امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۲۳:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94432
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، امسال ارتش هند در عملیات مشترکی با نیروهای پلیس توانست 41 شبه‌نظامی از ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، امسال ارتش هند در عملیات مشترکی با نیروهای پلیس توانست 41 شبه‌نظامی از جمله 11 فرمانده ارشد «لشکر طیبه»، «جیش محمد» و «حزب المجاهدین» را کشته و 23 تن دیگر را دستگیر کند.

اگرچه این رقم بیشتر از تعداد شبه‌نظامیانی است که سال گذشته کشته شدند اما تجربه نشان داده که کشتن شبه‌نظامیان طی این سال‌ها تفاوت چندانی نمی‌کند چون افراد جدید جایگزین اعضای کشته شده می‌شوند.

طبق آمار پلیس جامو و کشمیر، در حال حاضر 130 شبه‌نظامی فعال در دره کشمیر وجود دارند که اگر به همین شکل کشته شوند تا سال آینده حتی یک شبه‌نظامی نیز در این منطقه وجود نخواهد داشت.

اما به گفته یک افسر ارشد ارتش، مسئله این است که طبق آمار ما، دست کم 16 جوان کشمیری که غالبا تحصیل کرده نیز هستند، در سال جاری به صفوف شبه‌نظامیان پیوسته‌اند.

وی با اشاره به اینکه این تعداد ممکن است بیشتر از آمار ارائه شده باشند، افزود: تنها در طول مراسم تشییع جنازه یکی از فرماندهان شبه‌نظامی، حدود 2 تا 3 جوان به شبه‌نظامیان می‌پیوندند.

عدم استقبال طالبان افغانستان از شبه‌نظامیان خارجی پاکستان

پس از آغاز عملیات ارتش پاکستان در وزیرستان شمالی، شبه‌نظامیان خارجی مستقر در این منطقه به سمت مناطق همجوار از جمله «خوست» افغانستان فرار کرده‌اند اما به نظر نمی‌رسد که بتوانند در این مکان پناه گرفته و یا حتی قادر به بازگشت به پاکستان باشند.

«ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان افغانستان در گفت‌وگو با روزنامه نیشن گفت که این گروه از آوارگان وزیرستان شمالی استقبال می‌کند. با این حال، وی احتمال ورود شبه‌نظامیان خارجی به افغانستان را تقریبا غیرممکن دانست و گفت: آنان مشغول جنگ خود هستند و ما نیز در اینجا درگیر جنگ خود با آمریکایی‌ها هستیم.

«رستم شاه مهمند» عضو ارشد تیم مذاکره کننده دولت پاکستان نیز قبل از آغاز عملیات ارتش اعلام کرد که شبه‌نظامیان خارجی از جمله ازبک‌ها، چچن‌ها و عرب‌ها در حال فرار از پاکستان بوده و سعی دارند از مرز خوست وارد افغانستان شوند اما نمی‌توانند به این سادگی در میان رده‌های طالبان افغانستان جای خود را باز کنند.

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان اخیرا ابراز اطمینان کرده که دولت افغانستان اقدامات لازم برای ممانعت از ورود شبه‌نظامیان فراری به داخل خاک این کشور را انجام خواهد داد.

درخواست برلین از کابل برای حمایت از عملیات ارتش پاکستان

«میشل کوچ» نماینده ویژه آلمان در امور افغانستان و پاکستان از کابل خواست تا از تلاش ارتش پاکستان برای حذف شبه‌نظامیان حمایت کند.

 وی در گفت‌وگو با هیئت 6 نفره سنای پاکستان با اشاره به این مطلب گفت: کشورش از عملیات ضرب عضب ارتش پاکستان در وزیرستان شمالی نیز حمایت می‌کند.

در این گزارش آمده است که وی همچنین از تصویب لایحه «حفاظت از پاکستان» نیز استقبال کرد.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار