امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۳:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94364
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 34
به گزارش فارس؛ جلسه ویژه کمیته هنر شورای شهر تهران که به موضوع احیای موزه پرویز تناولی و دعوای حقوقی این هنرمند مجسمه‌ساز با سازمان فرهنگی و هنری ...

به گزارش فارس؛ جلسه ویژه کمیته هنر شورای شهر تهران که به موضوع احیای موزه پرویز تناولی و دعوای حقوقی این هنرمند مجسمه‌ساز با سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران اختصاص داشت، با حضور احمد مسجدجامعی رئیس شورای اسلامی شهر تهران، سید عبدالحسین مختاباد رئیس کمیته هنر شورای شهر، علی صابری عضو شورای  شهر، همچنین پرویز تناولی و وکیل وی در دفتر ریاست شورای شهر تهران برگزار شد.

در این جلسه پرویز تناولی با شرح اتفاقاتی که موجب تعطیلی موزه تناولی بلافاصله بعد از شهردار شدن محمود احمدی‌نژاد شد، گفت: در آن زمان، آقای احمدی‌نژاد گفت که اینجا ملک شهرداری است و همین موضوع باعث آغاز این دعوای حقوقی بین بنده و شهرداری تهران و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری شد.

وی با اشاره به بازپس گیری منزل خود با حکم دادگاه که جهت تاسیس موزه تناولی به سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران واگذار کرده بود، تاکید کرد: در قرارداد فی ما بین تاکید شده بود در این مکان آثاری از بنده که توسط سازمان فرهنگی و هنری خریداری شده بود به نمایش درآید، اما بعد از تعطیلی موزه، اکثر آثار خریداری شده توسط سازمان فرهنگی و هنری شهرداری، سرنوشت نامعلومی دارند و محل نگهداری و شرایط نگهداری آن‌ها مشخص نیست.

تناولی تصریح کرد: من هیچ‌گاه به دنبال منفعت مالی از این موزه نبوده و نیستم و تنها می‌خواهم آثارم در قالب موزه در معرض دید عموم قرار بگیرد که خواسته بزرگی نیست، کافی است به شهرهای مختلف دنیا بروید و ببینید که موزه‌های شخصی هنرمندان با حمایت دولت یا شهرداری‌ها و یا موزه‌هایی که در منازل و یا کارگاه‌های هنرمندان برپا شده است، تا چه اندازه زیاد است.

وی ادامه داد: لازم نیست به جای دوری برویم، کافی است سفری به ایروان بکنیم تا ببینیم در آنجا چگونه با هنرمندان و آثار هنری آن‌ها برخورد شده و چقدر موزه‌ در آن‌جا شکل گرفته است.

در ادامه این جلسه صدرالدین ماحوزی، وکیل تناولی به تشریح روند حقوقی و دادرسی طی شده از ابتدا تاکنون و صدور چند حکم در این زمینه پرداخت و علی صابری، حقوق‌دان و عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز نکاتی را درباره اشکالات و مسائل روند دادرسی مطرح کرد.

بررسی فیلم نحوه ورود ماموران سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران در آخرین روزهای سال 92 به منزل پرویز تناولی برای انتقال آثار وی به این سازمان و برخی رفتارهای نامناسب صورت گرفته از دیگر دستورکارهای این جلسه بود.

مسجدجامعی در ادامه  با اشاره به آثار ارزشمند پرویز تناولی که در سطح بین المللی مورد توجه همگان است، به تمجید از آثار وی پرداخت و گفت: حرمت هنر و هنرمند باید در هر شرایطی، حتی در شرایطی که حق بر عهده طرف مقابل است حفظ شود؛ چرا که بی‌احترامی به هنر و هنرمند نتیجه‌ای جز وهن افراد و مجموعه‌ها ندارد و ما نباید شاهد چنین رفتارهایی باشیم.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد که به زودی جلسه‌ای را با شهاب مرادی، رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران برای حل این موضوع برگزار خواهد کرد و تلاش خواهد کرد که سرنوشت آثار پرویز تناولی و موزه وی در فضایی دوستانه و محترمانه و نه در دادگاه مشخص شود.

مختاباد نیز در این جلسه با تاکید بر اینکه موزه پرویز تناولی باید احیا شود، گفت: اینکه برخی از این سو آن سو شروع کرده‌اند مطالبی را درباره ارزش ریالی آثار تناولی مطرح می کنند و اینکه ارزش این آثار از زمان فروش به سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران تاکنون چندصد برابر شده است و تناولی نباید آثار خود را ببیند و یا در اختیار او قرار بگیرد چرا که ممکن است از روی آن کپی کند؛ مایه تاسف است.

وی تاکید کرد: هنرمند وقتی اثری را خلق می‌کند برای یک‌بار آن را خلق می‌کند، کار هنرمند خلق کردن آثار است نه کپی کاری و اساسا طرح بحث کپی کردن آثار خنده‌دار و مایه تاسف است. از سوی دیگر طرح مباحث مالی و ارزش‌گذاری‌های انجام شده فاقد اعتبار است و باید توجه داشت که ارزش واقعی آثار هنرمندی چون تناولی قابل قیمت گذاری نیست و طرح این مسائل موجب انحراف در مسئله اصلی که احیای موزه تناولی است، می‌شود.
انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها