امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۰:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94446
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس مقام معظم رهبری در دیدار با جامعه قرآنی کشور به ضرورت آشنایی عموم ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس مقام معظم رهبری در دیدار با جامعه قرآنی کشور به ضرورت آشنایی عموم مردم با مفاهیم قرآنی اشاره کردند و گفتند: «بحمدالله قرّاى خوبى داریم که از لحاظ تلاوت، از لحاظ ترتیل، از لحاظ اصوات و الحان، از لحاظ توجّه به معنا و کیفیّت تلاوت به ‌صورت زنده‌کننده‌ معناى قرآن براى مستمع، در سطوح بالا هستند؛ از این جهات بحمدالله پیشرفتها خیلى خوب است، لکن در سطح عمومى جامعه نه، ما در حدّ مطلوب نیستیم و فاصله‌مان زیاد است. باید در کشور ما و در میان جامعه‌ ما ترتیبى اتّخاذ بشود که همه‌ آحاد مردم به‌نحوى با قرآن انس داشته باشند و مفاهیم قرآنى براى آنها مفهوم باشد و معانى قرآن را درک کنند، به قرآن مراجعه کنند؛ ولو به طور اجمال از مفاهیم قرآنى سر دربیاورند. باید به اینجا برسیم».

به منظور اطلاع از راه‌های افزایش انس با قرآن در بین عموم مردم و آشنایی آنها با مفاهیم قرآنی گفت‌وگو‌هایی را با فعالان عرصه قرآن کریم انجام دادیم که در این گزارش گفت‌وگو با «سیدعلی سرابی» قائم مقام شورای عالی قرآن را می‌خوانیم.

ترویج حفظ و قرائت بستر انس با قرآن را در جامعه فراهم می‌کند

سرابی در گفت‌وگو با فارس در خصوص ضرورت ترویج حفظ و قرائت برای ایجاد انس با قرآن در جامعه گفت: در راستای افزایش انس با قرآن در جامعه باید فعالیت‌های مختلف توسط نهادهای مختلف تعریف شود. ترویج حفظ، قرائت و عمومی کردن آنها بستر مهمی را برای انس عموم مردم با قرآن فراهم می‌کند.

ضرورت تلاش اساتید حفظ و قرائت و حمایت دستگاه‌های مختلف از آنان

وی با اشاره به ضرورت تلاش اساتید و معلمان قرآن در زمینه ترویج، حفظ و قرائت گفت: باید اساتید و معلمان قرآن در منابر و کرسی‌های تلاوت در زمینه ترویج حفظ و قرائت تبلیغ کنند، البته باید مسئولان دستگاه‌های مختلف هم در این زمینه بسترسازی مناسب را انجام دهند مثلاً ترویج جزخوانی قرآن کریم که در ایام ماه رمضان توسط صدا و سیما انجام می‌شود حرکت خوبی است که در این راستا هم‌افزایی بین رسانه و برنامه جزخوانی در راستای اشاعه فرهنگ قرآن کریم به خوبی احساس می‌شود.

ارتباط مستمر با قرآن زمینه‌ساز انس با قرآن

سرابی ارتباط مستمر با قرآن کریم را زمینه‌ساز انس با قرآن دانست و گفت: وقتی مردم با قرآن ارتباط مستمر داشته باشند زمینه انس و تدبر برای آنها به وجود می‌آید زیرا تا کسی ارتباط مستمر و روزانه با قرآن نداشته باشد به سمت فهم معانی آیات هم نمی‌رود.

وی فعالیت در زمینه حفظ و قرائت را برای عموم مردم میسر دانست و گفت: فعالیت در این دو زمینه برای عموم مردم فراهم است در حالی که دانش تفسیر و مطالعه در آن زمینه برای همه امکان‌پذیر نیست از این رو اگر بخواهیم انس عمومی قرآن در جامعه بالا برود باید ابتدا حفظ و قرائت را ترویج کنیم، همچنین دستگاه‌هایی مانند ارشاد و آموزش و پرورش می‌توانند ساز و کار توسعه جلسات آموزش حفظ و قرائت را فراهم و از آنها پشتیبانی کنند زیرا این کار سبب هم‌افزایی بین فعالیت‌های مختلف در جهت افزایش انس با قرآن می‌شود.

رهبری تربیت 10 میلیون حافظ را برای تدبر در آیات الهی بیان کردند

قائم مقام شورای عالی قرآن حفظ و قرائت را زمینه‌ساز تعمق و تفکر مفاهیم قرآنی دانست و گفت: مقام معظم رهبری هنگامی که مسئله تربیت 10 میلیون حافظ قرآن را مطرح کردند فرمودند: «اگر کسی حافظ قرآن باشد امکان تدبر در آیات برای او بیشتر میسر است» پس کسی که حافظ قرآن است راحت‌تر می‌تواند آیات این کتاب آسمانی را به هم ارتباط داده و مفاهیم آن را برداشت کند.

انتهای پیام/ م.ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها