امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۲۲:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94393
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 59
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بجنورد به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی، ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بجنورد به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی، علی‌اکبر وحدتی اظهار داشت: گردوی کهنسال چپانلو شهرستان شیروان با قطر تنه نزدیک به سه متر حدود 400 سال قدمت دارد و توانسته با اقلیم منطقه به خوبی سازش پیدا کند.

وی افزود: مطالعات کارشناسی انجام شده و بررسی ویژگی‌های فیزیکی این درخت بیانگر ارزش بالای آن از دیدگاه حفظ ذخایر ژنتیکی است که یک جاذبه گردشگری نیز محسوب می‌شود.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی هدف از شناسایی آثار طبیعی در استان را حفظ و احیا و استفاده از بذر این درختان کهنسال اعلام کرد.

وحدتی، استان خراسان شمالی را به دلیل تنوع جغرافیایی و زیست‌محیطی در زمره‌ غنی‌ترین زیست‌بوم‌های کشور دانست و بیان داشت: یکی از مهم‌ترین مواهب طبیعی استان درختان کهنسال هستند که در رویش‌گاه‌های مختلف در سطح استان پراکنده‌اند.

به گفته وی همزمان با ثبت این درخت گردو، درخت ارس درتوم شهرستان بجنورد نیز با‌‌‌‌‌‌ قدمتی هزار ساله چندی پیش توسط کمیتۀ ثبت و تعیین حریم میراث طبیعی در فهرست آثار طبیعی قرار گرفت.
انتهای پیام/63002/ی/غ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها