امروز : چهارشنبه ۵ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 26
۰۰:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94440
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 34
«عماد یوسف»، نویسنده و تحلیلگر امور سیاسی سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق گفت: پیش از آنکه نگاهی به ...

«عماد یوسف»، نویسنده و تحلیلگر امور سیاسی سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق گفت: پیش از آنکه نگاهی به اقدامات و عملکرد داعش در سوریه و عراق  داشته باشیم، باید نگاهی به تاریخ داعش داشته باشیم و به این سوال پاسخ دهیم که داعش از کجا سربرآورد و این گروه تروریستی در چه محیطی پرورش یافت. 

یوسف افزود: داعش و افکار و اندیشه‌هایش را باید بدون تردید وهابیت و افکار و اندیشه‌های وهابی دگرگون یافته به شمار آورد که از گروه تروریستی القاعده پس از هلاکت اسامه بن لادن، بنیانگذار این گروه زاده شد.

این تحلیلگر سوری مهمترین ماموریت این گروه تروریستی جدید را فراهم کردن زمینه اجرای طرح‌های شیوخ عرب و رژیم صهیونیستی و غرب در جهان عرب دانست، اما شکست سنگین این طرح‌ها پس از 4 سال در سوریه موجب شد تا هزاران تروریست داعشی راه مناطق استراتژیک عراق را پیش گیرند.

وی ادامه داد: نگاهی به مناطقی که داعش برای تصرف و تمرکز در آنها انتخاب کرده، نشان می‌دهد که این گروه تنها بر مناطق دارای منابع نفت و گاز در شمال سوریه و در امتداد آن در عراق تمرکز کرده که تماما به داشتن روابط تجاری و بازرگانی با ترکیه معروف هستند و هم اکنون داعش نفت سوریه را به قیمتی بسیار پایین به ترکیه می‌فروشد.

یوسف افزود: اما در مناطق تحت تصرف عراق نیز این گروه تروریستی زمینه جدایی کردستان از عراق را فراهم کرد، در حالی‌که کردستان بزرگ‌ترین حامی داعش جهت تصرف مناطقی در عراق و هموار کننده راه برای فروش نفت کردستان به رژیم صهیونیستی بود.

به همین دلیل این تحلیلگر سیاسی سوری نتیجه می‌گیرد که طرحی صهیونیستی غربی خلیجی در جهان عرب در حال اجراست که سوریه و عراق نوک پیکان این هدف هستند، به ویژه پس از آنکه اطلاعات اولیه نشان داد که مصر از معادلات عربی خارج شد و عربستان سعودی اداره امور در این کشور را با روی کار آمدن عبد الفتاح السیسی در آن در دست گرفت.

اما در خصوص انتخاب ابو بکر البغدادی به عنوان خلیفه مسلمانان، یوسف گفت: آنچه داعش دست به آن زد و تلاش کرد، خود را نوک هرم معرفی کند و به جهانیان نشان دهد که گروهی سازمان یافته و با برنامه است، اما در واقع این اقدام داعش واکنشی به شکست‌های این گروه از ارتش سوریه به ویژه در استان‌های رقه و دیر الزور بود.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد، کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و آمریکا تصمیم خود را در ادامه حمایت از داعش در عراق و سوریه گرفته‌اند، گفت: ادامه حمایت‌ها از داعش به معنای ادامه جنگ‌ها و درگیری‌های طایفه‌ای و مذهبی در سوریه و عراق است.

اما درباره سکوت اتحادیه عرب و جامعه بین المللی درباره داعش که یوسف از آن تحت عنوان وهابیت جدید یاد می‌کند، گفت: عربستان سعودی امروز اداره امور اتحادیه عرب را در دست دارد، در چنین شرایطی این کشور چگونه می‌تواند، داعش را محکوم کند، چون با این اقدام در واقع خود را زیر سوال می‌برد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها