امروز : جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 17
۰۱:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94453
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۲۳
تعداد بازدید: 24
به گزارش پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، انتشار جزئیات پروژه بعثی‌ها و گروهکهای مسلح تکفیری از جمله «داعش» برای حمله به موصل و ...

به گزارش پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، انتشار جزئیات پروژه بعثی‌ها و گروهکهای مسلح تکفیری از جمله «داعش» برای حمله به موصل و دیگر مناطق عراق در یکی از روزنامه‌های ترکیه وابسته به حزب کارگر (پ.ک.ک)

که فاش کرد نقشه یورش داعش به عراق در اول ماه گذشته (ژوئن) در اردن و با نظارت آمریکا، «اسرائیل»، عربستان ، اردن و ترکیه ریخته شد و «مسعود بارزانی» رئیس کردستان عراق خودش را در چهار هفته پیش برای حضور در این جلسه حاضر می‌کرده است، سوالات مهمی را برانگیخت.

پایگاه خبری «تیار» لبنان در این خصوص نوشت: اگر اظهارات روزنامه ترکیه‌ای صحت داشته باشد این طرح داعش با موافقت و پشتیبانی عربستان و اردن و استقبال آنها صورت گرفته و با این اقدام بدون شک خود را در یک خطری راهبردی قرار داده‌اند و خود را در یک دام اسرائیلی انداخته‌اند که فتنه و کشت و کشتارهای طایفه‌ای در جهان عرب سود می‌برد.

اما اگر این نکته را قبول کنیم که اردن با فشار آمریکا حاضر به برگزاری این نشست در کشور شده اما باید بپذیریم که عربستان با مواقفت خود در این مورد خود را در بزرگترین خطر استراتژیکی‌اش در جهان معاصر قرار داده است و دلیل آن در زیر می‌آید:

از جهت شمال؛ عربستان با عراق 800 کیلومتر مرز مشترک دارد و گروه‌های تندرویی که طمع دارند دامنه فعالیت خود را به داخل عربستان نیز بکشانند در حال حاضر بر بخشهایی از این مرزها مسلط شده‌اند به نحوی که عربستان مجبور شد 30 هزار سرباز را در مرزهایش با عراق بگمارد.

از جهت جنوب؛ عربستان 1800 کیلومتر مرز مشترک با یمن دارد و خطر آن کمتر از مرزهای شمالی نیست و یک تهدید امنیتی همیشگی برای این کشور به شمار می‌رود امری که باعث شد عربستان در سال 2013 تکمیل دیوار حائل بین دو کشور را که در سال 2003 آغاز شده بود، اعلام کند و بدین ترتیب مرزهای خود را با یمن ببندد. اما یک حمله انتحاری که شنبه 28 ژوئن در مرز یمن با عربستان رخ داد و گفته شد که القاعده قصد داشت با این حمله به عربستان وارد شود بر نگرانیهای عربستان افزوده شود.

از درون ؛ مسئله‌ای که بیشتر باعث نگرانی‌های حکام عربستان شده این است که این کشور از سال 2003 از خطر تروریسم در داخل رنج میبرد. حمله انتحاری به یک مجتمع مسکونی اتباع  کشورهای غربی در ریاض در سال 2003 چندین کشته به جا گذاشت. برخی گزارشها حکایت از آن دارد که ترس از القاعده اوضاع داخلی عربستان را بسیار متشنج کرده است.

دو عامل خطر القاعده بر عربستان را افزایش داده است:

1- محیط داخلی عربستان محل پرورش تفکر القاعده است علیرغم سیاستهای رسمی عربستان که سعی دارد منابع تفکر وهابیت در پرورش القاعده را خشک کند اما گزارشها همچنان حاکی از آن است که عربستان بزرگترین پشتیبان مالی القاعده (در خارج از این کشور) است و و این مساله خطری همیشگی برای آن است حتی اگر مرزهای شمال و جنوب خود را حفظ کند.

2- اما خطر دوم از جنگ عربستان علیه اخوان‌المسلمین در داخل و خارج این کشور ناشی می‌شود مسئله‌ای که ممکن است قطر بخواهد به آن پاسخ دهد؛ علاوه اینکه مصر با پشتیبانی عربستان به مخالفان دولت فعلی قطر اجازه داده در مصر موجودیت خود را اعلام کنند و از تلاش خود برای براندازی حکومت قطر پرده بردارند.

به این ترتیب هر روز که می‌گذرد می‌بینیم که جهان با وجود تکفیریهای داعش در بخشهایی از سوریه و عراق کنار می‌آید و این مسئله برایش عادی می‌شود گروهکی که با پولهای دزدیده شده از بانکهای موصل، فروش نفت و سلاحهای به غنیمت گرفته شده ارتش عراق به علاوه تفکر مذهبی افراطی خود کارش را به پیش میبرد.  اما خطر حقیقی این گروهک آنگونه که برخی اعتقاد دارند در مورد بغداد یا ایران نیست زیرا اختلافات مذهبی و عقایدی و احساس به وجود خطر مانع از تسلط داعش در این کشورها میشود بلکه بالعکس خطر حقیقی در این زمینه متوجه عربستان است که با داعش در تفکرات مذهبی و دین و نیز آرزوهای قدیمی خلافت مشترک است.

انتهای پیام/ص

برچسب ها:
آخرین اخبار