امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۰۵:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94437
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 46
«اکبرخان نیازاف» آگاه امور سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، گروه‌های تروریستی‌ را که با نام اسلام ...

«اکبرخان نیازاف» آگاه امور سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، گروه‌های تروریستی‌ را که با نام اسلام در عراق، سوریه و سایر کشورهای اسلامی دست به جنایت می‌زنند، ابزار دست قدرت‌ها و برخی از کشورهای عربی دانست.

این کارشناس مسائل اسلامی در پاسخ به این پرسش که فقه مذاهب اسلامی و بطور مشخص اهل سنت نسبت به اعلام خلافت از سوی داعش چه نظری دارد، خاطرنشان کرد: براساس فقه اسلامی و مذاهب اهل سنت خلافت مورد نظر داعش فاقد هرگونه مبنا و اساس اسلامی است چرا که افراط و تروریسم هیچ نوع ارتباطی با دین الهی و سنت نبوی ندارد. این چه جهادی است که در جریان آن مسلمان‌کشی صورت می‌گیرد و کشورهای آباد به ویرانی تبدیل می‌شوند؟ این نوع جهاد در اسلام جایگاهی ندارد.

وی ادامه داد، اما تردیدی نیست که حامیان این گروه‌های تروریستی از طریق این‌گونه اقدامات خشن و بی‌رحمانه می‌خواهند در افکار جهانیان سیمای منفی و خطرناکی از اسلام را شکل دهند.

بنابراین براساس فقه حنفی که تقریبا همه مردم مسلمان آسیای مرکزی پیرو آن می‌باشند، هیچ نوع جهاد از طرف داعش، القاعده، جبهت‌النصره و ده‌ها سازمان و شبکه تروریستی در خاور میانه، آفریقای شمالی، پاکستان، افغانستان و... قابل قبول نمی‌باشد.

نیازاف ادامه داد: همان‌گونه که در گذشته آمریکا و اروپا القاعده را در پاکستان پرورش داده و به افغانستان سرازیر کردند تا با شوروی بجنگد، امروز نیز داعش با هدف خاص وارد صحنه شده و حامیان غربی و منطقه‌ای داعش از وجود این گروه و سایر سازمان‌های تروریستی می‌خواهند به نفع خود بهره‌برداری کنند و محور ایران- سوریه- عراق را تحت فشارهای بیشتری قرار دهند.

به این خاطر است که تلاش می‌شود تا جنگ مذهبی راه بیفتد. البته وجود چنین فضایی تقویت حضور نظامی بیگانه در منطقه را نیز توجیه می‌کند که این موضوع نیز با تحولات اخیر عراق بی‌ارتباط نخواهد بود.

این کارشناس سیاسی تاجیک، رژیم صهیونیستی را نیز یکی از طرف‌های علاقمند برای تداوم هرج و مرج سیاسی و امنیتی در منطقه دانست و تصریح کرد: اسرائیل خواهان تعمیق درگیری‌ها در کشورهای پیرامونی خود است تا از سوی کشورهای اسلامی نسبت به قضیه فلسطین حداقل توجه وجود داشته باشد.

نگرانی‌ها از حضور اتباع آسیای مرکزی در سوریه و عراق

این پژوهشگر امور سیاسی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به بحث حضور اتباع منطقه در سوریه و عراق پرداخت و گفت: حضور اتباع کشورهای آسیای مرکزی در ترکیب گروه‌های تروریستی فعال در سوریه، عراق، افغانستان و پاکستان از مسائلی است که برای دولت‌های منطقه جای نگرانی دارد. زیرا حداقل بخشی از آن‌ها که احتمالا تعدادشان به صدها نفر می‌رسد روزی به کشورهایشان بازگشته و جهان‌بینی خاص این گروه‌های تروریستی را با خود خواهند آورد.

بنابراین باید از قبل اقدامات لازم را پیاده کرد تا جوامع منطقه و به خصوص جوانان در مقابل این عوامل سازمان‌ها و شبکه‌های تروریستی قرار گرفته و به حفظ ثبات و امنیتی کشورهایشان کمک کنند. 

نیازف ضمن پاسخ به این پرسش فارس که به نظر شما در این راستا اتخاذ چه اقداماتی لازم خواهد بود، گفت: البته نهادهای انتظامی و امنیتی وظایف تخصصی خود را انجام می‌دهند که این فقط بخشی از کار بوده و در کنار آن باید زمینه برای پذیرش افکار و اندیشه‌های افراطی محدود شود.

چنین فضایی را تنها از راه آگاهی‌بخشی به مردم و به خصوص نسل نوجوان و جوان می‌توان ایجاد کرد. چرا که عدم آگاهی لازم از اسلام و همچنین مبانی، موازین و ارزش‌های مذهبی مردم و به ویژه نسل جوان منطقه، آن‌ها را متمایل به پذیرش دیدگاه‌های افراطی می‌کند که با فرهنگ این دین پاک الهی، دین مصالحه و مدارا در تناقض کامل قرار دارد.

عدم آگاهی لازم از اسلام است که تعدادی از جوانان کشورهای منطقه به سوریه رفته و با شعار جهاد در جنایات سنگین گروه‌های تروریستی شرکت می‌کنند و از اسلام که دین نکویی و محبت است، سیمای خشن و خطرناک ارائه می‌دهند.

به اعتقاد این کارشناس سیاسی و اسلامی در آسیای مرکزی تعدادی از سازمان‌های افراطی و تروریستی شامل حرکت اسلامی ازبکستان، انصار‌الله، جندالله، حزب‌التحریر و... به دنبال جذب جوانان بوده و از این طریق می‌خواهند منطقه را بی‌ثبات کنند.

وی گفت: خطر این گروه‌ها در آن است که باور و عملکرد آن‌ها با آنچه مذهب ما (مذهب حنفی) می‌گوید و فرهنگ دینی ما داشته است، در تقابل کامل قرار دارند. این مذهب در مسیر تاریخ امنیت فکری و فرهنگی ما را تأمین و تضمین می‌کرد و باید آن را حفظ کنیم. اصالت ملی و فرهنگی ما با موضوع تعلق مذهبی‌ به صورت مستقیم ارتباط دارد که از این باب حفظ مذهب و ارزش‌های آن با بحث ارزش‌های ملی و فرهنگی‌ مرتبط می‌باشد.

بنابراین در مقابل جریان و گروه‌های وارداتی مذهبی باید ایستاد تا مذهب و اعتقادات این مردم را در معرض تهدید قرار ندهند.

نیازاف ادامه داد: امروز در شبکه‌های اجتماعی با حضور اتباع آسیای مرکزی مباحث مختلفی صورت می‌گیرد که بخشی از آن‌ها جای نگرانی دارد چرا که در تحولات چند سال اخیر کشورهای اسلامی فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در بسیج مردم و به خصوص جوانان نقش تأثیرگذاری داشته‌اند.

متأسفانه امروز در فضای مجازی به عنوان جهاد همواره خشونت و خون‌ریزی تبلیغ می‌شود که برای جوانان و مخصوصا نوجوانان که دسترسی‌شان از طریق تلفن‌های همراه به شبکه اینترت راحت شده است، بسیار خطرناک می‌باشد.

این پژوهشگر مسائل سیاسی تاجیکستان تدریس فنی با نام «معرفت اسلامی» در مدارس تاجیکستان را در راستای فراهم کردن زمینه شناخت اصل اسلام و مذهب مردم این کشور دانست و تصریح کرد: شناخت اسلام واقعی و مذهب خود فرصت را از افراطگرایان برای جذب جوانان خواهد گرفت که این موضوع در شرایط فعلی از اهمیت بالایی برخوردار شده است.

وی در پایان تصریح کرد که امروز به لطف خداوند تاجیکستان از امنیت کامل برخوردار است و این خود نعمت بسیار بزرگ است زیرا خیلی از کشورها و از جمله افغانستان همسایه و همزبان ما حدود چهار دهه است که از جنگ رنج می‌برند و آرزوی رسیدن به ثبات و امنیت را دارند.

بنابراین در کنار سایر تدابیر، از راه آگاهی دادن به جامعه و به ویژه نوجوانان و جوانان می‌توان مانع گرایش آن‌ها به سازمان‌ها و گروه‌های خطرناک افراطی و تروریستی شد.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها