امروز : یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 29
۱۳:۴۴
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 944
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۳
تعداد بازدید: 222
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، نمایندگان عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1392 کل‌کشور در جلسه عصر روز ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، نمایندگان عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1392 کل‌کشور در جلسه عصر روز چهارشنبه 21 فروردین‌ماه این کمیسیون، کلیات بودجه 92 را با 22 رأی موافق و 22 رأی مخالف از 44 آرای مأخوذه، رد کردند و به تصویب نرساندند.

در جلسه روز چهارشنبه کمیسیون تلفیق، احمد توکلی نماینده تهران، غلامرضا کاتب نماینده گرمسار، موسی‌الرضا ثروتی نماینده بجنورد و محمدقسیم عثمانی نماینده بوکان به عنوان مخالفان کلیات و همچنین سیدمهدی هاشمی نماینده تهران، هادی قوامی نماینده اسفراین، حجت‌الاسلام موسی غضنفرآبادی نماینده بم و جمشید جعفرپور نماینده لارستان به عنوان موافقان کلیات سخنرانی کردند.

*مصلحت‌اندیشی و کدخدامنشی لاریجانی در جریان ردّ کلیات بودجه 91

سال گذشته هم کلیات لایحه بودجه سال 1391 در کمیسیون تلفیق این لایحه برای اولین بار با 15 رأی موافق، 19 رأی مخالف و یک رأی ممتنع به تصویب نرسید و رد شد اما فردای آن روز علی لاریجانی رئیس مجلس در جلسه کمیسیون تلفیق حضور یافت.

لاریجانی در این جلسه خطاب به اعضای تلفیق گفت: به صلاح نیست که کلیات بودجه رد شود؛ ضمن اینکه اگر لایحه به صحن مجلس فرستاده شود، مجلس به آن رأی می‌دهد و لایحه دوباره به کمیسیون برمی‌گردد و ثمره‌ای در رأی ندادن شما وجود ندارد و فقط یک وقتی گرفته می‌شود و شرایط کنونی کشور ایجاب می‌کند که وحدت بیشتری وجود داشته باشد و رهبری هم توصیه‌هایی در این رابطه کرده‌اند؛ گر چه ایراداتی در لایحه بودجه وجود دارد و ممکن است برخی افراد به آن اعتراض داشته باشند، ولی مصلحت این است که کلیات لایحه بودجه تصویب شود.

در نهایت کلیات بودجه 91 با 20 رأی موافق، 5 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 29 آرای مأخوذه به تصویب رسید.

*دلایل ردّ کلیات بودجه 91 در تلفیق

غلامرضا کاتب نماینده گرمسار و عضو کمیسیون تلفیق بودجه 92 در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس درباره علت مخالفتش با کلیات بودجه، عدم شفافیت بودجه را یکی از این دلایل دانست و گفت: بسیاری از بندهایی که در بودجه در قالب اوراق مشارکت یا بحث خصوصی‌سازی آمده،‌ در ردیف‌های بودجه نیامده است، این عدم شفافیت موجب بی‌ثباتی در نظام مالی کشور می‌شود.

وی غیرعلمی بودن بودجه را از دیگر ایرادات این لایحه دانست و افزود: بودجه 92 رویکرد بسیار سنگین تورمی و رکودی دارد، مردم می‌خواهند بودجه‌ای تصویب کنیم که حداقل تورم‌زا نباشد و تورم را کنترل کند و آن را کاهش دهد.

کاتب ادامه داد: قیمت حامل‌های انرژی در بودجه 92 پیش‌بینی شده که رشدی 4.2 برابری داشته باشد، این یعنی ایجاد تورم بسیار شدید و بی‌ارزش کردن پول ملی؛ ارزش پول ملی همین الآن هم کاهش یافته است، رشد اقتصادی بودجه نیز از دیگر موضوعات بسیار مهمی است باید به آن توجه کنیم که در بودجه 92 رشد اقتصادی بسیار پایینی پیش‌بینی شده است.

وی تصریح کرد: تمام خواسته ملت و رهبر معظم انقلاب این است که وابستگی به درآمدهای نفتی کاهش یابد، درست است که میزان صادرات نفتی در بودجه 92 کاهش یافته است اما بودجه بر اساس رقم ریالی بسته می‌شود، با توجه به اینکه دلار با نرخ مبادلاتی 2500 تومان در بودجه 92 پیش‌بینی شده است، در این صورت میزان وابستگی نه تنها کاهش نمی‌یابد بلکه 5.6 درصد افزایش می‌یابد که این موضوع حماسه اقتصادی به نفع کشور نیست.

نماینده گرمسار در مجلس متذکر شد: در نحوه استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در بودجه 92، قوانین برنامه پنجم توسعه رعایت نشده است، در صورت تصویب نهایی، باز هم نمی‌توانیم از منابع صندوق توسعه ملی در جهت حمایت از بخش خصوصی استفاده کنیم.

*تشریح علت به صلاح نبودن ردّ کلیات بودجه 92

با این همه مخالفان نظرات دیگری دارند و معتقدند رد کلیات بودجه در کمیسیون تلفیق به مصلحت نیست. در این زمینه حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر و عضو دیگر کمیسیون تلفیق بودجه 92 در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس درباره علت موافقتش با کلیات بودجه، اظهار داشت: موافقت ما به این معنا نیست که ما اشکالی به بودجه 92 نداریم، بلکه علیرغم آنکه اشکالاتی را وارد می‌دانیم، اما فکر می‌کنیم با رد کردن کلیات بودجه، مشکلی حل نمی‌شود.

وی با بیان اینکه جزئیات بودجه از حیث درآمدها به نظر بنده شفاف است، افزود: در بخش درآمدها به جزء یک مورد که پیش‌بینی شده 15 هزار میلیارد تومان از محل اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها حاصل شود، مابقی موارد به نظر می‌رسد که محقق می‌شود.

این عضو کمیسیون تلفیق بودجه 92 ادامه داد: وابستگی به درآمدهای نفتی در بودجه 92 کاهش یافته است و از این حیث مشکلی وجود ندارد؛ باید توجه داشته باشیم که ما در جزئیات می‌توانیم تمامی محورهای بودجه اعم از اجزاء و جداول را هر طوری که مدّ نظرمان باشد، تدوین کنیم، بنابراین ضرورتی وجود ندارد که ما کلیات بودجه را رد کنیم.

حاجی‌دلیگانی تصریح کرد: با رد شدن کلیات، مشکلی که به وجود می‌آید این است که ما دیگر نمی‌توانیم وارد بررسی جزئیات بودجه شویم و عملاً تا روز سه‌شنبه، فرصت را از دست می‌دهیم.

وی یادآور شد: اگر کلیات در صحن علنی هم رأی نیاورد، با توجه به اینکه دولت در ماه‌های پایانی خودش قرار دارد، اگر اصلاح بودجه‌ای هم بیاورد، باز همین مشکلات موجود وجود خواهد داشت، بنابراین بهترین راهکار این است که با کلیات بودجه موافقت کنیم اما در اجزاء و جداول به اصلاح بندها بپردازیم.

باید منتظر بمانیم تا ببینیم بالاخره سرنوشت لایحه بودجه 92 چه می‌شود اما مجلس باید در نظر داشته باشد که تنها تا پایان خردادماه فرصت دارد که تکلیف بودجه 92 را روشن کند چرا که زمان هزینه‌کرد تنخواه 45 هزار میلیارد تومانی دولت تا پایان فصل بهار است.

شاید به نظر برسد که فرصت زیادی است اما با احتساب هفته‌های سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه و نیز پیش رو بودن دور یازدهم انتخابات ریاست‌جمهوری، شاید فرصت کمی هم باشد.
----------------

گزارش از زهرا عبدالمحمدی
----------------
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها