درآمدزا و اشتغال‌زا در جهان محسوب می‌شود که با فراهم کردن زیرساخت‌ها و راه‌های دسترسی، امکانات رفاهی و تفریحی، تبلیغات گسترده و فراگیر، هماهنگی و همکاری همه‌جانبه ارگان‌های مرتبط به امور گردشگری و شناسایی، حفظ و احیای جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی و جاذبه‌های طبیعی می‌توان شاهد توسعه صنعت گردشگری در استان بود.

انتهای پیام/61005/ط40/ث3001
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها